Apua...söin tänään kesäravintolassa hampurilaisaterian. Kauhukseni huomasin, että hampurilaisen jauhelihapihvi oli ihan punainen sisältä ja tietenkin huomasin tämän vasta sitten, kun olin syönyt melkein koko pihvin. Ensin ajattelin, ettei syytä paniikkiin, mutta nyt tarkistin vielä neuvolan papereista, miksi raakaa tai huonosti kypsennettyä lihaa ei tarkkaan ottaen suositella raskaan oleville ja syynä oli toksoplasmoosin vaara: keskenmeno tai sikiölle vaarallinen infektio. Olisikohan tässä olla syytä huolissaan? Onko kellään kokemusta raaan lihan syömisestä raskausaikana tai toksoplasmoosista?
Punainen
3
1866
Vastaukset
Suomessa toksoplasmoosi leviää ihmisiin lähinnä kissojen välityksellä, etenkin pakastetun jauhelihan kautta saadun loistartunnan todennäköisyys hipoo nollaa.
- sen saa
vain jos uloste on yli vuorokauden vanhaa ja vain parina vuorokautena kissan elinikänä. Yleensä nuorelta kissalta. Ja toisekseen Suomessa yleisin syy on huonosti pestyt vihannekset.
- ..................
Riski, että olisit saanut lihasta jotain, on todella pieni. Olisi siis äärettömän huono tuuri, jos tartunta tulisi.
Itsekin söin vahingossa ison osan pihviä (ja vielä ulkomailla), jonka huomasin sisäosastaan punaiseksi ruokailun edettyä pitkälle. Graavilohtakin söin ensimmäisillä viikoilla useaan otteeseen, kun en raskaudesta vielä tiennyt.
Ylipäätään on vaikeaa välttää täysin kaikkia mahdollisia pöpöjä, niitähän vilisee joka puolella. Elimistökin pystyy suojautumaan pieneltä bakteerihyökkäykseltä -myös raskaana. Tärkeintä on, että suurista linjoista pidetään huolta eli pestään kasvikset, ei syödä jatkuvasti puolikypsää lihaa jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h572960Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062741- 332459
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv382451Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501938Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151559- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061257- 1771213
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731060