jatkuvat rintatulehdukset

mikä avuksi? Itsellä 1.5kk vanha tyttö ja useita jo ollut, loppuu voimat kun koko ajan kovassa kuumeessa
ja kipeänä.
5793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kun itsellänikin jo toinen rintatulehdus menossa ja vauvalla ikää 2,5 kk. Ilmeisesti on aika herkkä uusimaan.

Itselläni tulehdus on iskenyt molemmilla kerroilla luultavasti sen takia, että imetystahtiin on tullut muutoksia. Ensimmäisellä kerralla vauva alkoi nukkua pidempiä öitä yhtä äkkiä ja halusin itsekin nauttia nukkumisesta, enkä siis noussut pumppailemaan aamuyöstä, vaikka tissit tuntuivat täysiltä. Nyt toisella kertaa olimme viikonloppuna molempina päivinä synttäreillä ja imetysvälit venyivät hieman reiluun kahteen tuntiin normaalin maks 2 tunnin välien sijaan. Eipä siinä muuta tarvittu, että tulehdus iski.

Omalla kohdallani en usko ainakaan, että rinnat kylmää olisivat saaneet. Ei ainakaan näillä helteillä...

Antibiootti puree onneksi tulehdukseen jo yhden päivän jälkeen ja kuumeestakin kärsin nyt vain yhden päivän ja viimeksi kaksi. Tiedän kyllä, että kuumeisena on raskasta hoitaa vauvaa. Jalat ei meinaa kantaa ja olo on tosi hutera. Meillä onneks vauva oli eilen kiltti ja jaksoi makoilla mun kanssa melkein koko päivän ja tyhjentää kipeää tissiäkin ahkerasti :)

Äänestä
  • että noita pitää tulla ja meillä vielä vauva saa antibiooteista vatsavaivoja ja kitisee vieläkin enemmän.

    Äänestä

Hanki hyvä rintapumppu ja tyhjennä rintasi tyhjäksi asti säännöllisesti.

Mullakin 7 rintatulehdusta kahden edellisen muksun kanssa, nyt kun kolmas tulikin kaksikuukautta etuajassa, sairaala antoi lainaan sähkökäyttöisen masinan joka on TEHOKAS. -ei ainuttakaan rintatulehdusta nyt. En olisi todeksi uskonut.

Äänestä

Joo mulla kanssa rinnat ärtyy tosi herkästi. Kannattaa tosiaan tyhjentää niin tyhjäksi kuin saa, pumpun käyttöä kandee kokeilla. Mulla esikoisen vauva-aikaisiin muistoihin liittyy vahva kaalin haju, koska öisin nukuin monesti nuijittu kaalinlehti rintaliiveissä. Kaali on luonnon vanha "antibiootti" ja kaalin mehu ehkäisee rintatulehdusta.

Yöllä tosiaan liiveissä, koska öisin syöttövälit oli pidempiä kuin päivällä. Ei tietysti joka yö. Kyllä sen äkkiä alkaa tunnistaa, et milloin täytyy toimia, ennenkuin tiehyttukos pääsee äitymään tulehdukseksi asti. Vähän pelottaa kun toi kaikki on taas edessä... Mutta aktiivinen maidon nousu kestää about 2-3kk, sitten se ikäänkuin tasaantuu, ja mulla ainakin noi tiehyttukokset loppui kolmen kk:n jälkeen. Talvella pitää tietty varoa kylmää. Ja kaupassa kylmäosastoja.

Äänestä

minullakin auttanut.
Imettämisen jälkeen olen pumppaillut ylimääräiset pois. Silloinkin on pumppu ollut tarpeen jos imetysten väli on jostain syystä venynyt tavallista pidemmäksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


!!!! kirjoitti:

mikä avuksi? Itsellä 1.5kk vanha tyttö ja useita jo ollut, loppuu voimat kun koko ajan kovassa kuumeessa
ja kipeänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu