Nyt jo

stressiä?

Aloitin uudessa työpaikassa 4 kuukautta sitten, alku meni ihan ok, mutta viimeiset 2 kuukautta ovat olleet ihan helvetillisiä. Vastuuta ja työtä on paljon enemmän kuin missään aiemmassa työpaikassa ja tuntuu, etten pysty hoitaa työtäni kunnolla.

Työn jälki tuntuu vaan pahenevan, koska en saa nukuttua ja näen töistä painajaisia, odotan työvuoroja kauhulla, kun pelkään mitä taas on edessä. Ennen iltavuoroa nieleskelen itkua koko päivän kotona ja tuntuu että tuo itkeskely on muutenkin jatkuvaa. Tietysti myös työkaverista löytyy muutama k***pää. Ja kun tuohon lisätään vielä huoli siitä, että palkka ei riitä oikein mihinkään, olen aivan puhki, mikä tarkoittaa sitä että energiaa muuhun elämään työn lisäksi ei löydy.

En vaan tajua miten voin olla tässä kunnossa jo nyt, näin lyhyen ajan jälkeen. Miten voin ikinä pärjätä työelämässä jos jo parin kuukauden jälkeen töihin meno on itkua ja hammasten kiristystä?

2

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • annelizie

      vuosi sitte ite alotin uudessa paikassa. Eka oli jees mut sit kävi niin ku siulle.Tuli suoriutumispaineet, piti päteä ja yrittää enemmän ku olin uusin työntekijä.
      Vituiks meni jouduin siraslomalle yksin kertasesti nollaamaan itseni ja rankemman kautta tajuamaan etten ole kone eikä kukaan muukaan tee sen enempää ku miekään siellä työpaikalla.
      Sen kun ymmärsin ja otin "löysin rantein" jaksoinkin ihan toisella tavalla. Tosin nyt siinä firmassa on meitsillä loppusuora edessä ku uusi jo odottaa viikon päästä ja ihan toisenlaiset tehtävät. Mikään ku ei täs firmas ole muuttunut vuoden aikana niin mie päätin sitten muuttaa ite kaiken..

    • toinen stressipeto

      Hei. Et todellakaan ole ainoa. Luultavasti vain liian vastuuntuntoinen ihminen, kuten melkein kaikki stressaavat ihmiset. Itsekin aloitin vajaa 4 kuukautta sitten ja olisin valmis burn out lomalle. Elimistö käy sellaisilla kierroksilla ettei pitkään jaksa. Onneksi minulla on määräaikainen työsuhde, niin että voin tähdätä katsetta hamaan tulevaisuuteen. Sekin vielä ettei näin lyhyen ajan jälkeen "olevinaan voi jäädä stressilomalle", mutta omasta väärästä ajattelutavastahan se vain on kiinni. Kyllähän sitä voi ja saakin tehdä niin, se omatunto vain jarruttelee :-(

      Mutta tsemppiä ja jaksamista meille kaikille saman asian parissa painiskeleville. Ja jos ei tunnu hyvältä, niin yritä löytää uusi työpaikka jos asut sellaisella alueeella, jossa on tarjontaa. Itselläni ei juuri ole vaihtoehtoja, vaan se on otettava mitä saa ja silloin kun saa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      402
      6994
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      53
      4093
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      27
      2410
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      61
      1634
    5. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      3
      1559
    6. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      98
      1554
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      6
      1437
    8. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1425
    9. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      102
      1189
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      23
      1127
    Aihe