Olisiko teillä ideoita kuinka saisin pilssin pysymään täysin kuivana.
Pilssi on varsin iso ja minulla on siellä tällä hetkellä automaattinen pilssipumppu joka tyhjentää sen tarvittaessa. Automatiikka perustuu semmoiseen veden mukaan kääntyvään kytkimeen, silti sinne pohjalle jää noin 3-4cm kerrostuma vettä. Olen yrittänyt pumppua saada pohjemmalle, mutta putkesta tulee aina jonkin verran takaisin.
Käsin tyhjennys olisi ihan ok, mutta minun vene mallissa myös sitlooraan tuleva sadevesi menee pilssiin mistä sitten pois. Pilssi on kajuutan puolella ja vaikuttaa tietysti myös veneen sisällä epämiellyttävästi myös kosteuteen.
Pilssi
5
1547
Vastaukset
- nakki
Vaihtamalla venettä.
- yrittää...
Toki sitloodan kautta tuleekin vettä toistuvasti pilssiin, jos se sinne on johdettu (mikä vene?). Mutta voisiko sitloodasta tulevat vedet johtaa johonkin muualle. Onko muita poistoläpivientejä? Mitä kautta pilssivesi poistuu? Jos vesilinjan alapuolella on yksikin poistoläpivienti, sitä voi käyttää myös sitloodan poistovesiin... Tosin itsetyhjenevyys edellyttää myös riittävän isoja poistoputkia, mutta saaristo-olosuhteissa harvemmin aallot kaatuvat sitloodaan asti.
Unohda kaikki tuollaiset "vaihda venettä" -kommentit. On pelkästään hyvä ja arvokas asia, että vesillämme liikkuu monenlaisia venetyyppejä, eikä pelkkää saksalaismuovia ;-)- ???
Vindö 30. Kiitos vinkistä, täytyy vielä tutkailla noita läpivientejä.
Muistaakseni se vaan meni jotenkin hassusti että siellä on ikäänkuin kaksi pilssiä mitkä on yhdistetty pienellä aukolla. Tämä kuitenkin täytyy tarkistaa, vai olenko nähnyt harhoja.
Yhtenä vaihtoehtona olen ajatellun semmosen valepohjan(kipon) tekemistä sinne pilssiin missä olisi sitten pohjassa letku ja sitä kautta saisin pumpattua koko kupin tyhjäksi. Varsinaiseen pilssiinhän ei tämän jälkeen pitäisi enää mitään tullakaan jos saan sadevedet näin johdettua pois. - JRxxx
??? kirjoitti:
Vindö 30. Kiitos vinkistä, täytyy vielä tutkailla noita läpivientejä.
Muistaakseni se vaan meni jotenkin hassusti että siellä on ikäänkuin kaksi pilssiä mitkä on yhdistetty pienellä aukolla. Tämä kuitenkin täytyy tarkistaa, vai olenko nähnyt harhoja.
Yhtenä vaihtoehtona olen ajatellun semmosen valepohjan(kipon) tekemistä sinne pilssiin missä olisi sitten pohjassa letku ja sitä kautta saisin pumpattua koko kupin tyhjäksi. Varsinaiseen pilssiinhän ei tämän jälkeen pitäisi enää mitään tullakaan jos saan sadevedet näin johdettua pois....kaukaloviritystähän näkeekin usein uusissa veneissä, joissa ei yleensä olekaan varsinaista pilssiä. Mitä veden poistoon tulee, niin venetarvikeliikkeistä tai Etolasta saa sellaista pientä käsipumppua, missä on "imupallo" putken päässä ja poistoletku putken varressa. Sillä ahtuu ahtaisiinkin koloihin ja saa melko tarkkaan ne viimeiset desit pois.
- Seilori 39
Pumpusta ei valu vettä takaisin kun laitat poistoputkeen "takaiskuventtiilin". Yksinkertainen vehje (myös asentaa) eikä maksa paljoa. Esim Vestek myy, katso vain poistoletkun sisähalkaisija niin löydät sopivan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406355Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483796- 81953
- 52870
- 56826
- 41820
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8803- 68800
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,135792Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14711