Lapset ovat

Herran lahjoja.

Lisää vaan lapsia Suomeen.


Ilkka-lehdessä artikkeli syntyvyydestä 8.3.2000:

”Suomalaisten väkiluvun pysymiseksi jokaisen äidin olisi synnytettävä 11 lasta”

”Lorun loppu”

”Loppuvatko suomalaiset? Syntyvyys on pudonnut pohjamutiin. Ähtäriläisen lääkintöneuvos Pellervo Petäyksen mielestä on syytä huoleen, mutta samalla pitää miettiä, onko realistisia mahdollisuuksia asian korjaamiseen.
Ei ole: Suurilapsiset perheet eivät enää sovi nykyihmisten suunnitelmiin. Legendaarisen laskelman mukaan tällä vauhdilla viimeinen suomalainen kuolee vuonna 2703. Kansakunnat kehittyvät, kukoistavat ja kuolevat pois, näin on Petäyksen mukaan aina ollut.
Synnytysiässä olevat äidit vähenevät; isoäidit kun eivät synnytä. Jos suomen väkiluku pysyisi paikallaan, jokaisen synnytysikäisen, avio- tai avoliitossa olevan pitäisi synnyttää 11 lasta. Vasta 12 lasta laittaisi väkiluvun hitaaseen nousuun. Jos kaikki Suomen synnytysikäiset naiset ryhtyisivät lastentekohommiin, päästäisiin pienemmällä lapsimäärällä.
Suomen lasten syntyvyys alkaa olla nälkävuosien, 1860-luvun tasolla, jolloin Suomeen syntyi 56800 lasta. Kuitenkin maassa eletään kaikkien aikojen hyvinvoinnissa.
Syntyvyyttä kuvataan ns. hedelmällisyysluvulla, joka tarkoittaa lapsimäärää synnytysiässä olevaa naista kohden. Jos maan väkiluku ilman siirtolaisuutta pysyisi muuttumattomana, niin hedelmällisyysluvun olisi oltava 2,1. Suomessa luku pysyttelee tällä hetkellä 1,7:ssä.
Joku sanoo, että tuodaan siirtolaisia. – Kyllä heistäkin ehkä toisessa polvessa tulee suomalaisia, mutta ovatko he suomalaisia, kysyy lääkintöneuvos Petäys.
Yhä useampi äiti on tänä päivänä toisen palveluksessa, luo uraa. Lapsen hankkiminen jää, kunnes ns. biologinen kello alkaa kilkattaa. Lääkintöneuvos Pellervo Petäyksen mukaan tämä on niin yhteiskunnan kuin lääkärinkin kannalta mieletöntä, koska ihanteellinen synnytysikä olisi 20 vuodessa ja hieman alle. Nyt synnytetään yli 30-vuotiaina ja jopa 40 vuotta hipoen.
90-luvun alussa elämän epävarmuus ja työpaikan menetykset saivat aikaan sen, ettei lapsia hankittu. Sama meno jatkuu parhaimpana nousukautena.
Enää ei ole eroa kaupungin ja maaseudun välillä. Joskus ennen laskettiin, että yhteiskunnassa menisi mukavasti, jos kaupunkilaisäidillä olisi neljä lasta ja maaseudulla asustavalla kuusi.
Tänä päivänä perhesuunnittelu on helppoa. Avioliittokaan ei ole enää ikään kuin pop ja lapsen saantia ei ole enää sidottu parisuhteessa avioliittoon. Lapsimääriä vähentävät yhä lisääntyvät avioerot.”

”Yksilapsisia 44 prosenttia”

”Yksilapsisia perheitä on vuoden 1997 tilaston mukaan jo 44 prosenttia lapsiperheistä, kaksilapsisia 38 prosenttia, kolmilapsisia 14 prosenttia ja vaivaiset 4 prosenttia 4-lapsisia tai sitä enemmän.
Tämä on yleismaailmallinen trendi ja yleisempi lääkintöneuvos Pellervo Petäyksen mukaan muissa EU-maissa kuin Pohjoismaissa. Lapsien vähenemisellä on onnettomat seuraukset. Kokonaisuudessa ihminen elää yhä vanhemmaksi. Petäyksen mukaan suomalaisten keski-ikä on noussut jo yhdeksän vuotta ja näyttää kohoavan yhä. Ihmiset elävät pidentyneen vanhuuselinaikansa entistä terveempinä ja suorituskykyisempinä.
Ikärakenne notkauttaa yhteiskuntaa rakenteeltaan epäedulliseksi. Suomen huoltosuhde on OECD-maiden kurjin 2020 ja 2030. Työikäisiä eli vanhusikäluokkia elättäviä on toisaalta entistä vähemmän.
Suomi on ollut sotavuosista lähtien siinä onnellisessa asemassa, että imeväislapsikuolleisuus on maailman alhaisimpia, alle viisi lasta tuhannesta menehtyy. Tämä on ollut suuren syntyvyyden lisäksi selitystä sille, miksi Suomen väkiluku on noussut.
Suomeen vuosina 1945- 1950 syntyi yli 600 000 lasta. Huippu oli 1947, jolloin saatiin hieman yli 108 000 lasta. 1950 jälkeen syntyvyys on alkanut tasaisesti laskea.
Notkahdus oli 1973, jolloin syntyvyys laski nälkävuosien tasolle. Sen jälkeen tuli pienoinen lapsibuumi, mutta se ei jäänyt pysyväksi, vaikka tulivat porrastetut lapsilisät, kodinhoitotuki sekä muutamat yksittäiset kunnat ja kaupungit alkoivat maksaa omia kannusrahoja.”

”90-luku on yhtä laskua”

”Nyt jälleen 1900-luvun puolivälissä alkoi merkittävä syntyvyyden lasku. 1997 syntyi enää 59300 lasta. Asiaa harrastavat ja väestöpolitiikan tutkijat sanovat, ettei luku lähde enää tästä nousemaan. Tästä seuraa se, että kymmenen vuoden kuluttua eli 2010 vuosittainen syntyvyys alittaa kuolleisuuden. Jo vuonna 2018 syntyisi 3000 ihmistä vähemmän kuin vuodessa kuolee ja tahti kiihtyy siitä eteenpäin. 2030 suomalaisia olisi enää alle 4,8 miljoonaa.
lääkintöneuvos Pellervo Petäyksen mukaan mitään ei ole tehtävissä. Perhepoliittiset toimet eivät ole lisänneet syntyvyyttä eikä lapsilukua merkittävästi, vaan ovat siirtäneet äitien synnytysikää nuoremmaksi.
Petäys toistaa yksinkertaisen matemaattisen tosiasian: yhä pienemmäksi käy synnytysikäisten naisten määrä. Hänellä ei ole sitä vastaan, että naisasialiike korottaa päätään yhä korkeammalle, ja naiset pääsevät virkoihin miesten lailla. Tästä kuitenkin seuraa, että suurilapsisia perheitä arvostetaan yhä vähemmän.
Suomi on menettänyt välttämättömän kehityksen seurauksena agraariyhteiskunnan: suurilapsiset perheet ovat aina olleet maalla. Suuri osa Suomesta ei ole kohta muuta kuin erämaita.”

10

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiittää...

      ...myös verottajaa joka poisti lapsivähennyksen verotuksesta -90 luvulla.Elämä tämän päivän suomessa ei ole mitään halpaa kun kaikki maksaa ja elinkustannukset ovat jatkuvassa nousussa.Isosta lapsimäärästä ei saa mitään helpotuksia lapsilisää lukuunottamatta.Monissa euroopan maissa,mm. ranskassa ja saksassa lapsiperheiden taloudellinen tukeminen tavalla tai toisella on aivan eri luokkaa kuin meillä täällä "hyvinvointi suomessa".

    • sitten

      meidänkin puolesta, joiden ei tarvitse uskotella itselle että sillä pääsee taivaaseen.
      Minulle riittää että teen pari valioyksilöä, enkä 11 täysin muiden sanelemien sääntöjen perässä elävää "en minä tiiä mitä tässä pitäis tehhä"-tyyppiä, joilla menee pallo hukkaan tosielämässä.

    • lady stardust

      Hyvä vaan, että saadaan Suomessa väkiluku pienentymään. Jos sama tahti jatkuisi muuallakin maailmassa, niin liikakansoituksesta päästäisiin vihdoinkin eroon!

      • Suomeen

        enemmistöksi ulkomaalaiset suuret lapsiperheet?


      • lady stardust
        Suomeen kirjoitti:

        enemmistöksi ulkomaalaiset suuret lapsiperheet?

        Ja mikäs on ulkomaalaisissa vikana?


    • että Jumala siunaa...

      ...vääräuskoisia ulkomaalaisia enemmän, kuin meitä Suomalaisia?

      Jumalan lahjojahan lapset ovat, vai kuinka se nyt menikään?

    • öönä

      Nämä kirjoitukset tulevat lisääntymään.
      Suurin uhka suomalaisille on, että me emme lisäänny tarpeeksi tämän valtavan hyvinvoinnin keskellä.

      Olen sanonut ennenkin, suurten perheiden vanhemmat olkaa ylpeitä lapsistanne. Ei ole mitää syytä vähätellä lapsimäärää.

    • Biologi

      Yksi suomalaislapsi kuluttaa 30 indonesialaislapsen edestä. Jokainen syntymättä jäänyt suomalaislapsi antaa mahdollisuuden hengissä selviämiselle isolle joukolle lapsia kehitysmaissa.

      Ihan suoraan asia ei tietysti menen näin, mutta koska pallomme on rajallinen ja tavaraa kuljetetaan ympäriinsä on kaikki meidän käyttämämme aina joltain toiselta pois.

    • loppuminenhan

      on pelkästään positiivinen asia, joka toivottavasti tulevaisuudessa ratkaisee monta ongelmaa.

    • Puhutaanko nyt siitä kuinka monta lasta yhden sukupolven on synnytettävä että suomen väkiluku pysyy samana? Jos jokainen suomalainen nainen saa keskimäärin 3 tai 4 lasta väistämättä sen pitäisi tarkoitaa sitä että väestömäärä pikkuhiljaa sukupolvesta toiseen kasvaa?

      Jos 2 tulee neljä niin neljäst pitäisi tulla minun laskujen mukaan 16:sta.

      Eli mihin ihmeeseen tuo väite 11 lapsesta perustuu. On totta että jos suomalainen nainen synnytää keskimäärin vähemmän kun 2 lasta se tarkoitaa että väkimäärä laskee.

      Kuitenkin väkimäärän "palauttamista" entisiin lukemiin ei pitäisi kuitenkaan laitaa vain yhden sukupolven harteille vaan perhepoliittisin keinoin tehdä mahdolliseksi sen komannen ja 4 lapsen hankinnan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      58
      3611
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      41
      3486
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2801
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      46
      2536
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1629
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1409
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1307
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1251
    Aihe