Hei!Olisiko kellään kertoa kokemuksia raskaaksi tulosta hormonikierrukan poiston jälkeen.Itselläni on ollut mirena 3 vuotta ja nyt olemme mieheni kanssa haaveilemassa perheenlisäyksestä.Kierrukan poisto tapahtuu tämän kuun lopussa.Olisi kiva kuulla kokemuksia raskaaksi tulosta poiston jälkeen sekä siitä miten kroppa reagoi kierrukan poistoon ym..kiitollisena vastauksia odotellen:)
hormonikierrukka ja raskaus
3
336
Vastaukset
- poiston jälkeen...
...onnistuimme raskaaksi tulossa 3:ssa kierrossa, kierukka oli 2 vuotta ja kuukautiset olivat olleet poissa melkein koko ajan.
Testailin oviksia mammaksin ovistikuilla ja ennen ensimmäisiäkään kuukautisia tai kun poistettiin kierukka niin heti tuli kuukautiset kolmeksi päiväksi, mutta ei irronnut munasolua puolessa välissä, ensimmäisten kunnon kuukautisten jälkeen oli ovis(3 vkoa kierukan poistosta) ja yritimme tietysti kovasti, mutta tuli sitten varhainen keskenmeno, ehkä ensimmäinen munasolu joka irtosi ei ollut tarpeeksi hyvä muutaman vuoden tauon jälkeen(omaa spekulointia ; )ja sitten toisten normaalien kuukautisten jälkeen ovistikku ilmoitti plussaa ja saimme sitten tämän ihanan vauvamme alulle jonka muuten saamme kohta jo syliimme, vielä muutama viikko ; )
Ennestään olen tullut raskaaksi heti kun vain olemme olleet ilman ehkäisyä ovispäivän aikoihin(kaksi lasta ennestään), mutta kierukan jälkeen ei näköjään se onnistukkaan ihan heti, luin jostain että uudelleensynnyttäjät raskautuvat 3-6 kk:n sisällä ja ensisynyttäjät jopa 8kk:n sisälläkin vasta, joten kärsivällisyyttä plussan odotteluun, se tapahtuu kun sinulla on irtoaa pitkän tauon jälkeen sitten terve hedelmöityskykyinen munasolu.
Onnea kauheasti teille!- edelliseen
kirjoitin sulkuihin 3vkoa kireukan poiston jälkeen, tarkoitin siis että silloin tuli ensimmäiset kunnon kuukautiset ja ovis siitä parin viikon päästä, joka ei tuottanut kuitenkaan toivottua raskautta vielä, vasta seuraava ovis.
Ja kierukka siis poistettiin tasan 4 kk ja 10 päivää aikaisemmin raskaustestimme plussasta jolloin olimme jo 4:llä viikolla raskaana ; ) - ruska
edelliseen kirjoitti:
kirjoitin sulkuihin 3vkoa kireukan poiston jälkeen, tarkoitin siis että silloin tuli ensimmäiset kunnon kuukautiset ja ovis siitä parin viikon päästä, joka ei tuottanut kuitenkaan toivottua raskautta vielä, vasta seuraava ovis.
Ja kierukka siis poistettiin tasan 4 kk ja 10 päivää aikaisemmin raskaustestimme plussasta jolloin olimme jo 4:llä viikolla raskaana ; )kiitos paljon vastauksesta ja tuhannesti onnea teille!!:) Tuli heti paljon luottavaisempi mieli.Ensimmäistä tehdessä meni 8 kk kunnes tulin raskaaksi pillereiden lopettamisen jälkeen.Minulla on kans sama homma noitten menkkojen kaa,ne on tosiaan jääny kokonaan pois.Toivottavasti meillä "tärppää" myös pian.Yritän tässä rauhoitella itseäni että raskaaksi tullaan sitten kun on sen aika.Ensimmäistä tehdessä meinasi iskeä epätoivo,kun joka kk toivoi niin kovasti positiivista tulosta eikä sitä millään kuulunut..Kiitos vielä kerran ystävällisestä vastauksestasi ja kaikkea hyvää teille:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4186057- 855396
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484404- 523951
- 573801
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1803482Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1193244Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky633217Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse32446- 432289