Apua!

Rikottu

Jouduin raiskatuksi vappuna ja tällä viikolla menen "viimeistä kertaa" psykologin juttusille.
Ajatus yksin jäämisestä kuitenkin pelottaa valmiiksi.
Haluaisin käydä vielä jatkossakin ammatti-ihmisen puheilla, mutta en tiedä, miten se on mahdollista.
Jos nyt kävin psykologilla, niin onko psykoterapeutti pidempiaikaiseen hoitoon parempi henkilö? Ja entä, jos siirryn psykoterapeutille, niin joudunko maksamaan käynnit omasta pussistani?
Kiitos!

2

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen rikottu

      Olen todella pahoillani,että olet joutunut kokemaan noin hirveää väkivaltaa. Itseäni on lapsena käytetty seksuaalisesti hyväksi, joten tiedän suunnilleen miltä sinusta tuntuu.

      Ehdottomasti ei kannata jäädä yksin. Tuntuu oudolta, että terapiasi on jo nyt loppumassa. Onko sinulle tuttua Tukinaisen toiminta, löytyy Googlesta hakusanalla tukinainen.

      Terapiaan varmaan voisi hakea KELA:n avustusta, tarvitaan psykiatrin B-lausunto, osan kuitenkin joutuu maksamaan itse.

      Myös Suomen Delfins ry:n (seksuaalisesti hyväksikäytettyjen yhdistys) kannattaisi varmaan ottaa yhteyttä puh. no 05-32500809. Ko. yhdistys järjestää joillakin paikkakunnilla tukiryhmätoimintaa.

      Toivon sinulle voimia ja apua selvitä tuosta hirveästä kokemuksesta.

    • tools

      terapiaa, ohjeet saat Kelan toimistosta. Itse kävin masennuksen takia kolme vuotta Kelan maksamassa psykoterapiassa yksityisellä psykologilla, ensimmäisen vuoden jopa kolme kertaa viikossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      127
      2832
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      53
      1847
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      71
      1776
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      294
      1711
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1624
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1312
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1269
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      104
      1149
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe