uusiiko

olen 53 vuotias nainen. 2vuotta sitten sain ensimmäisen paniikkihäiriökohtauksen ison leikkauksen jälkeen. söin cipralexia 10mg vrk ja xanoria tarvittaessa. vuosi sitten lopetin lääkkeet ja olen pärjännyt tähän asti ihan hyvin.Nyt pari kertaa tullut paniikkikohtaus viikon aikana.Nyt alkaa jännittämään autolla ajo ja ulos lähteminen jos kohtaus iskee. pitäsköhän taas alkaa popsimaan lääkkeitä vaiko on muita vaihtoehtoja
2545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

heips

minun mielestäni sinun kantsis mennä uudestaan lääkärille ja aloittaa lääkitys uusiksi. kerron kokemuksesta, yhtenä vuonna oloni oli toso ok ja jätin seronilin pois ja seuraavana vuonna masennuin joten aloitin uudestaan lääkityksen ja sen jälkeen en ole uskaltanut ilmankaan olla. olen kohta 38v ja sairastanut vuodesta -94 alkaen paniikkihäiriötä

Äänestä

Paniikki on tapa reagoida tiukoissa paikoissa, monesti se tulee jälkikäteen. Olen pitkään kärsinyt siitä, ikä on 51 vuotta. Viime vuodet ovat olleet vaikeita, paniikkikohtauksia en oikeastaan saa, mutta jonkinasteinen ahdistuneisuushäiriö siitä on tullut.
Pidä huoli, että hoidatat itseäsi, lääkkeilläkö.. no se on asia jota kannattaa miettiä. Jotenkin minusta on niin, että paniikki on minussa, se on aina olemassa, minun pitää vain ottaa se huomioon elämässäni, opetella elämään sen kanssa. Yksittäisille tuntemuksille ei kannata antaa liikaa aikaa tai tilaa, ne menevät ja tulevat, jos tulevat. Elämä jatkuu silti, ihan hyvänäkin :)
Toki elämää on hyvä järjestellä ja tasapainoittaa, oman mielen mukaiseksi. Se on sitä, että rupeaa pelkäämään sitä, että se tulee.. Pakko myöntää, että se etukäteispelko on muodostunut pahimmaksi ongelmaksi, ainakin minulla.

Jos haluat vaihtaa ajatuksia.. [email protected]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paniikkihäiriö kirjoitti:

olen 53 vuotias nainen. 2vuotta sitten sain ensimmäisen paniikkihäiriökohtauksen ison leikkauksen jälkeen. söin cipralexia 10mg vrk ja xanoria tarvittaessa. vuosi sitten lopetin lääkkeet ja olen pärjännyt tähän asti ihan hyvin.Nyt pari kertaa tullut paniikkikohtaus viikon aikana.Nyt alkaa jännittämään autolla ajo ja ulos lähteminen jos kohtaus iskee. pitäsköhän taas alkaa popsimaan lääkkeitä vaiko on muita vaihtoehtoja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu