viljelyn

autuus

Olen nyt harrastanut vuokrapalstaviljelyä kaksi vuotta...voi että on kivaa. Ihana nähdä kuinka kaikki kasvaa ja sitten kun saa syödä itse kasvattamia juttuja...Tänä syksynä opettelen myös säilömään.
Ja ainahan ei kaikki onnistu...mutta on hauskaa kun joutuu ihan kantapään kautta kaiken opettelemaan ja tietenki9n lukemaan aiheesta kirjoja yms.
Kysyisinkin teiltä yhtä juttua, mistä sitä kultapalloa saa? eli onko se siemenestä kasvatettava vai voiko sitä pyytää naapuripalstalta siirrettäväksi omalle...siitä sais kivan aidan ettei peurat tuu pahantekoon.

4

685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VanhaPerenna

      Kultapallo nyt on sellainen vanha perenna, jota uskoisin monenkin antavan ihan mieluusti, se vahvistuu ja leviää mukavasti. Että jos Lappeenrantaan on asiaa, voi miunkin tontilta sitä käydä hakemassa! Tukemista se tosin tarvii, tuppaa aina kaatumaan kukkien avautuessa. Mutta aivan ihana kukka se on!! Sitä en tiedä, miten peurat siihen suhtautuu...

    • ratkaisu ja nopea

      Siten saat hyvän alun saman tien. Jos niitä lähistöllä kasvaa. Kun raivaa ja tekee hyvän pohjan, ne lähtevät hyvin alkuun ja leviävät muutamassa vuodessa vaivaksi asti. 4-6 vuoden päästä haluat jo jakaa niitä toisillekin. Tosi kiitollinen kukka. Kun taitat niitä maljakkoon, huomaat, kuinka paljon ne vettä imevät.
      Mutta että auttaako peurojen vierailuun? Empä usko!

    • on vähän saman näköinen. En taitaisi erottaa toisistaan. Maa-artisokkaa käytetään paljon juuri aitana ja sitä lisätään mukulasta, joka on syötävä osa kasvia. Keltainen kukka ja korkeus jopa yli kaksi metriä.

    • Nimetön

      Siementä on nykyään myös matalampaa kultapalloa. korkeamman 'vanhan ajan kultapallon saa pysymään pystyssä kukkineen, jos n. 30cm korkeana keväällä leikkaa kasvuston alas.

      En ole myöskään kuullut, että estäisi peuratuhoja, mutta ehkä jonkinlaisena aidanteena sen tekee...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      72
      4251
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2720
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2437
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2223
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2141
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1683
    Aihe