Heippa.
Alotin pari kuukautta sitten yasminellen (kirjoitusasu hyväksyttäköön lukijoiden keskuudessa) syömisen ja ennen täydellisesti toimiva vatsa on nyt tukkossa.
Pari kuukautta olen tässä sekä kärsinyt tukkoisesta olosta että käyttänyt ummetukseen tarkoitettuja tippoja. Paino on noussut 3 kiloa (joka suurin osa on varmaan p*skaa, toki onhan tuo ruokahalukin ja mieliteot hieman kasvaneet pillereiden ansiosta).
Onko kenelläkään muulla vastaavia kokemuksia. Ummetus oli niitten "harvinaisten oireiden" listassa mutta josko joku sielunkumppani löytyis.
Ja entäpä vaihto toiseen pilleriin. Onko jollain ollut ummetusta mutta jolla pillerinvaihto on auttanut asiaa ja ehkä myös tasannut ruokahalua? Mikä oli kyseinen pilleri josta vaihdettiin ja mihin? Tai entäpä onko täällä ketään jonka vatsa on kuin unelma ja joka syö pillereitä eli minkäköhän merkkisiä?
Entä jos käy yksityisellä vaihdattamassa pillerireseptiä - maksaako se tosi paljon? Vai kannattaisko nyt vaan lopettaa hetkeks pillereitten syöminen, tasaannuttaa suolitoiminto ja päästä eröön hyllyvästä...
Ummetus & e-pillerit
6
6316
Vastaukset
- Tässä rautatableteista
- omenankarainen
Siis kerrankin joku, joka on havainnut saman! Tai no oikeastaan, mun kohdallani kävi näin: Söin e-pillereitä vuoden verran, kunnes lopetin niiden käytön johtuen erinäisistä sivuvaikutuksista. E-pillereiden aikana olo oli kieltämättä todella tunkkainen, mutta en silloin tajunnut kärsiväni ajoittain myös kovasta vatsasta. Mutta pum! Pillereiden lopetuksesta seurasi se, että noin kuukauden päästä maha oli niin tukossa, että en kertakaikkiaan saanut mitään ulos. Ensiavussa kerran kävin peräti tyhjennyksessä, ja nyt kuluneen vuoden aikana on tullut vaivan takia rampattua useaan otteeseen lääkärin vastaanotolla. Mitään poikkeamaa mahasta ei kuitenkaan ole löytynyt. Itse olen kyllä sitä mieltä, että e-pillerit saivat tämän tuskan aikaan. Enää en moisiin tapletteihin aio kajota ikuna! Toivon vaan, että tämä kidutus loppuu jonakin päivänä..
- söin
Itse söin Diane Novaa nelisen vuotta, olo normaali. Kuitenkin lääkäri ehdotti vaihtoa yasmineen, koska ovat matalahormonisempia. Vatsani meni koko ajan huonommaksi, aluksi en sitä edes tajunnut ja johtui vatsan kunto osittain kyllä stressistäkin kai ja huonosta ruuasta. Paniikkikohtauksiakin (lieviä) tuli. Nyt vatsa jo yli vuoden huonompana, ei kylläkään ummetusta. Päinvastoin. Välillä olen käynyt vessassa 7-9 kertaa päivässä ja ihan ripulia on ollut. Pillerit olen nyt jättänyt. En voi vannoa, että pillerit vaikuttivat vatsaan, mutta samaan aikaan vatsa alkoi reistailla kun vaihdoin. Niin ja välivuotoja alkoi tulla.
Vieläkään vatsa ei ole ihan normaali, mutta ruokavaliolla, liikunnalla, kuiduilla, vitamiineilla ja vyöhyketerapialla hoidan.
- apuaineet tunnettava myös
- pillerit vaikutti kans vatsaan
Olen itse ruvennut kans epäilemään, että pillerit saivat vatsani tosi huonoon kuntoon. Aikasemmin minulla ei ollut mitään vatsaongelmia, kunnes aloitin pillerit, kärsin vuoroin ummetuksesta vuoroin ripulista. kolmen vuoden ajan. Silloin en osannut yhdistää näitä ongelmia pillereihin. Viime talvena jätin pillerit pois ja kas kummaa mahavaivat jäivät myös pois. Outo yhteensattuma :)
- aiheuttaa aftoja suolistoon
pillerit vaikutti kans vatsaan kirjoitti:
Olen itse ruvennut kans epäilemään, että pillerit saivat vatsani tosi huonoon kuntoon. Aikasemmin minulla ei ollut mitään vatsaongelmia, kunnes aloitin pillerit, kärsin vuoroin ummetuksesta vuoroin ripulista. kolmen vuoden ajan. Silloin en osannut yhdistää näitä ongelmia pillereihin. Viime talvena jätin pillerit pois ja kas kummaa mahavaivat jäivät myös pois. Outo yhteensattuma :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",225131Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012331- 1352018
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee501899Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171720"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551286Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu120974Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää54879Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.307850Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24674