Asuntojen hinnat kellumaan

Kauko_.

Asuntojen huutokauppa alkaa:

Lisää tilaa avoimille asuntotarjouksille
0Kiinnostava Mitätön Siteeraa

Tulosta

Pdf-versio

Lähetä kaverille

Kommentoi

7.8. 11:00 Kiinteistömaailma liittyy asuntotarjousten julkistajiin. Yhtiön tavoitteena on saada ensi vuonna kolmannes kaupoista avoimen tarjouspalvelun kautta tehtäviksi.

Kiinteistömaailma lanseeraa syksyllä uuden palvelun, jossa asuntokaupan voi toteuttaa avoimella tarjouskaupalla.

Palvelussa asunnon myyjä ja välittäjä määrittävät ensin asunnolle lähtöhinnan, johon perustuen ostajat tekevät tarjouksia. Kaikki asunnosta tehdyt tarjoukset ovat avoimesti nähtävillä Kiinteistömaailman nettisivuilla Tarjouskauppa-osiossa.

Asunnosta tarjouksen tehneet saavat henkilökohtaisesti tiedon uusista tarjouksista joko sähköpostitse tai tekstiviestillä.

Viime viikon perjantaina vastaavan palvelun julkaisemisesta kertoivat YIT ja Oikotie.fi. YIT:n sivuilla voi tutustua asuntokohteisiin, ja Oikotie.fi:n sivuilla tehdään tarjoukset.

Oikotien OmaHinta-palvelussa ensimmäinen myytävä kohde avautuu 16. elokuuta.
http://www.taloussanomat.fi/page.php?page_id=98&news_id=200718847&rss=2

6

662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä palvelu

      Nosti hintoja reilusti. Miten Suomessa? Saas nähdä kun hinnat jo muutenkin korkeat.

    • Kysyn vaan

      "Palvelussa asunnon myyjä ja välittäjä määrittävät ensin asunnolle lähtöhinnan, johon perustuen ostajat tekevät tarjouksia."

      No mikä tässä on uutta, jos määritetty lähtöhinta on sama kuin nykyään hintapyynti? Entä jos kukaan ei tarjoa edes lähtöhintaa? Voiko tarjota myös vähemmän kuin lähtöhinta, kuten nyt voi tarjota hintapyyntiä vähemmän?

      • YIT:n/oikotien palvelusta

        Asunnolle määrätään pohjahinta, mutta tarjota voi myös sen alle. Myyjä päättää pohjahinnan alittavien tarjousten osalta hyväksytäänkö vai hylätäänkö ne.

        Olettaisin, että yksittäisen asunnon kerros ja pohjaratkaisu alkaa ratkaista hinnan entistä vahvemmin. Voipi käydä vaikka niin, että ylimmän kerroksen loppuhinta on pohjahintaan nähden kaksin-kolminkertainen. Silloin rakennuttaja tekee keskimäärin hyvän tilin, vaikka lopulta myisikin joitakin alempien kerroksien asuntoja vastaavasti alle pohjahintojen.


    • en osta

      jotenkin tuli mieleen unelmakämppien huutokauppa

    • Jxxx

      Käy kuten taidehuutokaupassa. Myyjän kaveri alkaa huutaa kilpaa tosiostajan kanssa. Tai sitten tehdään järjestelmällisesti siten, että grynderit huutavat toistensa asuntoja hirveään kuplahintaan ja he ovat etukäteen sopineet, että mitään kauppaa ei oikeasti tapahdu vaan se purkautuu, jos kukaan ei kuplahintaa maksa. Tuo vaatii asuntoa etsivältä vuosien seurantaa, ettei sama kohde ole monta kertaa myynnissä. Edelleen paras systeemi on, että jokainen ostajaehdokas punnitsee, mitä on valmis maksamaan, jättää tarjouksen ja se joka eniten kämppää haluaa saa sen omakseen. Säästyy kaikkien aikaa ja vaivaa siten.

      • Kohde sijaitsee

        Helsingin Ilmalassa = Ilmaa hinnassa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4303
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3506
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      155
      1829
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1714
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1447
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      957
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      865
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      864
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      855
    Aihe