KL:n palstalla rokka76 kirjoittaa niin ansiokasta analyysia, etta pakko lainata tama (ilman lupaa) tannekin. Asuntoasia tulee ajoittain esille kun aiheena on luotto-johdannaiset ja USA:n kriisi. Rokka kuitenkin alkoi USA:n tilannettakin arvioimaan kriittisesti jo siina vaiheessa kun paikalliset sopulit olivat vasta paasemassa parhaaseen vauhtiin.
-----o
Arvio asuntokuplan riskista
3
535
Vastaukset
- tähän....
Ihan asiallisia huomioita. Mitä tulee siihen, että "on maita, joissa tilanne on todennakoisesti lopulta viela pahempi kuin USA:ssa", niin tästä löytyy tuore arvio erään luottoluokittajayhtiön selvityksestä. Selvityksessä suurimman riskin maiksi luokiteltiin pohjoismaat, muun muassa siksi koska kansalaisten velkaantumisaste on täällä korkein.
- Ekonomisti 2
Rokka tietää tarkalleen, mistä puhuu. Tanskassa esimerkiksi tulee olemaan koko lailla isoja ongelmia. Suomikin kuuluu niiden maiden joukkoon, joissa säästöaste on keikahtanut negatiiviseksi. Esim. Saksankielisessä Euroopassa näin ei edelleenkään ole. Fakta on, että Suomessa velat ovat myös hyvin epätasaisesti jakautuneita. Suomeksi sanottuna tämä tarkoittaaa sitä, että noin kolmasosa suomalaisista on elänyt viimeaikoina räikeästi yli varojensa holtittoman kulutuksen ja velkaantumisen kautta.
- on siinä asiantuntija
Nyt tyli taas sontaa suun täydeltä. Suomessa riski oli keskimääräistä selvästi pienempi ja velkaantumisaste alhaisimpia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291333
- 100861
- 75683
- 50577
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40464Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153441Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407- 25381
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372