PSOAS:n yo:n välittömässä läheisyydessä sijaitsevista yksiökohteista kaipaan tietoa. Ainoat kohteet näkyvät olevan nämä otsikossa mainitut, joista ensimmäinen ulkoapäin ehkä rumin rakennus mitä olen Suomessa nähnyt, jälkimmäinen silti uudempanakin halvempi kohde.
Kommentoikaapa ko. osoitteissa asuneet/vierailleet/muuten vaan tietäjätahot jotenkin paikkoja, olkaa niin ystävällisiä.
Jotenkin PSOAS:n sivujen pikkukuvista ja kohteiden sijainnista itselleni herää mielikuva, että Rakentajantie 5:ssä saattaaisi pahimmillaan olla ei-kaipaamaani "jeejee me ollaan opiskelijoita ja ekaa kertaa poissa kotoa, ihqüü biletetään sigana1!!" -meininkiä ja Virkakadulla taas rauhallisempaa menoa, mitä nyt lasten mekastusta.
Mitä lienee todellisuus?
Rakentajantie 5 vs. Virkakatu 3
11
2891
Vastaukset
- ja siksi vastaan
olen muinoin asunut psoasilla. jos opiskelet linnanmaalla niin molempien sijainti on ok. sehän on ihan tuurissa onko kämppis tai talon joku muu asukas teinibilettäjä.
todellisuudesta en valitettavasti tiedä. asuin psoasilla viimeksi vuonna... 1996 ja yliopistokadulla, ns. vihreässä tornissa, kahden hengen solu. ihan ok, silloin.
jos sinulla on varaa, vuokraa yksityiseltä. puokkari, tuira, keskusta. melko varmasti rauhallisempaa.
p.s. itselläni oli kahdeksan opiskeluvuoden aikana kymmenen (10) kämppistä, joista kaksi tai kolme oli suht. koht. siedettäviä. haluatko opiskella tehokkaasti vai haluatko elämänkokemusta??- aloittaja
Elämänkokemusta on riittävästi; tähtäimessä tehokas opiskelu. Ja nimenomaan yksiö on hakusassa. Solupaikka on jo plakkarissa, mutta vain, jotta pääsen jonottamaan yksiötä :)
- hgbsd
aloittaja kirjoitti:
Elämänkokemusta on riittävästi; tähtäimessä tehokas opiskelu. Ja nimenomaan yksiö on hakusassa. Solupaikka on jo plakkarissa, mutta vain, jotta pääsen jonottamaan yksiötä :)
yksityisiltä, eli kiinteistönvälittäjiltä? Nettisivuillakin voi olla.
Täälläkin on jotain:
http://www.oikotie.fi/aptsearch_forrent?searchtype=quick_search&target=rentable&rootCompanyId=-1&companyId=&mainNavi=apartments&subNavi=apartments_forrent&aptType=5&rooms=1&minRent=&maxRent=&minArea=&maxArea=&Area3=17&locationFreeText=Oulu
- virkakadulla..
ja mun mielestä ihan hyvä paikka. Lapsiperheitä sillon oli... Ei varmastikaan huono vaihtoehto.
- vuoden asunut
Rauhallinen paikka, mutta ei liian nipokaan, parit bileet on pidetty eikä ole perästä kuulunut, joskus viikonloppuisin saattaa kuulla pihalta et jollain on juhlia mutta mitään ei sisälle asti ole tullut (ellei nyt äkäisiä imurointeja yms. lasketa).
Talo on melko vanha, ei nyt mitenkään hajallaan mutta voi olla vähän väliä minkä asunnon saa. Meillä esim. ihan vasta ostettu jääkaappi-pakastin mutta kiviäkin vanhempi hella. Keittiön kaapit on vanhoja kans, joku naapuri valitti että niillä oli pari uusittua kaappia jotka oli kivasti valkosemmat ku loput :)
Varastot löytyy ja ilmainen pesutupa kahella isolla uudella pesukoneella, saunakin on mut en ole kokeillut.
Lapsiperheitä on jonku verta mut ei täällä itkevät vauvat ja pikkutenavat mitenkään häiriöksi asti ole. Enempi häiriötä tulee ehkä juuri allekirjoittaneesta (kaksi kissaa tällä hetkellä ja vauva tulossa).
Netti on ADSL 12/1 ja lujempaa ei ulos tavaraa saa vaikka ottais sen psoaksen 10/10 (tarkistettu verkkovastaavalta). Rempasta ei tietoa (netti tai rakennus).
Ympäristö on nätti - paljon metsää - ja tuo liikuntahalli on tuossa takapihalla jos kiinnostaa.
Ainoa vittumaisuus että autoa koitettiin ryöstää tosta parkista (pyörät taas olleet ihan turvassa, kellään ei ole mitään remmilukkoja edes) ja kun asiasta kerrottiin niin ei kuulemma ollut ensimmäinen kerta.- :))
Olen asunut virkakatu 8:n solussa kolme vuotta, jonka jälkeen sain tänä kesänä yksiön 3:sta. Soluasuminen oli todella rauhallista ja omalle kohdalle sattui ainakin mahtavia kämppiksiä. Sai opiskella, juhlia rauhassa ja asunto pidettiin yhteistuumin hyvässä kunnossa. Toisenlaisiakin tarinoita tietenkin löytyy.
8:ssa oli muutenkin mukava asua, rauhallista, rempattu sauna, uudet pesukoneet. Kämppä ei tietenkään ollut uusimmasta päästä, kuten ei tämä yksiökään. Jouduin jonottamaan yksiötä n.2,5 vuotta, koska jonotin vain virkakadun asuntoja. Raksalta olisin saanut paljon nopeammin (1,5 v) yksiön. Raksan yksiöt, ne missä olen käynyt, ovat olleet hienoja, eli ts. rempattuja ja isoja. Itselle miinuksina tulee parvekkeen puuttuminen, osassa ranskalainen, koulun kyljessä sijainti sekä kammoan todella isoja kerrostaloja.
Eli jos mielesi tekee nopeasti pois solusta, kannattaa raksa laittaa hakemukseen myös. Virkakadulla on vain 10 psoaksen yksiötä. Asunto ei muutenkaan hirveän häävissä kunnossa ollut, isännöitsijän sain kuitenkin hoitamaan maalauksen sinne kaikkiin seinäpintoihin. Kodikasta siellä kyllä on ja naapureina lapsia ja vanhuksia :) Ja pyörät pysyy hyvin pihalla vaikka sattuisi jäämän aukikin, toistaiseksi ainakin.
Pitkää pinnaa yksiö hakuun. Psoaksen kämpät on kuitenkin 100-200 e halvempia kuin yksityisten, yleisesti ottaen.
- hudas
Olen asunut Rakentajantie 5:ssä (E-rappu) ja kyseinen rakennus on peruskorjattu uutta vastaavaksi 2000-luvun alussa ja on huomattavasti parempi kuin korjaamattomat Virkailijakylän tai Syynimaan talot. Talo on lisäksi legendaarinen. Aiemmin talossa toimi K-kauppa, tietokoneliike, r-kioski. Nykyään talosta taitaa löytyä kuntosali ja varsin mukava saunaosasto.
- 9+14
No kuka tykkää mistäkin. Syynimaan puistomainen ja rauhallinen miljöö vetosi ainakin itseeni enemmän kuin se Rakentajantien liikenteen ja betonin mössö. Mutta makuasioista saa aina tapella. Ainakin siinä olisi yliopisto lähellä, vaikkei tuolta Syynimaaltakaan pitkälti ole.
Veikkaisin kuitenkin aavistuksen verran rauhallisemmaksi tuota Syynimaata, Rakentajantiestä kun ei ole kokemuksia. Kummassakin pärjännee kyllä.
- Eksa-Pena
Raksatiellä asuin 2000-luvun alkupuolella muutaman vuoden isossa yksiössä ja tykkäsin kyllä. Naapurit olivat pääosin Nokialla työssäkäyviä "opiskelijoita", joista ei ollut häiriötä. Pihalla kiva grillata ja lipastolle pääsee kesävaatteissa ympäri vuoden. Sinne vaan! Vasta kotoa muuttaneisiin bilehileisiin törmäät todennäköisemmin Syynimaalla, Yliopistokadun torneissa ja Alppilassa.
- Hegge
2000-luvun alkupuolella - remonttien jälkeen - asustelin Raksatiellä yksiössä ja oli kyllä parasta opiskelija-asumista mitä siihen aikaan pystyi Oulussa kuvittelemaan.
Rauhallinen paikka ja vuokra oli ainakin silloin sen verran tyyris ettei noita kotoa just päässeita himobilettäjiä ollut ainakaan häiriöksi asti.
Ja jos opiskelukin kiinnostaa, niin melkoinen etu on päästä niin vaivattomasti kesät-talvet lipastolle
- 215
onkos kellään tuoreita kokemuksia rakentajantie 5:stä eli onko se nyt nykyään paavo havaksen tie?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042945Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391560Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921412- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119969Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89892Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44773