15 vuotta nousukautta

onneksi olkoon MINÄ

Jaahas, että tällaiselle palstalle suomi24:n etusivulinkki tälläkertaa kuljettaa! Takana on poikkeukselliset 15 vuotta asuntomarkkinoilla, jollei 2000-luvun alun mitätöntä korjausliikettä huomioida. Ostimme uudehkon OKT:n espoosta 650 000 mummonmarkalla vuonna 1995 ja velathan on maksettu jo monta vuotta sitten. Olimme juuri valmistuneet työelämään ja luulimme olevamme todella epäonnisia Suomea riepottelevan laman vuoksi. Pääsimme kuitenkin molemmat heti töihin, ostimme tuon talon, aloimme maksamaan sitä pois, saimme maksettua koko lainan ja nyt molempien palkat ovat nousseet yli 50% tuosta ostohetkestä ja velkaa ei ole siis lainkaan. Jälkeenpäin ajateltuna lamavuosina valmistuneet ovat olleet juuri niitä onnekkaita joille kaikki tuotiin kultalusikalla. Osoitan pahoitteluni niille jotka ovat päässeet työelämään vasta 2005 jälkeen - vaikka työmarkkinoilla tykitetään, te olette taloudellisesti kusessa!

3

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostin...

      vuonna 1689 12 oravannahalla 9865m2 linnan saksasta. Maan määrää en muista mutta siihen myönnettiin 400hirven kaatolupa.

    • Omaisuutta yli 300.000€

      Itse valmistuin (toiseen) ammattiin -97 ja pohjoisessa ei vastavalmistuneelle todellakaan ollut töitä tarjoilla, joten piti muuttaa etelään ja jälkikäteen ajatellen se olikin fiksu veto. Onneksi oli pakko, muuten tuskin olisi tullut lähdettyä.

      Vuokra-asuminen alkoi kyrsiä suuressa kaupungissa heti alkuunsa. Vuokraa tarkistettiin rakennuskustannusindeksin mukaan, mutta vuosittain kuitenkin vähintään 3,5%. Omistusasumiseen siirryin 1997 ja se olikin sitten elämäni kolmanneksi paras siirto.

      • työmies80

        Tosiaan, valmistuin vuonna 2004 ja vakituisiin töihin pääsin vuonna 2005. Nyt on ensimmäistä kertaa elämässä sellainen tilanne, että viitsin edes katsella omistusasuntojen perään. Harmi vaan kun nämä talouden syklit ei osu omien syklien kanssa.

        Pari kertaa tullut mietittyä, että mitähän jos ois valmistunut vaikka sen viisi vuotta aiemmin. Jos työkuviot ois menneet edes sinnepäin kun nyt niin olisi tilanne aikalailla toinen. No turha noita miettiä kun ei se mitään muuta. :(

        Nyt on viime aikoina alkanut tuntua siltä, että ehkä se asunnon ostaminen ei tällä hetkellä olekaan paras tikki. Vuosi sitten olisin ostanut riemusta kiljuen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2281
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      22
      1925
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      248
      1454
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      58
      1375
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      253
      1145
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1044
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      23
      1030
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1010
    9. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      96
      939
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      65
      932
    Aihe