Kiertohuimaus+korvien humina ennakko-oireita

Leinus

vai jotain muuta?
Onko kellään tuollaisia juttuja päivää/paria ennen migreenikohtausta tai samana päivänä?

Mulla nää on tullut tämän vuoden puolella ja ovat todella ahdistavia!
Joskus ne tulee lähekkäin, tuo kiertohuimaus ja korvien humina...
Muuten mulla on "normaali" aurallinen migreeni...

Oisin ikikiitollinen vastauksesta,
tai siis jos jollain on ollut samoja tuntemuksia... :)

5

3138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auroja

      Auraoireet ovat ennakko-oireita. Ne voivat olla juuri huimaus, näköhäiriöt, korvien soiminen, puutuminen yms.

    • seepra

      Eli mulla oli eilen illalla kiertohuimausta. Alkoi ihan yhtäkkiä istuessani sohvalla ilman mitään pään nopeaa liikuttelua. Kaikki pyöri ympärillä vasemmalle kovaa vauhtia ja tätä kesti ainakin yli minuutin. Samalla tuli huono olo. Korvien huminaa ei ole ollut.
      Mullakin on aurallinen migreeni, kohtauksia 1-4 kertaa viikossa. Olen myös ihmetellyt tätä kiertävää huimausta, jota ei ollut koskaan ennen kuin migreeni todettiin. Nyt tätä huimausta on ollut noin kerran kuussa. Ehkä se liittyy migreeniin, vaikka varsinainen auraoire se ei ainakaan minulla ole, koska tästä ei koskaan seuraa heti migreeniä. Migreeniä ennakoiva oire se saattaa olla, mutta en osaa sanoa omalla kohdallani onko, koska muutenkin noita kohtauksia on niin usein.

    • tuutsa

      kärsinyt ns. aivorunkomigreenistä eli basilaarimigreenistä jo lapsesta saakka.Kohtaukseni ovat aika rajuja joihin liittyy voimakasta pahoinvointia, raajojen puutumista/tunnottomuutta, puheen sekavuutta ja voimakasta päänsärkyä etenkin takaraivossa.

      Kohtauksia edeltää usein juuri kuvailemasi kiertohuimaus, välillä todella voimakkaastikin ja korvien soiminen sekä halvausoireet.

      Alkuun nämä edellä mainitut tuntemukset olivat todella ahdistavia ja pelottavia kun ei oikein tiennyt mitä minulle tapahtuu.Onneksi oma neurologi osasi yhdistää nämä oireet juuri basilaarimigreeni ja sain sitä kautta oikean lääkityksen.

      Paljon tietoa migreenistä ja sen eri tyypeistä löytyy migreeniyhdistyksen sivuilta osoitteesta www.migreeni.org

      Toivottavasti tämä auttoi=)

    • Anonyymi

      Hei, oon 14v tyttö jolla ei oo todettu migreeniä mutta on sellasia oireita. Kävin perheen kanssa reissussa ja en juo nut tarpeeksi. Nyt kaksi päiväää on korvat vinkunu välillä toinen ja välillä toinen makean himo ja väsymys joskus näköhäiriöitä ja huono olo mutta ei pahoja oireita. Korvien vinkuminen ärsyttää kyllä hirveästi kun rupeaa nukkumaan ei saa unta. Minua ihmetyttää milloin migreenin kuuluisi loppua ja korvien soiminen?

    • Anonyymi

      Kiertohuimauksen saa pysäytettyä, ei siihen tarvita edes lääkäriä.

      Itselläni tuli kiertohuimauskohtaus muutama vuosi sitten, täysin yllättäen. Kävelin seiniä pitkin olohuoneen sohvalle ja mietin tilannetta. Sitten nousin istumaan, vaikka pyöriminen istumaan nousemisen jälkeen villisti jatkui. Yhtäkkiä tajusin, että kyse on omien silmieni liikkeestä (ne liikkuivat edestakaisin oikealta vasemmalle) eikä mistään pyörimisestä. Joten pakotin katseeni yhteen pisteeseen, enkä antanut silmien liikkua. Kipeää se silmälihaksille teki, mutta siihen se kiertohuimaus loppui.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3148
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1507
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1093
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      143
      1029
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      931
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      868
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      852
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      138
      767
    Aihe