Kun lukee eri nettikeskusteluja Espoon tapauksesta on hämmästyttävää kuinka lapsensa murhannutta äitiä ymmärretään. "Ei ollut oma itsensä", "ymmärrystä vailla", "ei pidä tuomita", "yhteiskunnan vika" ja muuta samanlaista soopaa. Jos isä olisi saman tempun tehnyt ei sympatiaa heruisi, vaadittaisiin että hän istuisi loppuikänsä vankilassa! Miestä pidettäisiin tunteettomana murhaajana ja niin kuuluisikin tehdä. En ymmärrä mistä tälläinen sairas naismurhaajan ymmärtäminen kumpuaa. Minusta se on aivan käsittämätöntä!
Lapsenmurhaaja äitiä ymmärretään
22
2450
Vastaukset
- Tytöt...
eivät edes asuneet hänen luonaan...mutta silti ne piti saada murhata...todennäköisintä tässä on kosto miehelle! Kyllä naisen pitäisi yhden lapsen kanssa hyvinkin jaksaa...vaikka ymmärrän että masentuneena se voi olla haastavaa mutta siihen pitää hakea apua...tai jos haluaa välttämättä jonkun murhata niin aloittaa itsestä vaikka sitten...
Lapsenmurhaajille ei ikinä heru sympatiaa ainakaan minulta...ja on se lapsellekin kohtuutonta tulla jomman kumman vanhempansa raa alla tavalla murhaamaksi kun vanhempien pitäisi olla lapsen turvana...lapsi on sitäpaitsi puolustuskyvytön!!
Jos ei jaksa lapsiaan hoitaa niin pitää sitten haaransa yhdessä ja pöksyt jalassa...tai antaa vaikka lapset mieluummin viranomaistenkin huostaan jos ei mikään muu enää auta!!
Toivottavasti se akka saa mitä ansaitseekin... - miten naisväki
saa huitoa puukolla isäänsä tai tappaa lapsensa ja kaikki vaan hyssyttelee. Näilläkin palstoilla on koko kesä jaeltu tappotuomioita kännissä ajaneille pojille mutta annas olla kun naiset vakain tuumin ja harkiten ja selvin päin tappaa tai yrittää tappaa jonkun niin ei muuta kun kotiin vaan odottelemaan kriisiapua.
- vakain tuumin ja harkiten
ko. äiti on lapsensa surmannut. Minusta se on aivan sama olkoon äiti tai isä, hirveää se joka tapauksessa on ja sama ymmärtämisen suitsutus on lehdissä ollut jos isä on tappanut lapsensa tai puolisonsa. "hänet tunnettiin kilttinä ja tunnollisena miehenä tai hän oli hyvä äiti"
Kummassakaan tapauksessa kukaan teistä ei ole ajatellut lapsia, mitä kauhun hetkiä he ovat kokeneet ja ehkä tajunneet että heidän rakas äitinsä tekee heille pahaa.
Surmata kolme lastaan 8-vuotiaat ja alle 2-vuotias joka juuri opettelee vasta puhumaan. - Nimetön
vakain tuumin ja harkiten kirjoitti:
ko. äiti on lapsensa surmannut. Minusta se on aivan sama olkoon äiti tai isä, hirveää se joka tapauksessa on ja sama ymmärtämisen suitsutus on lehdissä ollut jos isä on tappanut lapsensa tai puolisonsa. "hänet tunnettiin kilttinä ja tunnollisena miehenä tai hän oli hyvä äiti"
Kummassakaan tapauksessa kukaan teistä ei ole ajatellut lapsia, mitä kauhun hetkiä he ovat kokeneet ja ehkä tajunneet että heidän rakas äitinsä tekee heille pahaa.
Surmata kolme lastaan 8-vuotiaat ja alle 2-vuotias joka juuri opettelee vasta puhumaan.viattomien lasten pitää kuolla kun äidillä on paha olla. Jonkun kumman takia kaksostytöt ovat isällään jo asuneet. Silti valittanut ettei jaksa hoitaa lapsia. On niin väsynyt! Jumakauta miten itsekeskeistä! Mulla on just 8v. täyttänyt tyttö. Sen ikäinen jo tajuaa tosiaan pelätä! Yöllä oli naapuri kuullut huutoa ja lapsen itkua. Jotenainakin voi päätellä,etä pienellä on ollut hätä. Oma 2v. osaa kyllä jo pelätä asioita. Ja jos tämä äiti ei ole ollut ns.oma itsensä niin on varmasti tilannetta pelännyt. En voi käsittää mksi ei voi itseltään henkeä viedä jos on huono olla. Lapsia ei ois tarvinnut tehdä jos ei jaksa. Tai antaa heidän elää omaa elämää. He eivät kuitenkaan äidin tilanteesta voi olla tietoisia. Tekee NIIIN pahaa tälläinen.
- Marmattaja
että huitoi isää puukolla??? Lehdessä luki että oli väkivaltainen ja se kohdistui isään ja tytöt pelkäsivät äitiään. Missä puukko?
Väkivaltainen nainen voi olla pahempi kuin väkivaltainen mies.Ei mitään puolusteluja.Eikä ymmärrystä heru.Että tappaa omat viattomat lapsensa en kyllä ymmärrä kuinka kukaan äiti tai isä voi moista tehdä.
- ole osittain
tai kokonaan muidenkin ihmisten vika? Missä oli auttavat naapurit? Entä sosiaalihuolto? Sukulaiset? Tuomitsevat nettisurffarit? On niin helppo syyttää mutta ei nähdä omaa syyllisyyttä... Eiköhän se äiti ole jo kärsinyt tarpeeksi.
- kärsinyt tarpeeksi!
Linnaan koko loppuelämäksi miettimään mitä tulikaan tehtyä. Minulta ei ainakaan heru minkäänlaista sympatiaa tuollaisia äitejä kohtaan. Teko on anteeksiantamaton eikä siitä pisä ruveta syyttelemään muita ihmisiä. Itse seisot lopulta omien ratkaisujesi takana, ei sossu tai sukulaiset.
- Ei ole...
naapureiden velvollisuus auttaa tuiki tuntematonta naapuria lasten kasvatuksessa ja hoitamisessa...naapureilla on omakin elämä elettävänä ja lapset hoidettavana!!
Ja jos naisella kerta oli niin raskasta niin olisi itse hakenut apua tai toimittanut lapsensa sosiaaliviranomaisille...pilasi siinä oman elämänsä samalla ja koska tytöt eivät asuneet äidillä niin uskoisin että se oli vain kosto...isähän oli tulossa hakemaan jo tyttöjä kotiin...eli ei olisi kauaa tarvinnut enää niitä hoitaa...ja olisi voinut vaikka pukata pojankin isän matkaan...olisi isä sen varmasti mukaansa ottanut jos äiti uhkaa murhata!
Toivon kaikkea huonoa tuollaiselle naiselle...kärsikööt lopun elämäänsä!! - ...............
Ei ole... kirjoitti:
naapureiden velvollisuus auttaa tuiki tuntematonta naapuria lasten kasvatuksessa ja hoitamisessa...naapureilla on omakin elämä elettävänä ja lapset hoidettavana!!
Ja jos naisella kerta oli niin raskasta niin olisi itse hakenut apua tai toimittanut lapsensa sosiaaliviranomaisille...pilasi siinä oman elämänsä samalla ja koska tytöt eivät asuneet äidillä niin uskoisin että se oli vain kosto...isähän oli tulossa hakemaan jo tyttöjä kotiin...eli ei olisi kauaa tarvinnut enää niitä hoitaa...ja olisi voinut vaikka pukata pojankin isän matkaan...olisi isä sen varmasti mukaansa ottanut jos äiti uhkaa murhata!
Toivon kaikkea huonoa tuollaiselle naiselle...kärsikööt lopun elämäänsä!!Mikäs nyt on, kun Espoossa jälleen kolmoismurhataan, niin nyt murhaaja onkin halveksittava naikkonen?
Vasta äskenhän espoolainen kolmoismurhaajaäijä oli "maailman kiltein mies"!
Kukaan ei muuten voinen todistaa, etteikö asunnossa ole voinut käydä joku ulkopuolinen murhaamassa nämä lapset. Äidin kannattaa siis tekeytyä muistamattomaksi, ja kaikki tulee päättymään onnellisesti... - kylpylään rentoutumaan
ja naapurit syytteeseen murhasta.
- lastenhoidostako?
Eiköhän lapset kärsineet aivan liikaa.. ja isä joka jää lapsiaan kaipaamaan. Suuri kärsimys kyllä olisi olla tuo ihminen, joka murhaa omat pienokaisensa.. ei osaa hakea apua tai halua hakea.. tuo ymmärrystäni saamaton heikko kärsiköön lopun ikäänsä tekonsa puolesta jos sitäkään osaa/ymmärtää tehdä... hyi olkoon!
- ottaneet
lastenhoidostako? kirjoitti:
Eiköhän lapset kärsineet aivan liikaa.. ja isä joka jää lapsiaan kaipaamaan. Suuri kärsimys kyllä olisi olla tuo ihminen, joka murhaa omat pienokaisensa.. ei osaa hakea apua tai halua hakea.. tuo ymmärrystäni saamaton heikko kärsiköön lopun ikäänsä tekonsa puolesta jos sitäkään osaa/ymmärtää tehdä... hyi olkoon!
huomioon sen, että kyseessä oli ulkomaalaisperäinen henkilö.
Suomen yhteiskuntahan on syyllinen ja samalla kaikki me suomalaiset, jotka emme ole ymmärtäneet millainen hätä ja tueka ulkomaalaisperäisillä "uus-suomalaisilla" on.
Ei ole kieltä ymmärtäviä naapureita, eikä itse ole oppinut kuin muutaman sanan Suomea.
Sosiaalilauta kunta ei ole kenties antanut tarpeeksirahaa, jolla olisi uudet kengät tai turkin saanut.
Kaikki kantaasukkaat ovat rasisteja, joilta ei sääliä eikä ymmärrystä riitä, vaikka itsellä on paha olo.
Sitäkään ei ymmärretä, jos miestä huiskii suutuspäiten puukolla, koska mies laiminlyö naisparkaa sen varjolla, että pitää muka työssä käydä.
Eihän hänen itsensäkään tarvitse, sillä rahaa kyllä tulee sossusta, vaikkakin niukasti.
Ei pidä syyllistää, kun ei tiedä taustoja.
Silti kolmen lapsen murhaaminen jollain myrkyllä on ollut uhrilleen tuskallinen kuolema, jota ei voi antaa anteeksi minkään syyn takia.
3 X elinkautinen olkoon riittävä tuomio, eikä niitä pidä mitenkään yhdistellä, vaan kapla on lusittava päivästä päivään.
- Tässä lisää...
Ja tämä murhaajanainen oli kuulemma syvästi uskonnollinen ja oikeudentajuinen ihminen - näin häntä luonnehditaan Iltiksessä.
- sähkötuoliin
Se olisi oikea rangaistus niin pahalle ihmiselle.
- Samaa...
tuomiota voitaisiin käyttä myös lapsensa surmanneisiin isiin...
- ymmärrä!
Miten äiti ton jälkeen vielä on hengissä, luulisi että tilanteen tajuttuaan riistää henkensä... eihän tollasen asian kanssa vois elää... ja yleensä miksi ne lapset pitää tappaa kun niillä vois olla ihan toisenlainen elämä kun tällä kurjalla äidillä... pieniä pitäs suojella..
- ajatteli...
että kyllä se masennus siitä helpottaa ja elämä iloksi muuttuu kun murhaa ensin lapsensa...
- itseään...
ajatteli... kirjoitti:
että kyllä se masennus siitä helpottaa ja elämä iloksi muuttuu kun murhaa ensin lapsensa...
kolkata...on se ihme juttu kun melko usein äiti tai isä tappaa ensin lapset ja joskus puolisonkin ja päättää että lopuksi nirhaa vielä itsensä mutta ei sitten onnistukaan saamaan itseään hengiltä...itseään ei vain raaski tappaa kun onhan sitä nyt itse niin paljon arvokkaampi!
Tuokin ämmä oli soittanut kaverilleen että lapset on kuollu ja että hän tappaa seuraavaksi itsenä...mutta jäi sitten kuitenkin odottamaan pelastuksen saapumista...tasan tarkkaan kun kuitenkin tiesi että ystävä soittaa paikalle viranomaiset ettei tarvitse edes yrittää alkaa itseään lopettamaan...
Ihmettelen suuresti miten se sen akan tilannetta helpottaa kun saa ensin murhata lapset ja pääsee sitten tutustumaan linnan viihtyisään maailmaan...
sillähän se masennus varmasti poistuu ja elämä alkaa taas hymyillä!!
- ollenkaan...
Noin epätoivoinen jos äiti oli, niin olisi riistänyt hengen itseltään eikä lapsiltaan. Lapset olisivat varmasti halunneet jatkaa vielä maallista vaellustaan, joka oli ihan alussa vasta. En tunne minkäänlaista myötätuntoa, vaikka kuinka katuisi tekoaan.
- teki peruuttamattoman
virheen ja on kunnon tuomion ansainnut. Ei aikuisten ongelmien vuoksi pidä tappaa syyttömiä lapsia. Kyllä äiti tiesi mitä teki. Murhasi omat lapset. Ei muuta kuin elinikäinen vankimielisairaala! Mielipiteeni tuntuu suoralta ja loukkaavalta, mutta olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Mikä tekee naisesta paremman MURHAAJAN???
- maukumaija
meikä neljän lapsen äitinä ottais hengen itseltään ennemmin, kuin lapsiltaan, jos asiat olisivat pahoin solmussa. Ei mitään empatiaa eikä sympatiaa tuommoselle äidille!
- niin se vain on
"yhteiskunnan vika"
eli siis jos tarkennettaisiin niin miesten aiheuttaman pahan olon vika...
ilmeisesti moni nainen haluaisi ajatella itseään kyseisen naisen paikalla ja etsii "järkisyitä" eli siis miehen vika sen täytyy olla
naisten aiheuttamaa pahaa oloa ei pidetä minään koska se on miehen huonoutta jos nainen on väkivaltainen, kukaan ei kuitenkaan usko ja jos jotain käy niin sille keksitään sitten "järkisyy"... sellaisia ei uskalla tuomita kuin vahva exä tai sitten hullunrohkea exä...
on karmeaa ajatella että sitten vielä sellainen nainen haaveilee lapsista, huhhuh, entä jos sellainen saa lapsia ja kääntyy jossakin vaiheessa lastaan vastaan, lapsi tuskin osaa paeta... no aina on mahdollisuus muutokseen ennen kuin pahin on tapahtunut,
no se siitä, vähän sivuraiteille meni, mutta samaa mieltä... tapauksissa joissa pahin on tapahtunut pitäisi naismurhaaja tuomita kuten miesmurhaajat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849