eli minulla on akvaario tulossa ja siihen on kaikki suodattimet lapmut lämmitiment puhdistimet(sellanen lasisrapa)
niin nnyt tarvis kypsyttää ennen kaloja/kasveja
1.kuika kauan kypsytä akva noin 50litranen
2. koska lisään kasvit(ne hän lisätään ennen kaloja)
3. miten tarkkailen nitriittiä ja nitratinia?
ph:n osaan kattooa.(tarvitseeko jotain muuta katsoa)
kypsytys
1
185
Vastaukset
- Nimetön
AKVAARION KALATON KYPSYTTÄMINEN
Kirjoittanut: fish KING 19.1.2007 klo 08.31
n. 100 litraiseen akvaarioon tarvitaan...
0 kpl kaloja
0 kpl kasveja
hiekkaa, miel. puhallus hiekkaa 0.5-1.2 rae kooltaan
Kantoja ja kiviä koristeiksi jotka on pesty kuuman veden alla juuri harjalla huolellisesti samoin kuin hiekkakin, pölypuhtaaksi.
Lämmitin säädettävällä potikalla lasimittari imukupilla.
Mahdollisesti ilmastin moottori tarvikkeet; letkua, takaiskuventtiili ja ilmakivi. ! ei pakollinen !
Ajastimia valaisimille.
Asiallinen suodatin, hieman ylimitoitettu akvaarion tilavuuteen joka kierrättäisi vähintään kolmin kertaisen määrän akvaarion vettä tunnin aikana. Satalitraiseenkin voi jo hankkia kunnon "ämpäri" ulko suodatinta.
Haaveja, ämpäreitä kansia, riittävästi letkua akvaariosta viemäriin ja liittimet suihkun päähän josta saadaan uusi vesi akvaarioon.
Kalan ruokia halvinta kalan ruokaa mitä kaupasta saa yksi purkillinen akvaarion kypsyttämistä varten.
No niin. J Järven ohjeesta 111nan versio; http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?p=6536427&h ighlight=#6536427
HSS = hirvensarvisuola, apteekista
Tippamitta laitteita; (tästä kauppiaskin tykkää)
pH, KH/GH, NO2 ja NO3 : hinta n. 7-10€/mittalaite
1. päivä 0,2mg/l eli 100-litraiseen 0,2ml HSS jauhetta.
2. päivä ei mitään
3. päivä 0,5ml jauhetta
4. päivä 0,2ml
5. päivä 0,2ml
Tästä eteenpäin jatketaan 0,2ml päivittäin, kunnes nitriitti laskee nollaan. Poikkeuksena vain tilanne jossa nitriitti on määrättömän korkealla (yli 10 mg/l) jolloin ei lisätä mitään.
Lisäksi ruokitaan ihan pikkuisilla määrillä kalanruokaa päivittäin, ehkä kymmenen hiutaletta ei ole ainakaan liikaa. (hiutaleet tulee murentaa erittäin hienoksi sormien välissä) Mittaa HSS joko millilitran maustemitalla tai vesitestin mittalasilla.
Mittaa nitriitti NO2 ja nitraatti NO3 heti päivä 5. aluksi ja sitten esim. joka toinen päivä. Yksikään akvaario ei ole samanlainen ja kyse on elävästä elämästä. Siksi on (valitettavasti) mahdollista, ettei kypsytys suju kuitenkaan erinomaisen nopeasti tällä ehdotetulla tavalla. Lähinnä tulee mieleen tilanne, jossa nitriitti on vielä viikon päästä aloituksesta kauhean korkealla. Silloin voisi olla paikallaan lisätä se 0,2ml vain joka toinen päivä. Kysy siinä vaiheessa viimeistään uudestaan neuvoa.
Tai no, oikeastaan voisi laittaa heti tähän vielä toisenlaisenkin annostuksen, jolla kypsytys onnistuu takuu varmasti kuitenkin myös.
1. päivä 1mg/l eli 100-litraiseen 1ml HSS jauhetta.
2. päivä ei mitään
3. päivä 0,4ml jauhetta
4. päivä ei mitään
5. päivä 0,2ml
6. päivä ei mitään
7. päivä 0,2 ml
8. päivä ei mitään
9. päivä 0,2ml
jne... kunnes nitriitti laskee nollaan.
20. päivän paikkeilla tuo nitriitti alkaa olla jo aikas korkealla ja saattaa jopa olla laskussakin.
Nitraattiakin esiintyy jo suurehkona pitoisuutena.
Kun nitriitti on nollissa jälleen on aika vaihtaa vettä joka saa nitraatinkin laskemaan n. 5-10mg/l tasolle.
Akvaario on nyt valmis vastaan ottamaan kalastoa ja kasveja. Kalat kannattaakin hankkia heti kerralla (ainakin ensin yksi suurehko parvi .. 10-... kalaa samaa lajia) mitä on suunnitellut ja kysynyt apua muilta harrastajilta kun olet mitannut akvaariosi pHn sekä kovuudet ja tämän perusteella säätänyt lämpötilankin akvaarioon sopivaksi tulevalle kalastolle.
ONNEA JA MENESTYSTÄ VALITSEMALLASI URALLA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h583611- 413486
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062801Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv462536Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151629- 321493
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211409Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061307- 1801251