"Kesäkuussa vuonna 2004 porvoolainen nainen ampui kaksi unilääkkeillä huumaamaansa lastaan ja puolisonsa. Hän surmasi lopuksi itsensä. Teon syy oli velkaantuminen."
"Espoossa tapahtui perhesurma toissa vuoden keväällä, jolloin velkoihin ajautunut isä surmasi vaimonsa ja kaksi lastaan. Mies yritti myös tappaa itsensä muttei onnistunut."
Itasanomat 7.8.2007
Eli terveisiä vaan sinne lain laatijoille,sillä eihän tämä teitä liikuta,vai.
Tehokas ulosotto
6
1313
Vastaukset
- eikös niin
eikä niillä itse otetuilla lainoilla ole mitään asian kanssa tekemistä. kannattais katsella pankkitililleen ja peiliin jos lainaa nostaa, itse ne joutuu maksamaan eikä kukaan muu.
raukkamaista on tappaa muut siinä sivussa, jos itse tyrii hommansa.- nimim erkki
kun kaikki jotka on velkaantuneita ei ole itse aiheutettua. Nyt voit syyttämisen sijaan herätä todellisuuteen, tapahtuu kolareita, sairautta ja on jopa luottaen toiseen on taannut lainan.
Ei kannata aina tuomita vaan joskus tuntea myötätuntoa ja/tai kysyä miksi.
- sosialipummit pärjäävän
Ihmisiltä viedään ehkä kaikki maallinen mammoona mutta ei ketään nälkään tapeta.
Senkun menee sosialin luukulle ja muuttaa elämänsä passiiviseksi, eli ei mitään yrittämistä vaan sosialista kaikki.
Tietenkin jos kantti ei kestä tunnustaa muille että on itse aiheuttanut ahdingon niin eipä siinä muu auta kuin nappi otsaan - nix nax
>>velkoihin ajautunut isä surmasi vaimonsa ja kaksi lastaan
- Helinä-keiju3
itsemurhatilastoihin ajalta 1986-2006. Thank you.
- Tyttö20v
Ja "parasta" tässä kaikessa on se, että ihmiselle ei oikeasti anneta mahdollisuutta selvitä.
Ei anneta mahdollisuutta maksaa velkoja summassa X euroa per kuukausi -ja pistää korkojen juoksua poikki aina siihen asti kun maksua hoidat. Käytännössä menee siis niin, että kaikki rahat sulta viedään, ja ne menee herran perseeseen. Sikailu luokkaa oleviin korkoihin, UO miehen palkkioihin jne. Paljonko itse velka pienenee? Hyvin vähän.
Jos ihminen saisi kunnolla mahdollisuuden hoitaa ne velat pois, moni varmasti hoitaisi. Mutta nykyään on usein kannattavampaa jäädä esim. työttämäksi ja hakea rahat sossusta, kuin käydä raatamassa töissä ja saada vähemmän rahaa käteen kuin kotona makaamisen sijaan. Ja siltikään velat ei vanhene. Vain masennus ja stressi kasvaa.
Mut ehkä tää yhetiskunta on sit tyytyväinen; eiku seuraavaks laatii lakeja miten velat voitas periä ;D Nykysellä meiningillähän ne velat jää maksamatta kun joku tommosen veriteon tekee. Miten semmonen voidaan sallia :-) Ainakin arkku voitas ulosmittaa ja kukat hakee haudalta myös!
HYVÄ SUOMI!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614267Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653477Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541812Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251698Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981439Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133945Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115848Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18839