Digi-Digi

Turku-TV parasta antia

Eipä ole paljoa digi-tv:stä hekuttavaa, mutta ehdottomasti parasta antia on TS:n Turku-TV.

Tänään alkoivat syksyn lähetykset kesätauon jälkeen.

Paikallista juttua kepeässä hengessä ja kuiten asia pohjalta.

5

505

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaapelin irtisanominen hark...

      No eipä se Turku-TV ole mitenkään erikoisesti digi-antia, kun on näkynyt kaapelissa aina myös analogisena.

      Turun kaapelissahan digitaalisena näkyy vähemmän ilmaistarjontaa, kuin analogisena, joten ei tosiaan ole digi-tv:ssä paljon kehumista.

      • Digi, digi ,digi,tuli,

        Nyt nähdään virheetöntä kuvaa, eka poksi käytössä.
        5-vuotta odoteltiin. Nyt hyvä Junger.


      • vitonen kuussa

        Ei meillä ole kaapelia, mutta lautanen on katolla.

        Ja nyt digin myötä näkyy mm. Turku-TV, sub-TV,.. ja Eurosport, Discovery, Cartoon, Turner, CNN, MTV,.. ja ne normaalit suomalaiset..


      • heikkeni
        Digi, digi ,digi,tuli, kirjoitti:

        Nyt nähdään virheetöntä kuvaa, eka poksi käytössä.
        5-vuotta odoteltiin. Nyt hyvä Junger.

        Ostin ensin 90 euron digiboksin, mutta kuvan laatu heikkeni analogiseen verrattuna. Vein halvan mökille, jossa kuvan laatu kyllä selvästi parani. Sitten ostin uuden 590 euron digiboksin olohuneeseeni, senkin kuvan laatu oli silmin nähtynä ihan sama kuin vanha analoginen. Ainoastaan häiriöt lisääntyivät: milloin rakeisuutta, milloin tekstin uupumista, edes mainostettu seitsemän päivän ohjelmaopas ei toimi läheskään aina kunnolla. Myös laitteen käyttö - puolen vuoden harjoittelunkin jälkeen - kaikkine kaukosäätimineen vie aikaa huomattavasti enemmän kuin vanha hetivalmis TV-kuvani. Ainoastaan tallennus taitaa hoitua helpommin kuin vanhan telkun aikaan, mutta mitä ihmettä nykyohjelnista kannattaisi tallennellla? Mielestäni kehitys on mennyt käytännöllisyydessä taaksepäin.

        Koska siirrymme seuraavaan "kehittyneempään" laitteistoon? Lehdistössä on näkynyt jo tietoja uuden ajan tulemisesta. Viedäänkö taas kalliit uusvanhat laitteet jätteenpolttolaitokselle?


      • ja ostaa antennin
        vitonen kuussa kirjoitti:

        Ei meillä ole kaapelia, mutta lautanen on katolla.

        Ja nyt digin myötä näkyy mm. Turku-TV, sub-TV,.. ja Eurosport, Discovery, Cartoon, Turner, CNN, MTV,.. ja ne normaalit suomalaiset..

        Kaapelissa näkyy analogisena 14 kananvaa, samoin digitaalisena, mutta osin eri kanavia. Analogisen kanavat parempia, kuten Eurosport ja Musiikki-TV, jotka eivät kuulu digitaaliseen perustarjontaan.

        Jos kaapeli TV ei kiireen vilkkaa keksi lisäarvoa palveluunsa, niin uusia asiakkaita on turha toivoa ja vanhatkin alkaa vähetä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4206
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3435
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1792
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1657
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1424
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      925
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      856
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      828
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      797
    Aihe