Slowfoxin askeleet?

Epäosaaja

Hitaaseen foxiin on kaiketi eri askeleet kuin tavalliseen, näin olen kuullut kerrottavan? Ainakin slowareiden tanssiminen perinteisillä askelilla tökkii pahasti. Miten tämä hitaan askellus menee, tuleeko siinä hidasta ja nopeaa erikseen vai onko kaikki askeleet "yhtä nopeita"? Kiitos tiedosta jo etukäteen.

11

6235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Propelli

      Olisikohan tuo foksin ja slow-foksin markkinointi omana tanssinaan tanssikoulujen lanseerama? Enemmän opetettavaa oppilaille näes.

      Aivan samanlainen askellus käy molempiin fokseihin. Perusrytmiä H-H-N-N voi molemmissa vaihdella samalla tapaa. H-N-N, H-H-N-N-N-N, H-H-H-H esimerkiksi.

      Tyyli toki voi erota. Slow-foksia voi tanssi enemmän liukumalla esim.

      • ...

        slow foxia voi kanssa tanssia vähän kuin "ohiaskeltangoa" - hitailla normaalisti eteenpäin, nopeat naisen ohi vasemmalta.

        Silloin siitä tulee liikkuvamman tuntuista.


      • ... kirjoitti:

        slow foxia voi kanssa tanssia vähän kuin "ohiaskeltangoa" - hitailla normaalisti eteenpäin, nopeat naisen ohi vasemmalta.

        Silloin siitä tulee liikkuvamman tuntuista.

        siihen lisää tarpeen ja tunteen vaatiessa tooosi hitaita askelia, paikallaan hengailuja ja vähän läheisemmän syliotteen, on hidas foxi aika hyvin kasassa.


    • H N N H N N

      Niinku siinä 8 iskuun.

    • Törmännyt

      Samaan ogelmaan.
      Yleensä slovarit ovat tosi hitaita 25-28
      ja tuo nopeus on lähes mahdoton tanssi tavallisen tallaajan normi sosoiaalifoxin askelilla.
      Tuottaa ongelmia jopa kilpatanssia osaaville.
      No noi kilpafoxin askeleet taas ei sovi lavalle
      ollenkaan vaikkakin olisivat nopeutensa puolesta
      helpommat tanssia niin suoritustekniikka ei onnistu yhden tunnin kurssilla opiskelulla.
      Eli suurelle yleisölle suunnatut slovarit on ilmeisesti tarkoitettu vaan nojailu kappaleiksi ei tanssittavaksi oikeesti.
      Tuli vaan mieleen että jos joku tekee musiikkia niin olisi musiikin tkijän hyvä myös suositella ko kappaleelle siihen soveltuvat askeleet jos/kun ei normi lavafoxilla toimi.
      Luulisi että jos ei pystytä kappaleita tanssimaan niin se on sitten rahat takas.

      • Askeltaja

        Moniin fokseihin toimii hhnn askellusta paremmin h,n,n,n ,. n askel on kahden iskun kestoinen, eli kestoltaan h-askel. n tarkoittaa nopeaa askeleelle tuloa ja pientä odotusta. Kun askelluksen oppii niin n askeleella on helppo vaihdella askelluksen luonnetta musiikin mukaisesti, eli välillä n - h. Kun askelluksen aloittaa oikealla jalalla, niin silloin nopeat voi tanssia samaan tapaan kuin hhnn askelluksessakin eli vasen jalka eteen tai sivulle ja oikea jalka vasemman jalan viereen tai ohi.

        Kokemuksen karttuessa kannattaa opetella vapaa askellus tanssin luonne kuitenkin säilyttäen. Näin askellusongelma on kerralla voitettu.


      • mutta ei se mitään

        Näkee kirjoituksista, kuka on oppinut tanssimaan pelkästään kursseilta. Jokaiseen tanssiin pitäisi löytyä joku askelluskuvio. Jos ei löydy, voidaan jopa syyttää orkesteria väärästä musiikista!

        Ei meidän itseoppineiden "luomutanssijoiden" ole mitenkään vaikea löytää askelia hitaisiin foksikappaleisiin. Perus vaihtoaskel toimii edelleen useimpiin "vakio" tansseihin.

        Jotain hidasta rumbaa voi olla vaikea tanssia, jos ei rumban perusaskelta osaa, mutta meneehän sekin vaihtareilla;)


      • ja tuntuu
        Askeltaja kirjoitti:

        Moniin fokseihin toimii hhnn askellusta paremmin h,n,n,n ,. n askel on kahden iskun kestoinen, eli kestoltaan h-askel. n tarkoittaa nopeaa askeleelle tuloa ja pientä odotusta. Kun askelluksen oppii niin n askeleella on helppo vaihdella askelluksen luonnetta musiikin mukaisesti, eli välillä n - h. Kun askelluksen aloittaa oikealla jalalla, niin silloin nopeat voi tanssia samaan tapaan kuin hhnn askelluksessakin eli vasen jalka eteen tai sivulle ja oikea jalka vasemman jalan viereen tai ohi.

        Kokemuksen karttuessa kannattaa opetella vapaa askellus tanssin luonne kuitenkin säilyttäen. Näin askellusongelma on kerralla voitettu.

        kivalta.......kannattaa kokeilla.


      • Jii the Man

        Moi

        Kilpatanssia 10 vuotta harrastaneena ja aktiivisesti kilpatanssiryhmiä vetävänä sekä kilpailevana kysyisin perusteluja esittämääsi väitteeseen:

        "No noi kilpafoxin askeleet taas ei sovi lavalle
        ollenkaan vaikkakin olisivat nopeutensa puolesta
        helpommat tanssia niin suoritustekniikka"

        Kyllä kilpatanssiajoituksinen SQQ foksi käy ihan yhtä hyvin ja paremminkin erityisesti hitaisiin fokseihin. Nopeammat foksithan ovat lähempänä Quickstepin nopeutta ja silloin perinteinen lavafoksi SSQQ on ihan OK.

        Mikäs siinä suoritustekniikassa nyt sitten niin ihmeellistä on? En tietenkään kuvittelisi kilpatanssin oikeoppisen foksin askeleen ja nousujen/laskujen olevan tuttu tanssitettavalle, mutta kilpatanssista otettu ajoitus sekä matalampi, liitävämpi tyyli, on mielestäni noiden hitaiden foksien (blues?) paras tanssitapa. Kyllä se askelkin siitä sitten muuttuu parilla lähemmäs kilpatanssityyliä.


    • ronkelihko

      Itse käytän hitaassa foksissa pääasiassa perusaskelta H-H-N-N soitettavana rytmin mukaan (niinsanotusti hidastettuna).

      Joskus tilan tai tilanteen mukaan saatan jättää jonkin askeleen ottamatta. Tasapainon ja rytmin pitäminen onnistuu paremmin jos saa pidettyä polvet hiukan koukussa, jossa vartalokontakti auttaa huomattavasti.

      Rytmin "haen" jostain soittimesta tai artistista, riippuen tanssin sujumisesta.

      • tanssiJussi

        Itse hae aina askelrytmin bassokitarasta jtai bassorummusta ..
        tämä on ehdottomasti paras perus sykkeen synkka tanssiin,,
        lauluun tai melodiaan ainoastaan
        esim Piazolan tai muun taidemusiikin tapauksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      175
      2640
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      161
      2432
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2077
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      55
      2023
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1709
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1424
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      200
      1355
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      217
      1098
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1084
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      351
      1010
    Aihe