En nyt keksinyt mitään muutakaan paikkaa missä kysäistä.. tekeekö kevytmoottoripyörän parissa puuhaileva nuori mies tälläisellä:
http://www.pulju.net/shop/product_details.php?p=682
mitään? Olisiko oikeasti hyödyllinen vai mahdollisesti ihan täysi lelu? Synttärilahjaa suunnittelen nimittäin, kiitos kaikille jotka jaksavat vastata :)
Tekeekö tällä mitään?
11
1717
Vastaukset
- mitään sen
mopottimen kanssa tee. Onhan tollanen varmaan muuten kiva lelu, jos ei se kaverisi käytä sitä väärin. Jos välttämättä mp-aiheista tavaraa etsit niin varmaan ajohanskat ja muuta sellasta saa samalla hinnalla.
- tyttöystävä
Ajohanskat olisi muuten hyvä mutta siltä löytyy jo sellaset ja vieläpä kalliimman puoleiset :)
eikö tuollaisella tosiaan tee mitään esim katteita irrottaessa (käykö tuollaiset meisselipäät siihen?), johtojen parissa räpeltäessä jne? Olisiko tuollainen kätevä edes hätätapauksessa jos menopeli jättää vaikka tien päälle ja pitää selvittää missä vika? Vähän avuton olo kun en näistä jutuista mitään tajua, mutta haluaisin kerrankin antaa lahjaksi jotain oikeasti tarpeellista :D - on hieman vähemmän
tyttöystävä kirjoitti:
Ajohanskat olisi muuten hyvä mutta siltä löytyy jo sellaset ja vieläpä kalliimman puoleiset :)
eikö tuollaisella tosiaan tee mitään esim katteita irrottaessa (käykö tuollaiset meisselipäät siihen?), johtojen parissa räpeltäessä jne? Olisiko tuollainen kätevä edes hätätapauksessa jos menopeli jättää vaikka tien päälle ja pitää selvittää missä vika? Vähän avuton olo kun en näistä jutuista mitään tajua, mutta haluaisin kerrankin antaa lahjaksi jotain oikeasti tarpeellista :Dkätevä kuin mm. jakoavain, joka sopii jokapaikkaan muttei ole hyvä mihinkään.
- siinä monitoimikoneessa
tyttöystävä kirjoitti:
Ajohanskat olisi muuten hyvä mutta siltä löytyy jo sellaset ja vieläpä kalliimman puoleiset :)
eikö tuollaisella tosiaan tee mitään esim katteita irrottaessa (käykö tuollaiset meisselipäät siihen?), johtojen parissa räpeltäessä jne? Olisiko tuollainen kätevä edes hätätapauksessa jos menopeli jättää vaikka tien päälle ja pitää selvittää missä vika? Vähän avuton olo kun en näistä jutuista mitään tajua, mutta haluaisin kerrankin antaa lahjaksi jotain oikeasti tarpeellista :Don pullonkorkinavaaja niin sitten se on sangen hyödyllinen.
- Kra
Mutta käytännössä useimmat noista ovat enempi leluja kuin oikeita työkaluja. Kyllähän näillä kynsiä kaivelee ja pulloja availee, mutta siihen se yleensä rajoittuukin.
Jos jotain parempilaatuista vastaavaa haluat löytää, niin fillareiden erikoisliikkeistä vois paremminkin löytyä.
Tässä yksi linkki ihan malliksi:
http://www.parktool.com/products/category.asp?cat=11 - matula
Tuoltakaan puljusta ei saa muuta kuin romua. Samaa romua ilman postikuluja on kaiken maailman puuilot ja tarjoustalot täynnä.
Tuote on ehkä nätisti pakattu ja silti ihan romua. Käyttöarvo lähes nolla.
Se kaverisi tulee enemmän onnelliseksi kun ostat oikeasta työkaluliikkeestä pari-kolme hyvää laatumerkkistä työkalua. Ne kestävät kaverillasi lopun elämän ja takuuvarmasti tuttavat enemmän iloa. 10mm ja 13mm kiintolenkki ja keskikokoinen ruuvari. Linjapihdit vaihtoehtona. Eniten käytetyt ja tarvitut työkalut lähtee samaan rahaan kuin tuo puljulelu... - JU1PP1
Takavuosina kun puuhalin veneilyn parissa, piireissä kiersi sananparsi että "pidä aina mukanasi 18 kg työkalupakki tai Leatherman".
Tuo Leatherman on juuri tuon tapainen monitoimivekotin, amerikkalaista fabrikaattia.
Osittain kantapäänkin kautta olen oppinut että muuta hyvää merkkiä ei sitten olekaan. Mutta se on hintaluokaltaan n. 4 kertaa kalliimpi kuin tuon kaavailemasi :( Niitä myyvät mm. lukkoliikkeet.
Kyse on siitä, että se on tehdy tarpeeksi lujasta aineesta kestääkseen sitten kaikki kyseeseen tulevat väännöt ja muut rasitukset rikkoutumatta. Mutta hyvä se on, juuri sellainen jonka toivoo löytävänsä taskustaan minkä hyvänsä pikkuvian yllättäessä tienpäällä (olipa sitten liikkeellä millä hyvänsä). Ei se ole tarkoitettukaan korvaamaan verstaan työkaluja, mutta ajaessa ei ole niin kovin monia mahdollista pitää mukanaan.
Sanoisin että nuo toisissa viesteissä mainitut perustyökalut ja NIIDEN LISÄKSI Leatherman on sopiva matkavarustus .- hyvä...
Esimerkiksi SOG, jonka kopioita ( ? ) muut vastaavat työkalut joidenkin mukaan ovat ! Fiskars'in Gerber on myös toimiva merkki.
- kertoo...
Antajasta. Ja siitä, että pidät lahjan saajaa tekniikan miehenä joka osaa käsitellä ja käyttää välineitä. vaikka itse laite olisi ihan h.p. niin kyllä saajan pitäisi ymmärtää, että häntä arvostetaan taitajana.
- osta tommonen
Leatherman Kick, siinä on olennaisimmat työkalut ja kun sen saa ilman postikuluja, ei hintakaan ole kovin paha 45€. On laadukas ja 25v takuulla. Myyjät löydät vaikka googlella.
- tyttöystävä
Kiitoksia oikein paljon kaikille, tuo leatherman kick voisi olla oikein hyvä vaihtoehto, hintakaan ei ole paha kun kuitenkin 18-v lahjaksi tulisi! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849