miksi työtoimisto nakittaa jatkuvasti samaa jannua? vaikka jannu ei ole pitkäaikais työtön ei ole tukia jatkuvaa kirjeen tuloa joka postissa . tiedän monta jannua jotka saavat olla rauhassa vuosia ei nakki pauku jannut naureskelevat ei tarvii lähteä mihinkään saavat ryypätä rauhassa
nakitus
Nimetön
131837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Vähänkään aktiivisempi työnhakija niin ne nakittaa sillon paljon enemmän. Olin itse joskus hakematta mihinkään niin ei paljon tullut työosoituksia. Sitten, kun rupesin hakemaan töitä aktiivisemmin niin johan rupesivat ehdottelemaan kaikenlaista kurssia ja työtä. Paras oli semmonen työ missä olisi tarvittu c-kortti ja mulla on vaan b-kortti.
surun paikka jos työpaikka löytyisi,ja vielä palkalla jolla tulisi toimeen.Omituiset murheet teillä.:(
Et ymmärrä. En ole sanonut, että olen työtön. Sanoin vaan, että AIEMMIN en hakenut ollenkaan töitä niin sai olla rauhassa työttömänä...Menikö kaaliin!
kysymästä.
YMMÄRRÄ jotain?en huomannutkaan :D
työvoimatoimiston tulisi ryhtyä tosissaan aktivoimaan niitä, jotka ovat olleet toimettomana ja vailla työtä viime vuodet, ns. "syrjäytyneitä". Aktiiviset ja työhaluiset löytävät kyllä työpaikkansa ja tulevaisuuden.
Mutta sehän on aika hankala tehtävä, joten tehokkuutta ja tulosta saadaan aikaan helpommin niiden avulla jotka ovat jo valmiita työmarkkinoille/lla.
Tilastollisesta näkökulmasta voi arvella työhönosoitusten tehokkuutta, koska mikäli avoimeen työpaikkaan hakee henkilö, joka ei ole saanut työhönosoitusta ja hänet valitaan tehtävään, niin silloinkin työvoimatilastot "kaunistuvat". No, tämähän on taas sitten työvoimasuunnittelijan ongelma jatkossa valitsematta jääneen henkilön suhteen ; )
saada kiinni pointtisi,en onnistunut.Voisitko kertoa asiasi tyhmemmillekin,vähäsanaisemmin?
Kyllähän se varmaan niin on, että kyllä se on vähä siittäkin kiinni mille alalle on kouluttautunu. Tällä hetkellä näkyy metalliala vetävän hyvinkii. Jos tämä "jannu", joka saapi jatkuvaan osotuksia onkii semmosella alalla, jonne työllistys, van oman venkoilun takia napottaa kortistossa?! Ja jos nämä alkuperäisen viestin "montakin jannua jotka saavat olla rauhassa vuosia" on taas semmosen alan miehiä ettei niistä oo töihin mihinkään. Tätä nykyä ossoovat työnantajatkii vaatia koulutusta :-o tätä sitä voip miettiä ite kukkii tykönään.
juuri olla.
on aloja, joilla on täälläpäin jopa työvoimapulaa. näitä alan immeisiä varmaankin nakitetaan! toisilla aloilla ei sitten yhtikäs ainoaa työpaikkaa. rauhassa saapi olla kyllä.
Olisin mäkin tekemättä mitään kaiken aikaa.
Ei huvittaisi yhtään mitään tehdä, yhteiskunta vaan maksaisi mun olemassaolon.
Mutta kun on vakityöpaikka niin pakko kai on töitä tehdä.
Ehkä saan työeläkettäkin sitten joskus.
"Mutta kun on vakityöpaikka niin pakko kai on töitä tehdä."
Pakko ei ole kuin kuolemaan!
Jos töitä on niin menkää töihin älkääkä valittako. Tekemällä jotain, vaikka ei ihan sitä omaa alaa, pääsee aina eteenpäin, jos pystyy näyttämään että halua ja kykyä on.
Vittuillakseni aiemman tekstini kirjoitin.
oikein! Töitä löytyy haluavalle! Mistähän löytyisi palkka jolla saisi maksettua välttämättömät menot?