viimeisimässä

meijänsyöpä

Valituissa Paloissa oli ihan eri artikkelin yhteydessä maininta, että eräs nainen oli sytostaattien aikana käyttänyt jotain luontaistuotetta ja nämä yhdessä aiheuttivat myrkyllisiä kaasuja jotka esim verinäytteen yhteydessä pökerryttivät sairaanhoitajia.
Kuullostaa tieteisromaanilta, mutta vakuutettiin että on tosi tarina. Onko kenelläkään mitään tietoa että tällainen olisi mahdollista.

nimimerkki: ihan vaan utelias syövän sairastanut

6

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enkä kokeilisi

      Ei ole kokemusta, mutta en kokeilisikaan luontaistuotteita ilman keskusteltuani lääkärin kanssa. Mistä sitä tietää, millaisia reaktioita ja sivuvaikutuksia luontaistuotteet ja syöpälääkitys keskenään aiheuttavat. Eikö syöpälääkityksessä ole riittävästi sivuvaikutuksia. Ja, nykyisin käytetyt lääkkeet ovat ainakin tarkkaan tutkittuja ja vaikutukset tiedossa.

      Luotan suomalaiseen terveyden- ja sairaudenhoitoon sekä lääkäreiden ammattitaitoon siinä määrin, etten lähtisi lääkitsemään itseäni ylimääräisillä aineilla. Hyvin olen pärjännyt ilman erityisiä luontaistuotteita. Syöpälääkityksen lisäksi olen käyttänyt ihan tavallista terveellistä ruokaa. Itseasiassa olen saanut ainakin viisi vuotta lisää elinaikaa, hyvänlaatuista sellaista.

      • meijänsyöpä

        tämä juttu perustuikin just siihen, että luontaistuote ja sytolääke reagoivat kemiallisesti ( eivät sopineet yhteen).
        En itsekään uskaltaisi leikkiä terveydelläni.
        Tapaus oli sattunut USA:ssa.


    • artikkelin

      ja uskoin kyllä tarinan. Samalla vahvistui käsitykseni siitä, ettei hoitojen aikana kannata omatoimisesti käyttää mitään luontaistuotteita.

      • artikkeli

        on kyseessä. En jaksaisi koko lehteä alkaa lukemaan...


      • palat
        artikkeli kirjoitti:

        on kyseessä. En jaksaisi koko lehteä alkaa lukemaan...

        ja sellainen artikkeli, joka käsitteli näitä sairaalasarjoja ja niiden todenperäisyyttä. Yhtenä mainintana todenperäisistä tapahtumista jotka ovat sitten päätyneet televisioon, oli syöpähoitopotilas joka oli käyttänyt luontaistuotteita ja nämä sitten reagoi sytostaattien kanssa.


    • sellaista

      olen lukenut että tietyt luontaistuotteet voi viedä sytostaateilta tehon. Ei siis kannata ominpäin hoitaa itseään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      73
      2622
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1702
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1555
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1528
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1032
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      986
    Aihe