Onko kellään kokmeuksia tai osaisko kukaan auttaa mua. Nimittäin pelkään että olen raskaana. Mulla ei ole ollut mitään raskauden oireita, ehkä olen ollut aikaisempaa enemmän väsynyt, mutta olen normaalistikin aina usein väsynyt. No, olin yhdynnässä viimeksi toukokuussa, ja söin e-pillereitä. Juhannuksena mulla tuli tosi niukat "kuukautiset", jotka oli tosi niukat, eikä tarvinnut edes käyttää sidettä kun vaan sellasta pikkuhousunsuojaa, ja ne kesti vaan pari päivää. Heinäkuussa mulla ei ollut kuukautisia ollenkaan. Tein viikko sitten raskaustestin, joka näytti negatiivista.
Mulla on nyt siis periaatteessa myöhässä pari viikkoa, jos nuo juhannuksena olevat sitten oli kuukautiset.
Eikö se kuitenkin ole aika epätodennäköistä että olisin raskaana, kun olen käyttänyt pillereitä ja testinkin tein??
Luin kyllä yksiltä sivuilta, että aika raskauden alkuvaiheessa voi tulla sellasta kuukautisia muistuttavaa pientä vuotoa, mutta se johtuu vain hormoneista. Minulla on muuten ollut kuukautiset aina säännölliset ja tosi runsaat.
Voisinko siis olla raskaana? Tämä epätietoisuus on kamalaa, koska testikin oli negatiivinen ja silti kuukautisia vaan ei kuulu...
Apuva....
6
590
Vastaukset
- paniikki...
en kyllä tehnyt testiä aamupissasta, ja olen kuullut että se kannattais tehä siitä ennemmin kun sitten myöhemmin päivällä...mutta pitäishän niitten silti olla aika luotettavia.
- rv26+3
En usko että olet raskaana jos kerran testikin näytti negatiivista. Kyllä se ois jo näyttänyt positiivista jos kerta toukokuussa on on ollut edellinen kertasi.. jos nyt mielen rauhaa haluat niin haeppa toinen testi ja testaa vielä kerran. Mutta luulempa että murehdit turhaan :)
- vaikuta
otatko sen aampupissasta vai iltapisusta. Jos on raskaana niin raskaushormoonia on aina virtsassa. Et ole raskaana..olisithan nyt jo kolmannella kuulla jos olisit. kannattaa mennä lääkäriin tiedustelemaan että missä mankat viipy..monet asiat niihin vaikuttaa. Ja jos stressaat raskaudesta niin ne ei silläkään uhalla tule. Varmaan on kuitenkin että et ole raskaana!
- ---///---
Enpä usko että olet raskaana mutta en ole mikään lekuri niin käy kuule terveysasemalla niin he tutkivat asiaa. Muutamia kertoja luonto on temppuili munkin kanssa vaikka kuukautiset muuten olisivat normaalit. Mutta tohon kysymykseen on melkein mahdontonta vastata. Tsemiä sulle, ja käy siellä terveysasemalla niin ei tarvitse murehtia.
- Mä 1975
Jos sua kauheesti vaivaa asia miksi et mene lääkärille ja pyydä verestä otettavaa raskaustestiä??
- tolp
En usko että olet raskaana. Testit harvoin valehtelevat. Mutta kannattaa silti ehdottomasti tehdä uusi testi tai käydä siellä tk:ssa antamassa pissa/verinäyte. E-pillereitä käyttäessä ei ole normaalia, että tyhjennysvuoto jää kokonaan pois, joten jos raskaustesti on edelleen negatiivinen ja tyhjennysvuoto ei seuraavallakaan kerralla tule normaalisti, niin kannattaa ottaa yhteys lääkäriin. Luomumenkoissa stressin yms. häiriötekijöiden aiheuttama vuodon myöhästely, poisjäänti yms. on suhteellisen normaalia, mutta e-pillereiden aiheuttaman hyvinkin keinotekoisen kierron ja tyhjennysvuodon pitkäaikainen (2-3 liuskaa) häiriintyminen on aina tutkittava tarkemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406355Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483796- 81953
- 52870
- 56826
- 41820
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8803- 68800
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,135792Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14711