kauanko isännöitsijällä

menne työn oppimiseen?

Ihmettelen monien isännöitsijöiden tietämättömyyttä korjausrakentamisesta sekä rakennustekniikasta. Ymmärrän että eihän isännöisijä ole rakennusalan ammattilainen mutta kuvittelisin että yli 20vuoden kokemuksesta pitäis jo jäädä pohkeisiin jotain!

Ihmisillä on ihan väärä käsitys isännöitsijöiden toimenkuvasta. Moni luulee, että isännöitsijä tietää paljon ja isännöitsijä ottaa vastuun taloyhtiön ja asukkien asioista.

Nyt vielä te perkeleet suosittelette näitä ihan järjettömiä kuntoisuustodistuksien tekemisiä. Monen taloyhtiön rahoja ihan hukkaan. Aika monen amatööri isännöitsijän viimeinen tekohengitys ja profiilin nosto yritys kun yrittää ajaa moista taloyhitössä läpi. Täälläpäin ainakin ollaan jo yhtä apinaa laittamassa hyllylle kun se väen väkisn puhu porukan pyörryksiin ja tehtiin 3800euron mitään sanomaton turha silmäily.

Voi vittu kun porukka on käärmeissään. Lähtölaskenta on alkanut. Ja hallituksen puheenjohtajaa nuijitaan jakaukseen seuraavassa kokouksessa! Kaksi oikein konnaa perkele!!

9

1388

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just joo

      Mitenköhän ajattelit , että talonyhtiössänne sitten tiedetään milloin korjauksia pitää tehdä, jossei suostuta kuntoisuustutkimuksia tekemään?
      Vai korjaatteko vasta sitten kun siltä näyttää?
      Kuntoisuustutkimukset ovat esimerkiksi putkiston osalta varmasti aivan turhia, jos vettä tulee hanasta niin kaikki on hyvin.
      Ei teidän talon tulevaisuus hyvältä näytä.

      • pahvi

        vitustako sinä tai "tarkastjakaan" tietää että koska ne putket paukkuu. tai mistä vuotaan rupeaa! Jos talo on 30v vanha, niin onhan se jumalauta jo päivänselvä asia että putkitöihin tulee varautua!
        EI siinä mitää "tarkastuksia" tarvita.

        Nämä jäi epäselväksi..

        "Vai korjaatteko vasta sitten kun siltä näyttää?"

        "Mitenköhän ajattelit , että talonyhtiössänne sitten tiedetään milloin korjauksia pitää tehdä, jossei suostuta kuntoisuustutkimuksia tekemään? "

        "Kuntoisuustutkimukset ovat esimerkiksi putkiston osalta varmasti aivan turhia, jos vettä tulee hanasta niin kaikki on hyvin.
        Ei teidän talon tulevaisuus hyvältä näytä. "

        Voitko kertoa miten se "tutkimus" tapahtuu....olen kuulolla!!


      • Se tapahtuu
        pahvi kirjoitti:

        vitustako sinä tai "tarkastjakaan" tietää että koska ne putket paukkuu. tai mistä vuotaan rupeaa! Jos talo on 30v vanha, niin onhan se jumalauta jo päivänselvä asia että putkitöihin tulee varautua!
        EI siinä mitää "tarkastuksia" tarvita.

        Nämä jäi epäselväksi..

        "Vai korjaatteko vasta sitten kun siltä näyttää?"

        "Mitenköhän ajattelit , että talonyhtiössänne sitten tiedetään milloin korjauksia pitää tehdä, jossei suostuta kuntoisuustutkimuksia tekemään? "

        "Kuntoisuustutkimukset ovat esimerkiksi putkiston osalta varmasti aivan turhia, jos vettä tulee hanasta niin kaikki on hyvin.
        Ei teidän talon tulevaisuus hyvältä näytä. "

        Voitko kertoa miten se "tutkimus" tapahtuu....olen kuulolla!!

        Lukaseppa tuolta:

        http://www.taloyhtio.net/korjausjaremontointi/kuntotutkimus/default.html


      • on näiden välillä

    • voi pyyhkiä

      takamustaan. En tiedä kovinkaan monta kolleegaa jotka sitä ihan tosissaan suosittelee.

      Isännöitsijä on taloyhtiön toimitusjohtaja, ei putkimies, sähkömies, arkkitehti, pappi, sosiaalitoimisto tai rakennusmies. Kokenut isännöitsijä tietää varmasti paljon mutta ammattilaisen erottaa siitä että hän käyttää tarvittaessa asiantuntijaa.

      Jos taloyhtiön "apinat" jonkun fiksun tempun tekisi niin satsaisi PTS-suunnitelmaan ja todella NOUDATTAISI sitä. On niitä suunnitelmia hyllyt väärällään mutta kun niitä ei noudateta. Tämä "apinointi" on vain ja ainoastaan osakkaiden huvia, isännöitsijä ei yhtiössä päätöksiä tee vaan omistajat.

      • se ole

        niin, että vuodenvaihteen jälkeen PTS-suunnitelmat tulevat pakollisiksi.


    • hinnat

      Kyllä se hyvä on olla mustaa valkoisella, mutta aivan järjettömät hinnat. Ja tuon 3800 euroa vois jakaa 20 niin olis järkevämpi hinta mokomasta katselmuksesta.

      • kovalta hinnalta jos

        kysymys on pelkästään kartoituksesta, tutkimuksesta voisi olla käypä hinta. Katselmuksen ja tutkimuksen erohan on se että tutkimuksessa rikotaan rakenteita ja otetaan näytteitä. PTS-suunnitelmaa varten riittää kartoitus ja tarpeen mukaan tutkitaan yksittäisiä rakenteita ennen korjaussuunnittelun aloittamista.

        Tekijöitä löytyy laidasta laitaan eikä ne suurimmat tekijät ole todellakaan parhaita. Itse hankin aikanaan nyt jo eläköityneen DI:n tekemään PTS:n ja lopulta hän hoiti lähes kuusi vuotta yhtiön kaikki korjaukset. Asukkaat vaati että tämä henkilö hoitaa, hän sai asukkaiden luottamuksen ja jos hän jotain sanoi sitä uskottiin. Laskutus sen kuuden vuoden ajalta oli ehkä hädin tuskin tuo 3800€!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4245
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3468
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1806
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1683
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1435
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      939
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      846
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      827
    Aihe