Yritän asentaa Kubuntua, kaikki laitteet päällä. Kone ei ole missään verkossa. ADSL-modeemi on (Zycxel Prestice 630, USB).
Asennusohjelma vaatii DPCH-koneen nimeä. Mikä tämä DPCH on? Kun seikkailin valikoissa,päättelin, että se voisi olla serverin ip, sitä ainakin joku jatko asennusohjelmassa vaati muun muassa. Vaihtoehtoisesti funtsin, olisiko tämä DPCH joku oman koneen tai serverin jotenkin koneelleni antama tunnus.
Asennusohjelma kyllä jättää vaihtoehdon, jolla asian voisi hoitaan myöhemminkin, mutta siitäkään ei ole hevon haileen tietoa, miten se sitten onnistuisi.
Serverin puhelinguru oli ammollaan, ei ollut koskaan kuullutkaan mistään DPCH:sta.
Yhtä onneton vastaus tuli e-maililla. Viitattiin verkkoihin ja kehotettiin onkimaan tietoa Linux-asiantuntijoilta."Riippuu modeemista" oli eräs vinkki. Onkohan tuo alussa mainittu Z. sitten epäkelpo?
Jos nyt joku vähän valaisisi?! Kiitos, ja olen sitten humanistiblondi, joten selkokielellä, please!
Ulalla asennuksessa
4
332
Vastaukset
- se on DHCP
http://fi.wikipedia.org/wiki/DHCP
Liittymäsi tarjoaja kertoo sinulle kaiken tarvittavan internet asetuksien tekemisestä. Ne kun harvakseltaan ovat samanlaisia eri operaattoreilla.- Aloittaja
.. tarjoa! Eivät edes tienneet lyhenteen merkitystä!
Sanakirjamääritelmästä on harvinaisen vähän apua asennustyössä.
Puhumattakaan typerästä "tarjoaja kertoo sinulle kaiken tarvittavan...". Oletko syntynyt säkki päässä vai kasvanut tynnyrissä? Tietotekniikan ongelmilta olet ilmeisesti välttynyt. Pysykin niistä eduksesi kaukana, vältä teräviä veitsiä, jyrkkiä portaita ja liikennevalottomia suojateitä.
Kiitos kuitenkin Wiki-vihjeestä :-). - näitä taas
Aloittaja kirjoitti:
.. tarjoa! Eivät edes tienneet lyhenteen merkitystä!
Sanakirjamääritelmästä on harvinaisen vähän apua asennustyössä.
Puhumattakaan typerästä "tarjoaja kertoo sinulle kaiken tarvittavan...". Oletko syntynyt säkki päässä vai kasvanut tynnyrissä? Tietotekniikan ongelmilta olet ilmeisesti välttynyt. Pysykin niistä eduksesi kaukana, vältä teräviä veitsiä, jyrkkiä portaita ja liikennevalottomia suojateitä.
Kiitos kuitenkin Wiki-vihjeestä :-).Palvelun myyjälle se neuvominen kuuluu eikä niille jotka täällä ilmaiseksi neuvoo. Oma vikasi jos ostit palvelun firmalta joka ei tuota vähää asioista tiedä. Turha tulla syyttelemään muita omasta hölmöydestä.
- zxcvbnm
USB-verkkojutut ovat viheliäisiä. Temppuilevat Windowsissakin ja usein Linuxissa täysin toimimattomia. Näyttää siltä että kyseisen mokulaattorin saa toimimaan. Käväise lueskelemassa osoitteessa http://eciadsl.flashtux.org
DHCP-serveristä ei tarvitse huolehtia. Kone osaa itse etsiä sen kunhan vain verkkoon pääsee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791