Vanhaan muhvilliseen valurautaviemäriin tarkoitus liittää muovinen hajulukko,vanha oli valurautaa ja lyijyllä kiinni.Miten uusi liittää tiiviisti,olen nähnyt silikonillä tehtyjä liitoksia,mutta yksi suositteli jotakin salpakittiä,mikähän hyvä liitostapa,että hajut ei tule liitoksesta ja on vesitiivis.
valurautaviemärin liitos
5
4196
Vastaukset
- salpakitti
käytetympi tapa. Ja voi siihen sitä kumitiivistettäkin yrittää laittaa.
- Oikea osa
Voithan sen vaikka purukumillakin tiivistää.
Liitokseen on olemassa ihan oikeakin tapa, niitä ei vaan taideta rautakaupassa myydä.
Ongelma syntyy vastaa siinä vaiheessa kun viemäri menee tukkoon ja rupeaa padottaamaan. Silloin ei mitkään kitit pidä syntyvää veden painetta vaan liitos vuotaa.
Näitä on nähty ja paljon ja välillä syntyy mittavia vahinkoja kun vesi valuu huomaamatta kaappien alle.
Älä Säästä väärässä paikassa vaan tilaa putkimies.
Nimim. Teeseitse liitoksia korjaava putkimies.
- tiiviste laita,..
salpakittiä putkiasentajat käyttävät.toki tarkoitukseen on olemassa oikea tiivistekin,ei tosin löydy rautakaupasta.kuppi-o-rengas tiiviste,hae lvi-liikkeestä,osaavat antaa oikean mallisen mukaan.
- Kuivurilla töitä
Kuppitiiviste ja O-rengas, ehdottomasti, ei mitään kittejä tai silikoneja. Itsellä juuri viikonloppuna edellisen omistajan aikaan rakennettu silikonitiivisteviritys tuossa kohtaa vuoti vedet keittiökaappien alle ja rakenteisiin viemärin tukkeuduttua.
Kuppitiiviste ja O-rengas on tiivis, mutta avattavissa ja huollettavissa esimerkiksi putken rassausta varten. - Ikuinen takuu
Sipeksit siihen epoxyä, intiaanin kuva purkissa ja messuilla jätkät repi hampaat irvessä-kyläkestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1442455- 1482172
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541957Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171830"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1761144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75995Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa175840