Onko muuta tapaa tehdä otsikon sauma kuin pellitys? Jotain massaa kenties? "Vastauksista kiitollinen".
Smyygin ja ikkunan sauma?
9
5652
Vastaukset
- Juippi.
Itse laittaisin silikoonia tuohon saumaan olettaen että smyygi on suora . Joku suosittelee varmaan laittamaan akrylliä pohjamaalin jälkeen.
Pellit kuuluu ulopuolelle - itse omaani
Ikkunat kiinni urtsulla ja ruueilla. Smyygit suoraksi kipsilla. Tämän jälkeen maalaus ja urtsun päälle lista.
Varsin helpo ja siisti. - Akio
Ulko vai sisäpuolelle?
Ulkopuolella useasti käytetään rappauksen yhteydessä ikkunakarmin reunaan asennettavaa listaa, joka jää rapattavan smyykin ja karmin väliin. Listassa itsessään on solumuovinen (?) tiiviste ikkunankarmia vasten. Jos tätä ei käytetä, niin sitten ilmeisestikin jonkinlaisella ulkokäyttöön tarkoitetulla ja säänkestävällä massalla (rappauslaastin valmistajalta/edustajalta saa tiedon, mitä massaa kannattaa käyttää).
Sisäpuolella maalari yleensä vetää akryylimassan smyykin ja karmin rajakohtaan pohjamaalauksen jälkeen, ja pintamaali päälle.- ..tässä.
Täytyy siis kysellä rautakaupasta massaa. Kai tuohonkin tarkoitukseen on joku sään kestävä mömmö olemassa.
- Sipru
Meillä ne teki smyygit siten että tasoite ja rappaus tuli osittain ikkunan karmin päälle, eli osa karmista jäi sisä- ja ulkopuolen smyygien väliin, eikä niihin mitään mömmöä tarvinnut laittaa.
- umpeen
Näinhän ne kai yleisimmin tehdäänkin. Mutta kyllä valitettavasti ennemmin tai myöhennin tuo karmin ja tasoitteen välinen rajakohta elää (varsinkin puukarmisella ikknalla) ja siihen modostuu rakoa. Tuosta raosta voi sitten tulla pitkällä ajanjaksolla suurempia ongelmia, kun esim. sadevesi ei pysy smyykin ulkopuolella. Tarkkaile sinäkin tilannetta aina silloin tällöin.
- mieltä
umpeen kirjoitti:
Näinhän ne kai yleisimmin tehdäänkin. Mutta kyllä valitettavasti ennemmin tai myöhennin tuo karmin ja tasoitteen välinen rajakohta elää (varsinkin puukarmisella ikknalla) ja siihen modostuu rakoa. Tuosta raosta voi sitten tulla pitkällä ajanjaksolla suurempia ongelmia, kun esim. sadevesi ei pysy smyykin ulkopuolella. Tarkkaile sinäkin tilannetta aina silloin tällöin.
Varsinkin sellaiset tapaukset, joissa sisäpuolelle laitetaan kipsilevyä. Ikkuna kun hieman kutistuu ja turpoo vuosien saatossa, niin selvä ongelmakohta. Helppoahan tuollainen on tehdä, kun työvaiheita jää välistä ja kipsilevyllä saadaan helposti suoraa pintaa.
Tuollainen ohut lista sisäpuolelle on hyvä vaihtoehto.
- Rauno Kangas
..siihen ikkunan karmilautaan liimattava (tarranauha valmiina) muovilista, jossa on pistettava pintakerros. Sen kun liimaa karmiin ja tekee lastilla sitä vasten smyygin ja lopuksi poistaa sen listan pinnan, niin jopas tulee siistiä jälkeä kohtuuvaivalla.
Nyt vaan en muista sen listan kauppanimeä, mutta ei ole kuin parikuukautta aikaa edellisestä vastaavasta kyselystä ja silloin joku taisi sen listan nimenkin muistaa.- Servo
Ikkunasmyygin vahv.kulma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?972018- 981478
- 1121187
- 761067
- 1211062
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57903- 51877
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58836- 36822
- 33723