Mikä on mielestäsi elämän tarkoitus vai onko sellaista?
Gallup - Elämän tarkotus?
Nimetönnä
8637
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Elämän tarkoitus on ikävän karkoitus ja elossapysyminen.
lisääntyä ja täyttää maa.
42.
vastailla typeriin gallup kyselyihin...
maallisen elämän tarkoitus on ratkaista henkilökohtainen suhde Jumalaan ja samalla se minne täältä jatkaa
...äkkiseltään. Ei ole tarkoitusta meidän länsimaalaisten ihmisten määritelemiin sääntöuskomuksiin uskoessa. Logiikka ja säännönmukaisuus on meidän ihmisten keksimiä määreitä. Eritoten länsimaalainen säännönmukaisuus ohjaa näin ajattelemaan. Aivan kuten kysymyksesi.
Tietystä näkökulmasta katsoen tieteellisiin normeihin uskomuksellisesti (sitä se tunnetasolla on tieteellisestikin) uskovat ovat kuin autistisia henkilöitä. Autisti saa "paniikkireaktion" kaikesta, mikä ei ole loogisesti ja ns.järjellisesti selitettävissä omassa kokemuspiirissään.
Mitä kysyisit jos olisit "tabula rasa", puhdas taulu?
Huomaa että käsite Tabula rasa on vanhentunut jo aikoja sitten. Silloin kun saatiin selville geeniperimän vaikutus persoonan kehitykseen..
ja saadun vastauksen mukaisten juttujen toteuttaminen. Jotkut vaan on tuossa ensimmäisessä vaiheessa, eli "pallo hukassa" koko elämänsä, toiset tietävät jo vastauksen ensimmäiseen, mutta takkuavat maailman tuottamissa hankaluuksissa, jotkut onnekkaat pääsevät myös toteuttamaan vastauksensa. Missä vaiheessa itse menet?