Kohta taas makaronilaatikko maistuu

Ramsted

"Tämän hetken trendi?

Tähänkin kysymykseen löytyy vastaus: nyt satsataan ruoan aitoon makuun mehukkuuden avulla. Ravintoloiden kokit seuraavat tarkoin aikaansa ja luovat uutta. He käyttävät vain parhaita saatavia ruoka-aineita. He ovat myös ottaneet avukseen huipputuloksiin auttavat tekniset apuvälineet, korkealuokkaiset uunit ja digitaaliset lämpömittarit, jotka mahdollistavat asteen tarkkuudella oikean kypsyyden.

Eero Mäkelältä on tulossa uusi ruokakirja vuoden 2002 alkupuolella. Siinä on mukana mehukkaan paahtofileen valmistusohje. Kun paahtofilee hänen ravintolakouluaikoinaan paistettiin 225 asteessa, tapahtuu se nyt 100 asteessa. Naudan ulkofileen ohuemmasta päästä leikattu pala otetaan huoneenlämpöön vähintään tuntia ennen kypsennystä, jotta se ehtii lämmetä. Liha asetetaan ritilän päälle ja laitetaan tavalliseen, ei kiertoilmauuniin, 100:aan asteeseen noin 1,5 tunniksi. Kun sisälämpötila mittarin mukaan on 54 astetta, on se mahdollisimman mehukasta. Paistettaessa lisätään pinnalle pippuria, mutta suolaa ehdottomasti vasta pöydässä ja silloinkin Maldonia tai muuta gourmetsuolaa. Liha on niin mehevää, että se ei kaipaa kastiketta. Yorkshire-pudding on sopiva lisäke roseepaistetulle lihaviipaleelle lautasella.

Varovaista paluuta menneeseen on myös nähtävissä ravintoloiden ruokalistoilla. Eikö se sitä ole, kun iltaruokailussakin on nyt tarjolla lampaanpotkaa tai nuoren naudan rintaa tillikastikkeen kanssa? Kohta taas huomataan, että tafelspitz on huippuherkullista ja karjalanpaistissa hyvän lihan aito maku pääsee erinomaisesti oikeuksiinsa, myhäilee kokenut gastronomi."

1

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä makarooni

      laatikkoakin on syödä kuin lidlin makkaraa, tuota tuhnujen perusravintoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe