Paljonko pitää laskea lattiaparketille ylimääräistä lattiapinta-alan päälle? Eli esim. jos tarkka lattiapinta-ala jolle parketti tulee olisi 55 m2 niin paljonko parkettia pitäisi ostaa?
parketin hukka%
hmmm...
135191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
parkettia ei mene yhtään hukkaan, ihan olemattomalla palalla ei voi aloittaa, että miten sattuu huoneenleveys sopimaan, se sen määrää.
Jo 3cm palalla voi lähteä liikkeille. Huukkaa menee sen verran mitä viimeisetä siivusta joutuu leikkaamaan pois.
Kirjoitat että jo 3 cm palalla voi lähteä liikkeelle. No kyllä kai voi jos haluaa mutta ei ole kovin fiksua, ja todella typerän näköistä. Monet parkettivalmistajat sanovat että yhtä pitkä kuin leveä sen aloituspalan tulisi olla.
Ei tod. kannata millään 3 sentin palalla lähteä liikkeelle...sen jo tietää joka ukko...heh!...se on vähän kuin miehen mitta, minimi 10 senttiä, että homma toimii. Sama pätee näissä hommissa. Pienemmällä ei tuu kun sutta!
Itsellä meinasi mennä viimeinen huone vähän tiukille parketin riittävyyden kanssa, joten en jättänyt yhtään pallaa käyttämättä. Jostakin kohtaa jäi tähteeksi 3cm siivu, joten liimasin sen ensin täyteen lautaan jatkoksi ja sitten sen täyden laudan lattiaan. Eihän niitä saumoja edes huomaa ja mitä väliä sillä on että onko se sauma kolmen vai kymmenen sentin päässä seinästä? Ei se kyllä ainakaan ulkonäköön vaikuta.
ammattilaiset laskee 3 % mukaan. Riippuu
käytännössä huoneen muodosta.
Mutta toisaaalta, useat liikkeet
myy parkettia lauta kaupallakin,
ei tarvi ottaa pakettia. Eli
mä teksisn niin että ota toi
nettomäärä ja jos loppuu
niin hae lauta pari lisää.
Voi vaan olla että se myöhemmin haettu lauta on eri erästä ja värisävy voi poiketa huomattavasti aiemmista.
eipä ne värisävyt poikkea yhtään enempää kuin mitä puurakenteissa yleensäkään
jos tammi tulee vaikka ihan eri puolelta eurooppaa, niin se voi olla hyvinkin paljon eri tyyppistä.
EI VOI!! ;)
Tammi on tammi vaikka voissa paistais...=P
Juu, kyllä se STP mänty paneeli
on samanlaista kuvioltaan ostitsä sen
Starkista tai Kraudasta. Aika
mestari on jos saman laatuluokan
eri toimittajan puutavaran erottaa
syitä kattomalla... :-)
Joo mutta ostapa puuta Lapista tai Varsinais-suomesta, niin ero alkaa hahmottua.
...eeeiii siinä mitään eroa ole.Samanlaista puuta se on. Usko pois =D