onko muilla sellaista tilannetta että mies ei pääse tai halua tulla mukaan perhevalmennukseen?
voiko sinne mennä yksin ja mitä siellä tapahtuu?
voiko sinne mennä yksin ja mitä siellä tapahtuu?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi sinne mennä, mutta voi tuntua itsestä ikävälle. Míeheni suhtautui p.valmennukseen negatiivisesti sillä hänellä oli lapsi jo ennestään (7v). Kuitenkin, hän onneksi lähti kanssani sinne ja oli yhden kerran pois. Mielipiteeni on, että vaikka toisella on lapsi/-a ennestään, niin toiselle se on eka krt ja sillä siisti. Sinulla välttämättä tilanne ei ole tämä, vaan syy jokin eri. Toivottavasti miehesi on muuten kaikin puolin lämpimästi mukana raskaudessa ja vauvan odotuksessa ja on kiinnostunut tietämään mitä perhevalmennuksessa käsiteltiin! :o)
Itse kävin vaimon kanssa perhevalmennuksessa eipä siellä paljon muita isiä ollut. Ehkä parista kymmenestä korkeintaan puolet oli paikalla. Meitä jotka oltiin joka kerta paikalla oli ehkä viisi. Joidenkin puolisko ei ollut koskaan paikalla ja jollain oli mukana joko sisko tai läheinen ystävä.
mä kävin yksin jokaisessa valmennuksessa. olin kyllä ainoo joka oli ilman miestä siellä, mutta en olisi todellakaan halunnutkaan häntä neuvolaan mukaan. olen jokaisessa neuvola käynnillä käynyt yksin koska en katso mieheni olevan tarpeellinen niillä käynneillä. ultrissa isä on ollut tottakai mukana ihastelemassa pikkuista.
kyllä ainakin minusta sinne voi mennä yksin ilman miestä. :)