850/M3

Moi! Kesä tulee ja lelua tekee mieli. Osaako joku viisaammista kertoa 850 ja M3 koneiden ja voimansiirron tyypillisistä vioista, kestoiästä yms. Ja tietenkin todellisesta kulutuksesta. Etukäteen kiitän.
101299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

...sillä kulutuksella on
Jos meinaat ostaa kasipätkän tai ämmkolmosen bemun niin et sä kuitenkaan mitään talousihmettä saa...

Äänestä

.. nyt en ymmärtänyt kysymystä.
Tyypillinen vika?
Mistä alkaen miljoona-autoissa, kuten 850 on ollut "tyypillisiä vikoja"?
Kyse kun palstasta päätellen on BMW- mekkisistä autoista... ??
Mitä taas tulee kulutukseen... jos sitä kysyt, sinulla ei ole varaa ko autojen ylläpitoon. Pelkästään tulppien vaihto (850: 12 kpl) maksaa sinulle aivan liikaa...

Äänestä

M70 -koneisella 850i tai 850Ci:llä voi päästä niinkin alas kuin noin 9 litraan satasella ja allekin nättiä matka-ajoa ajettaessa.

Kaupungissa rajusti kengittäessä ei yli 20 litraakaan ole outo lukema.

Vertailun vuoksi samalla moottorilla varustetuilla 750sillä keskikulutus on yleensä 12-14 litraa tai enemmän riippuen huomattavasti maantieajon määrästä ja kaasupolkimen raskaudesta.

Mallissa 850CSi on S70 eli neliventtiilikansinen //M-sportin 380hv versio samasta lohkosta, kuusilovisella manuaalilla varustettuna. Sen kulutuksesta ei ole tietoa mutta äkkiseltään ajattelisi että sillä voi manuaalina päästä vielä pienemmällä matka-ajossa ja vastaavasti isomman tehoreservin ansiosta saada aika tavalla järeämpää kulutusta kun innostuu leikkimään.

Osia löytyy heikosti, lähes kaikki tilataan joko ruotsista (2-3vrk) tai saksasta (1-3vk). Hinnat ovat suorastaan pöyristyttävät eli se bensan kulutus on kuitenkin suhteellisen pieni osa näiden autojen käyttökuluja. Vakuutukset ovat aika messevän hintaiset samaten.

Plussapuolina isomoottoristen kymmenvuotiaiden autojen matalat hinnat saksassa paikallisista verokiemuroista johtuen, M70 -koneen pomminvarma toiminta ja käsittämätön vääntö lähes tyhjäkäynnistä alkaen. Aivan törkeän nautinnollisia autoja siis.

Miinuksina "jatkuva" alustan, voimansiirron ja jarrujen osien remppaaminen ja tietyt sähköviat. Käyttökustannukset ovat huimat ja osat tilaustavaraa, vaikka kaikkea toki SAA. Moottoriin on vaikea päästä käsiksi ja aina saa purkaa puoli autoa tehdäkseen yksinkertaisimmankin korjaustoimenpiteen. Harvat korjaamot osaavat laittaa näitä. Lisäksi kateellista parkkipaikkanaarmuttajaa sun muuta hörhöä piisaa.

//M3sista ei ole mitään kokemusta.

Äänestä
  • Tuo S70 kone, jota käytetään 850CSi:ssä on käsittääkseni kylläkin kaksiventtiili kannella (siis yhteensä 24 venttiiliä... ;) ja suurempi teho on saavutettu kasvattamalla iskutilavuus 5,6 litraan.

    Äänestä

  • Toinen anonyymi kirjoitti:

    Tuo S70 kone, jota käytetään 850CSi:ssä on käsittääkseni kylläkin kaksiventtiili kannella (siis yhteensä 24 venttiiliä... ;) ja suurempi teho on saavutettu kasvattamalla iskutilavuus 5,6 litraan.

    Olin tähän päivään saakka pitänyt S70stä neliventtiilikoneena mutta ainakin tämän saitin mukaan olisi edelleen 2-venttiilitekniikka kyseessä.

    http://www.e31.net/technik_e.html

    Outoa kyllä TotalBMW tarjosi mielestäni 24 venttiiliä kyseiseen koneeseen; toisaalta ko. lehden julkaisut ovat kyllä aika epätarkkoja, esim M70 oli merkitty 6-sylinteriseksi...

    Äänestä

  • Toinen anonyymi kirjoitti:

    Tuo S70 kone, jota käytetään 850CSi:ssä on käsittääkseni kylläkin kaksiventtiili kannella (siis yhteensä 24 venttiiliä... ;) ja suurempi teho on saavutettu kasvattamalla iskutilavuus 5,6 litraan.

    Olin tähän päivään saakka pitänyt S70stä neliventtiilikoneena mutta ainakin tämän saitin mukaan olisi edelleen 2-venttiilitekniikka kyseessä.

    http://www.e31.net/technik_e.html

    Outoa kyllä TotalBMW tarjosi mielestäni 24 venttiiliä kyseiseen koneeseen; toisaalta ko. lehden julkaisut ovat kyllä aika epätarkkoja, esim M70 oli merkitty 6-sylinteriseksi....

    Äänestä

  • Voit kyllä unohtaa täysin haaveilut 850 mallista jos alat ihmettelemään kulutuksia, kaikki menee mitä tankkinn laittaa. Itselläni on ajotietokoneen mukaan pienin kulutus kaupungissa ollut 17,3 litraa ja se on todella pintakaasuilla vedettä. Tehdas tarjoaa kaupunkiajoon muistaakseni 19,8 tai sinneppäin. Maantiellä alle kympin tehtaan mukaan. Mutta jos haluat mbw 850-92 auton, niin palataan loppukesästä asiaan.

    Äänestä

  • tero kirjoitti:

    Voit kyllä unohtaa täysin haaveilut 850 mallista jos alat ihmettelemään kulutuksia, kaikki menee mitä tankkinn laittaa. Itselläni on ajotietokoneen mukaan pienin kulutus kaupungissa ollut 17,3 litraa ja se on todella pintakaasuilla vedettä. Tehdas tarjoaa kaupunkiajoon muistaakseni 19,8 tai sinneppäin. Maantiellä alle kympin tehtaan mukaan. Mutta jos haluat mbw 850-92 auton, niin palataan loppukesästä asiaan.

    Vielä sen verran kulutuksesta, et tänään ajelin 300 kilsaa ja soppaa meni 40 litraa. Matkasta noin 140 kilsaa oli motaria 120 kilsaa oli 50-80 rajotusaluetta ja loput kaupunkiajoa. Eli kulutukseksi tuli 13,80l/100km. Tosin nuo ovat menty rajoituksien mukaan ja pintakaasulla.

    Äänestä

M3 E36:n 3,2 litrainen kone söi Suomessa maantienopeuksissa 7,5-9,5 l/100 km. Talvisin kaupunki-/lähiöajossa päästiin 13-14 l/100 km. Pitkän aikavälin keskikulutus oli 11,3 l / 100 km, jossa mukana kaikenlaista ajoa - aika paljon autobaananopeuksilla.

Nyrkkisääntö tasaisen matkavauhdin kulutukseen oli:
120 km/t vie 9,0 l/100 km; - 10 km/t nostaa/pudottaa kulutusta 0,5 l/100 km.

Mikäli budjetti asettaa rajoituksia, niin katselisin kyllä ennemmin M3:a kuin 850:a. Kustannuksia tulee joka tapauksessa ihan tarpeeksi huoltojen, läskien yms muodossa.

Äänestä

Ei ilmestynyt ensimmäisellä kerralla näkyviin, joten postaan uudestaan. Sorry, jos on tuplana:

M3 E36:n 3,2 litrainen kone söi Suomessa maantienopeuksissa 7,5-9,5 l/100 km. Talvisin kaupunki-/lähiöajossa päästiin 13-14 l/100 km. Pitkän aikavälin keskikulutus oli 11,3 l / 100 km, jossa mukana kaikenlaista ajoa - aika paljon autobaananopeuksilla.

Nyrkkisääntö tasaisen matkavauhdin kulutukseen oli:
120 km/t vie 9,0 l/100 km; - 10 km/t nostaa/pudottaa kulutusta 0,5 l/100 km.

Mikäli budjetti asettaa rajoituksia, niin katselisin kyllä ennemmin M3:a kuin 850:a. Kustannuksia tulee joka tapauksessa ihan tarpeeksi huoltojen, läskien yms muodossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesälelua... kirjoitti:

Moi! Kesä tulee ja lelua tekee mieli. Osaako joku viisaammista kertoa 850 ja M3 koneiden ja voimansiirron tyypillisistä vioista, kestoiästä yms. Ja tietenkin todellisesta kulutuksesta. Etukäteen kiitän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu