joka nurkassa levyjarrut... mielestäni rohisee vähän liikaa jarrutettaessa eikä mitään näkyvää syytä löydy katselemalla. kun alko erilainen kolina niin huomasin että toisen eturenkaan jarrulevyn suojapelti hankas... yleensä ollut jotain rahina vikoja tai muuten vikoja jarruissa kun olen asiasta ääneen puhunut niin on kuulemma tuttua hommaa... asialle vois tehdä jotain ettei tarttis ostella uusia levyjä ja paloja?
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Meillä -03 TS Jarppa pelaa jarruiltaan oikein hyvin, kaikki nurkat jarruttivat kastsastuksessa aivan tasaisesti ja mitään rahinoita ei ole kuulunut. En ole kuullut että tuo olisi ongelma TS-malleissa, ja onhan muissakin Jarpoissa levyjarruja myös takana.
Jarrukilpi on varmaan osunut johonkin kun se on alkanut hankaamaan. TS mallissa on melko pieni maavara jolloin se on arka hieman isommille töyssyille vaikka mökkiteillä. Ja onhan kiviä mennyt levyjarrullisiin autoihin aiemminkin, tosin itselleni ei näin ole koskaan käynyt.
Kosteiden kelien jälkeen on aina "rahinaa" eka jarrutuksien jälkeen! Aivan normmaalia. Jos jatkuvampaa, on jo avattava, ja tutkailtava jarru-, palat- jalaikat. Että silleen..
Olipahan ilmaiset iskari- ja pakokaasumittaukset. Päivän parhaimpia arvoja sanoivat kaverit. Iskunvaimantajat 31-32 arvoilla keskellä vihreää. 75 merkitsee ääriarvoa. Kävin myös omiin nimiin yksintein jarrudynossa. Suurin heitto käsijarrussa 5%. Tässä riisutussa ei ABS ja rummut tietysti takana. Kitkuttelen 4,8-5,2 kuluteksella olematta tientukkona ja kieltämättä nopeusrajoitusten mukaan. Katsastukseen voi siis mennä kun sattuu niille nurkille.
varis ylös ja peppu maahan tutkimaan tilannetta. ainakin yksi jarrupala loppu, sylinteri ei oikein suostu liikkuu kuin lekan ja perkeleen voimalla... täytyis vissiin lähtee kauppaan hakee jarrupaloja, ei näyttäis olevan vaikee homma vaihtaa vai kuis? lähteekö tuo sylinteri sit kunnolla futaa kun vaihtaa palat? sain sen hiukan jo liikkeelle, ei oikein kunnolla palauta
Itselläni on mennyt volvosta aikanaan jarrupala aivan metallille asti (takajarru) ja mäntä oli tullut ulos niin paljon että sekin oli jo hieman vinossa.
Männän sai sisään puristamalla ja jarrut lähtivät pelaamaan. Mäntää täytyy painaa suoraan, muuten se kanittaa.
Jos männän suojakumit ovat ehjät niin eiköhän mäntä lähde pelaamaan. Voi olla että pala on kulunut loppuun juuri männän jumittamisen vuoksi.
Jos mäntä jumittaa takana niin se täytyisi herkistellä kunnolla ennen uusien palojen asentamista.
Talvella olen tehnyt välillä kunnon jarrutuksia jotta Jarpan takajarrut eivät jumittaisi, tämä on myös toiminut, koska katsastuksessa jarruissa ei mittarin mukaan ollut yhtään heittoa.
käsijarrua silloin tällöin kehällevetomielessä.
Mutta jos takana levyjarrut ja käsijarru vaikuttaa vain rumpuihin niin levyjarrut voivat jumittua silti.
polkea jarrupolintakin samalla.
nyt ois sitten palat vaihdettu. sylinteri tuntu toimivan kyllä vaihdon jälkeen. rahina kuuluu vielä mutta taitaa kuulua hetken kun uudet palat muotoutuu sopivaksi tai siis pinta kuluu sopivaksi. kokeilin levyä ajon jälkeen niin tulikuuma... että kuinkas kauan pitäis ajella että on ns. normaalit jarrut eikä sitä uutuuden rahinaa enään? eikä levy sais kuumeta vaan hiukan lämmetä?
jarrut..laahaa.., jos otat rajuja jarrutuksia ja sen jälkeen kokeilet levyjä niin varmasti ovatkin kuumat mutta ei ns normiajossa saa kuumua "tulikuumaksi"...
tuntuis jumittavan tuo mäntä, miten aukaistaan ja miten/millä putsataan? uudet tiivisteet kehiin? muuta infoo?
Jos mäntä jumittaa niin silloin sinne on päässyt vettä(ja suolaa). Kuinka loppuun palat olivat menneet, metallille asti ?
Jos purat satulan niin uudet tiivisteet tietysti.
Jarrunesteiden vaihto voisi olla myös tarpeen.
Jarrut täytyy ilmata korjauksen jälkeen.
Kirjastoista löytyy korjausoppaita, niistä saa tarvittavat tiedot jos itse päätät tuon remontin tehdä. Yarikseen ei välttämättä löydy opasta, mutta sama periaate noissa levyjarruissa on, ja liikkuvia osia niissä on erittäin vähän.
Kun purat jotain, niin merkitse tarkkaan (ota valokuvia siitä) miten osat ovat olleet.
Jarruremonttia ei ehkä kannata alkaa itse tekemään jos ei ole mitään kokemusta jarrujen(tai auton) korjaamisesta. Siinä ei välttämättä pääse halvemalla.
Paljonkos autolla on ajettu ja oletko käyttänyt merkkihuollossa? Miksi jarrupaloja ei ole vaihdettu ajoissa ja ovatko jarrut toimineet katsastuksessa moitteettomasti, ei lainkaan jarrujen puoltamista.
Oletko pessyt auton talvella suolatuilla teillä ajon jälkeen, vai onko auto mahdollisesti seissyt lämpimässä tallissa suolauksen jälkeen?
Itse olen käyttänyt autoni pesussa( alustapesu) suolatuilla teillä ajon jälkeen, siis silloin kun matkaa on taittunut satoja kilometrejä suolavellissä. matkaten.
Kuten aiemminkin jo kerroin niin meillä ei TS:n kanssa ole ollut jarruongelmia. 65tkm takana ja jarrupaloissa taitaa olla lähes puolet pintaa jäljellä.
90 tonnin huollossa oli pari kuukautta toytolla missä vaihdettiin taaksejarrupalat. en ole itse vielä kertaakaan katsastanut autoa. eipä ole tallia joten auto seisoo taivasalla koko vuoden. ei varmaan ole havainnut huollossa että yksi pala on lopussa koska oli se taaimmainen. ei ollut kulunut vielä pala loppuunsaakka,oli siis pintaa vielä jäljellä mutta päätin vaihtaa...
etupää ois sitten vissiin kunnossa ja ääni siirtyi taakse... levy ois kauheessa kunnossa, yritin sitä putsailla mutta taitaa olla vaihto edessä... vaikee homma että yritänkö ite vai suosiolla pajalle? levy maksaa jonkun muutaman kympin kappale? jos vaihtaa toisen levyn niin myös toisen puolen levy kannattaa vaihtaa samalla?
Mitäs teit etupäälle?
Jos kilometrejä paljon tai lyvyissä kulumaa niin eiköhän no molemmat kannata uusia samalla kerralla.
Jos levyissä on uria niin uusiks menee, ei kannattane sorvauttaa.
Itse olen vaihtanut molemmille puolille jos kulumaa (tai ruostekuoppia) on kilometrien vuoksi tullut. Jos toinen puoli on vain vian vuoksi kulunut niin sitten toisen puolen uusiminen voisi riittää.
edestä vaihdettu palat, mäntään kurkattu ja kunnossa. levyt putsattu. kengän liukatapit herkistetty kun toinen tuntu olevan vähän jumissa. ja sitten ois takapäähän huoltoa edessä... siellä on uudet palat vaihdettu huollossa pari kuukautta sitten, huomautti jo silloin että levyt vois vaihtaa ja ajattelin ne vaihta nyt... miten levyt lätee irti ja vaihto onnistuu?
Moottorilla enimmäkseen.Huvikseni tempoilen silloin tällöin käsistä parkissa.Eipä ole jarruihin koskettu. Katsastus kiitosmaininnalla. Vain käsijarrussa mitätön tehoheitto. Takapyörien painventtiilin suojakumia raotin ja anoin iisisti öljyä joskus 1,5 v sitten.