viime kesänä minä sain hoitoon kaloja yhdestä koulusta siis kesä hoitoon. tänä kesänä sain sen omaksi. siinä on 2 lehtikalaa ja 10 tiikeribarbia ja 3 monnia. akvaario on korkeudeltaan 40cm pituudeltaan 80cm ja leveydeltään 40cm ja se on 128 l. eli nettitietojen mukaan se on liian pieni lehtikaloille. ja muutneki lehtikalat eivät sovellu hyvin tiikeribarbien kanssa ,mutta en halua luopua mistään.tiikeribarbit ei kuitenkaan kiusaa paljon lehtikaloja ja lehtikalat on muninut pari kertaa. eli nyt asiantuntiat sanokaa voinko pitää kaikki kalat ja pitäisikö ostaa korkeampi akvaario? minua myös säälittää ku kaloille annetaan niin vähän ruokaa. mitne paljon pitäisi antaa tuolle parvelle? :)
kaloista tärkeää kysyttävää
5
1432
Vastaukset
- Rihma
Ensinnäkin altaasi on aivan liian pieni lehtikaloille. Korkeus siis pitäisi olla ainakin sen 50 senttiä, muuten kalan korkeiden evien tai kauniiden pitkien siimojen voi käydä huonosti. :(
Tuolta taas voit löytää edullisesti isomman akvaarion;
http://www.aqua-web.org/forum/viewforum.php?f=10
Tiikeribarbit voivat olla ikävä seuralainen lehtikalalle, vilkkautensa ja tosiaan nyppimisen takia..
Mielestäni on väärin pitää uljaita lehtiksiä noin, joten hankkisin joko vähintään 250-litraisen akvaarion, joka on 50 cm korkea, tai luovuttaisin kalat parempaan kotiin.
Kalat voit lahjoittaa tuolla pois;
http://www.aqua-web.org/forum/viewforum.php?f=12
Tiikeribarbit voit pitää tuossa.
Mitähän monneja nämä kaksi onkaan?- mev
en oikein tiedä monnien rotua. mutta ajattelin jos pidän kehtikaloja vielä kun ne eivät ole kauhean isoja sitten kun ne kasvaa niin luovutan.
- Rihma
mev kirjoitti:
en oikein tiedä monnien rotua. mutta ajattelin jos pidän kehtikaloja vielä kun ne eivät ole kauhean isoja sitten kun ne kasvaa niin luovutan.
Teepä niin, mutta älä pidä liian pitkään ettei kalat jää pienikasvuisiksi ja evät vääntyile. :(
Alkaisin jo katselemaan niille uutta kunnollista kotia, voithan kysyä uudelta omistajalta voitko tulla välillä kalojasi katsomaan.
Ja hankit sitten oikeasti sopivia kaloja altaaseesi. - mev
Rihma kirjoitti:
Teepä niin, mutta älä pidä liian pitkään ettei kalat jää pienikasvuisiksi ja evät vääntyile. :(
Alkaisin jo katselemaan niille uutta kunnollista kotia, voithan kysyä uudelta omistajalta voitko tulla välillä kalojasi katsomaan.
Ja hankit sitten oikeasti sopivia kaloja altaaseesi.niin teen. mitä kaloja teillä on akvaariossa? miten sen näkee kun ne evät väänttyilee?
- Rihma
mev kirjoitti:
niin teen. mitä kaloja teillä on akvaariossa? miten sen näkee kun ne evät väänttyilee?
Evät tulevat epämuodostuneen näköisiksi tai rihmat rispaantuvat. Voi altistaa lehtikalaa kaikenlaisille taudeillekkin. Rispaantuneesta kohdasta menee pöpöjä sisään..
Mulla on ollut lehtikaloja(4kpl) n.500-litraisessa akvaariossa. Nyt siellä helmirihmkalaparvi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263148
- 681507
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa761093Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1431029- 45931
- 61882
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45868Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171852- 42836
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis138767