Onko Yariksen konepellissä sama ongelma kuin Corollassakin eli pienestäkin kiveniskusta jää herkästi jälki? Sanotaan, että Corollaan jää helpommin iskujälkiä kuin moniin muihin merkkeihin. Päteekö tämä myös Yarikseen?
Yariksen maalipinta
10
2584
Vastaukset
- kaikkiin
Toyota malleihin,niissä on tosi surkeasti iskuja kestävä maalipinta toisin kuin esim. ranskalaisissa.
- -Jere-
toistaiseksi viel selvinnyt ilman iskuja kun -07 yariksen keula on pitkälti muovia, joka näyttäsi jollakin lailla kestävän kiven iskuja. Mutta helmat takaoven pokkaus ennen takapyörää, niin eipä voi kehua. Ajelin loman aikana muutaman mökkireissun soratietäpitkin, niin nyt sitten on -07 yariksesta helmat "kivasti" vaalentuneet kiven iskuista, myös taka ovet ovat kokeneet saman. Alkuperäiset roiskeläpät ovat olleet uudesta saakka. Joten pienenä vinkkinä ei kannata ostaa sea spirit(me.sininen)väristä jarppaa kun siitä alkaa maalit haihtua jo 8500 ajetun kilometrin jälkeen. Nykyinen yaris on kolmas uusi toyotani mutta nyt minusta tuntuu et taidanpa pistää jarpan kiertoon... Ja seuraava auto ei tule todellakaan olemaan toyota...
- Yaris-fani
Vastaukset vahvistivat sen, mitä kaupassa käytettyjä Yariksia katsoessa on havainnut eli maalipintaan tulee herkästi naarmuja. Minulla tulisi jonkin verran ajoa myös hiekkatiellä, joten pitänee valitettavasti katsella muita merkkejä kuin tojoa. Vanhempien Saab on kestänyt jo yli 2v ilman merkittäviä kiven tekemiä koloja maalissa, vaikka vanhempien kotiin joutuu ajamaan hiekkatietä 4 km suuntaansa. Valitettavasti Saab on minulle vaan liian iso ja kallis :(
- Taisto3
Itselläkin oli vähän aikaa Yaris vm. 2006 ajettuna
6000 km. ja väri oli tuo merensininen. Huomasin myös autoon tulevan kivenhakkaumia tosi herkästi, varsinkin takaovien alaosaan. - -Jere-
käytetty yarista näytillä merkkihuollossa. Siellä selvisi etten ole ainut jolta maalit haihtuu kiveniskuista helmoista, oli oikein tiedote maahantuojalta et yariksen maalipinnassa on ollut ongelmia kivenisku kestävyyden suhteen. Rapian parin viikonpäästä jarppani menee takuuseen helmojen uudelleen maalaukseen ja laitetaan leveämmät "kiveniskuteipit" ja eteen samalla kertaa kumista leveämmät kuralapät. Ehkä mie vielä sittenkin jatkan toyotakuskina tulevaisuudessa... ;) Noo joka tapauksessa palvelu oli kyl ensiluokkasta, ei edes puhuttu mistään poikkeavista sorateistä jne. millä ois saatu omistajan viaksi kiveniskemät vaan heti kaivettiin huoltotiedote esiin ja sanottiin et takuu korvaa...
- euromerkkiinkin
Älkääs nyt! Itselläni -05 Golf ja uusi Corolla tilauksessa, ihan samalla lailla volkkariinikin on tullut kiveniskemiä, nykymaalit kaikissa merkeissä suht heikkoja, vesiliukoiset maalit näet.
- Ole ne maalit
Maalit ovat vesiohenteisia, ei vesiliukoisia. Ihan vain vertailuna... vesiväri, jolla lapset maalaa on vesiliukoinen. lateksimaali, jolla isi maalaa on vesiohenteinen. vesiväri voidaan pestä pois vedellä vielä sen kuivuttua -> liukenee veteen -> vesiliukoinen. lateksia et saa enää liukenemaan veteen kovettumisen (kuivumisen) jälkeen -> Levitettävää maalia voidaan jatkaa (ohentaa) vedellä -> vesiohenteinen. Nykymaalien paska iskunkestävyys ei siis johdu mistään "vesiliukoisuudesta" vaan siitä, että ovat liian pehmeäpintaista materiaalia kuivuttuaan. Hyvä maalikalvo auton pinnassa olisi kova pinnasta ja joustava pinnan alta... näin saataisiin kestävämpi maalipinta myös uusiin autoihin!
- Corollassa
Jos maalipinta on yhtä hyvä kuin Corollassani niin parempi se ei voisi olla. Vajaassa kolmessa vuodessa ei ole yhtään kiveniskua tullut Corollaani.
- tanttaukko
yarista on ollut,ei metallivärillä ja maali lohkeilee helposti kivistä.Leveitä roiskeläppiä laittelin ensimmäiseen ja hieman paranti helmojen osalta,mutta konepeltiinhän se ei vaikuttanut.Yarikset olivat nykyistä edeltävää mallia.
- pelti auki :-o
tanttaukko kirjoitti:
yarista on ollut,ei metallivärillä ja maali lohkeilee helposti kivistä.Leveitä roiskeläppiä laittelin ensimmäiseen ja hieman paranti helmojen osalta,mutta konepeltiinhän se ei vaikuttanut.Yarikset olivat nykyistä edeltävää mallia.
Aja mulkku kauempana edellä ajavan takaluukusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648