Saako

lääkkeitä

nykyisin ahdistukseen ja pk oireisiin liian helposti?Toki tää on sellanen sairaus että vaikea sitä on toisen ihmisen pään sisään mennä,mutta tuntuu että nykyään heti ollaan antamassa reseptiä käteen.Itse kävin viime talvena lekurilla koska oli sellanen outo "ahdistava" fiilis mitä ei ole koskaan aikaisemmin ollut.Mitään nimeä en oireilleni saanut,mutta sain 20mg sepram kuurin ja 0,5mg alproxia.Sepram autoi pahimman yli,mutta ei tuonut 100% normaalia oloa.Alproxia ei ole koskaan tarvinnu käyttää,paitsi kerran otin testi mielessä yhden eikä vaikuttanu mitenkään.Tuntuu vaan että ainakin noita työpaikka lääkäreitä ei kiinnosta kun menee valittamaan jotain psyykkisiä oireita.Heti vaan resepti käteen ja pihalle.Nyt lopetin sepramin käytön muutama viikko sitten ja olo on ihan OK.Toivon että ei enää ikinä tarvitsisi mitään mielialalääkkeitä käyttää.

3

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuputetaan nykyään

      todella edesvastuuttomasti melkein vaivaan kuin vaivaan, masis, ahdistuneisuus ja paniikkihäiriö ovat loppujen lopuksi samasta lähteestä kumpuavia vaivoja.

      Kun on kyvytön käsittelemään stressitekijöitä, jää hyökkää/pakene reaktio päälle ja joutuu "kuolemanodotustilaan", tässä yhteydessä autonomisen hermoston ylikiihottuminen aiheuttaa nämä oireet.

      Lääkitys vain siirtää useimmiten tilanteen hallintaan ottoa, jos on hyvä terapeutti ja nopea oppimiskyky, noista kaikista pääsee eroon yhden istunnon aikana ja saa työkalut millä niiden uusiutumisen voi estää ikman lääke- tai muuta terapiaa.

      • on saatavilla

        Kerroppas minkälainen se istunto olisi, missä sellaisen voisi pitää ja kenen kanssa. Olen valmis näiden pitkäaikaisten oireiden kanssa heti sellaiseen. Ei auttanut vaikka en syönytkään lääkkeitä, väitän, että asiat monimutkaistuivat. Kamala kierre, se pitää katkaista tehokkaasti.


      • tarkoittamaani
        on saatavilla kirjoitti:

        Kerroppas minkälainen se istunto olisi, missä sellaisen voisi pitää ja kenen kanssa. Olen valmis näiden pitkäaikaisten oireiden kanssa heti sellaiseen. Ei auttanut vaikka en syönytkään lääkkeitä, väitän, että asiat monimutkaistuivat. Kamala kierre, se pitää katkaista tehokkaasti.

        terapiaa tukevassa muodossa (coaching) eili valmennusterapia, siinä pyritään antamaan potilaalle keinot ongelmien ratkomiseksi ilman varsinaista traumoje etsimistä ja läpikäymistä.

        Kyseessä on kehoterapia, lymfa- tai vyöhyketerapia tai sitten EMDR, jota arvelen tehokkaimmaksi. Itse käytän ENDR-tekniikkaa oman pääni suhteen ja olen löytänyt joitakin käsittelemättömiä traumoja jotka olen saanut uskoakseni käsiteltyä siinä tilanteessa.

        Käytän myös tästä johdettua omaa menetelmää masennuksen ja ahdistuneisuuden katkaisemiseen kun ne yrittävät pukata päälle, sekä paniikkien ehkäisyyn ja unilääkkeenä.

        EMDR-yhdistyksen sivut josta löytyy terapeutteja.

        http://www.emdr.fi/yhdistys.html

        Yleistä tietoa traumojen vaikutuksesta kehoon ja hiukan miten kehon kautta voidaan vaikuttaa näihin häiriöihin.

        http://www.introspekt.fi/artikkelit/traumojen_vaikutus_kehoon.pdf


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4225
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3455
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1803
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1673
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1433
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      933
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      861
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      842
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      809
    Aihe