mikähän vika jarruissa ajotietokone ilmoitta abs fault mittariin jää abs merkkivalo vm-03 jarrut toimii normaalisti
406 abs fault
3
634
Vastaukset
- tarkastaa
Muutaman laittanut muille, ja ollut silloin käsijarrun kengän lukitus karannut reiästään.
Eli, kasijärrun kenkien poikittais tapit joissa jousi, se menee ABS-anturin väliin ja vääntää sitä, ja sotkee mangneetikenttää, kun rautaa kiinni anturissa.
Korjaus hyvin helppo, jos näin on, onhan sitten johtojakin navoille/antureille, että ne kunnossa.
Korjaus: tarvikeliikkeestä, semmoinen entisenlainen lukitus tappi kengille, jossa pieni lukitusprikka. Laitetaankin tappi toisin päin, eli, auton alta päin työnnetään tappi jossa prikka kilpeä vasten ja sisäpuolelle tämä lukitusprikka juosen päälle. Eivät maksa kuin muutaman euron nuo tapit ja jouset. Voihan entisetkin käydä.
Ollut jarrukilvessä oleva jarrukengän lukitustappiin tuleva lovi ruostunut ja ei enään pieni nystyrä tapissa pidä siitä. Kun korjataan noin toisinpäin, tulee parempi kuin uusi..ikuinen. siltäosin, ja kun vielä tappiin prikka sisäpuolellkkin (auton alle) niin ei haittaa siinä pieni ruoste.
ABS-anturi jotain rautavalua, vain suunnilleen oikaista, saa jäädä vähän mutkaa, kunhan linjassaan on. Itse nimittäin väännin siinä liikaa, ja meni poikki -120€ oli lompsa tyhjempi.
No..kaveri maksoi...- omat kikkansa
Takajarru laikka lähtee helposti pois. Jarrupalat pois...käsijarrukenkiä löysätään rummussa olevasta reiästä, näkee taskulampulla kun kohdillaan. Sitten lähteekin vinottain laikka pois. Vähän saattaa kangerrella rummun ranttiin, mutta kyllä se siitä lähtee kuin neuvottelee.
Ja jos käsijarrukenkä irti sivusuunnassaan, saattaa lähteä mukaan laikkaan siitä vähän meisselin nokalla tyrkkää kauemmas, niin eiköhän se siitä lähde rikkomatta.
Samalla ehkä uudet käsijarrukengät...lehyempi jousi paikoilleen jo käsissä...nämä poikittaistapit tässä jo paikoilleen, ja sitten toinen jousi paikoilleen... meisseliin vähän lovea päähän, niin pysyy juosta vasten kun painaa paikoilleen. Alakenkä tukea ettei valu alas, vaikka lattiaa / maata vasten jokin rima siihen hihnan alle.
- vaari 1
kiitos paljon hyvistä neuvoista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1182772SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän241761Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621744Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2721638Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --161600Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue281291Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.281174Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?971098Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411082RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041042