ihmetytti semmonen juttu ja ajattelin täältä kysyä jospa joku viisas osais kertoa.eli kun vuosi sitten esikoista odotellessa menin yliaikaisuus kontrolliin,kun viikkoja oli jo 41 3,totesivat että poika onkin perätilassa,vaikka neuvolakortin mukaa olikin raivotarjonnassa,noh,neuvolassa olivat erehtyneet ja lääkäri joka teki tämän tutkimuksen ultralla sanoi vaan että "ihan pakko sektio",ettei ollut mitenkään mahdollista synnyttää alakautta.shokissani en tajunnut kysyä miksi ja se vaivaa minua vieläkin että miksi? tietääkö joku siis mikä on voinut olla syy,että kohdallani ois alakautta synnytys ollut mahdoton?kaveri sanoi että kaikki perätilat on mahdotonta synnyttää alakautta,mutta tätä palstaa lukiessani niin monihan on synnyttänyt niin vaikka lapsi onkin ollut perätilassa..jos joku sai selvää tästä sekamelskasta, ja osais vastata jotain valistavaa,olisin todella kiitollinen..vaikka tästä onkin jo yli vuosi,se vaivaa minua edelleen kun en tiedä syytä sektioon!
kiitos paljon ja mukavaa loppukesää kaikille!!
perätilassa
4
569
Vastaukset
- sanottiin...
et on liian iso painoavioiden mukaan, toinen syy minkä tiedän on se ettei tarjoutuvana osana oo täydellisesti peppu vaan esim. jalka, sit kai jos kohdun suu on ollut ihan epäkypsä kun noita pt synnytyksiä ei ainakaan mielellään käynnistellä.. toivottavasti oli apua :)
- alkup.
suuresta painosta se ei ainakaan johtunut,sillä poika painoin 3180g syntyessään,eli iso ei ollut.voi tosin olla et jalka oli jotenkin hassusti,sillä olin jo kuulemma vähän auki,mutta ei sanonut paljonko,muutenkin todella tylyjä lääkäreitä.kun huomasi että poika olikin perätilassa,eivät heti kertoneet minulle,vaan kysyi "miten olet tuntenut liikkeet lähipäivinä?".pelästyin niin että koko oikea puoli vartalostani puutui.heti sektioon ja vajosin todella pahaan masennukseen.en sitten tiedä johtuiko se siitä että kaikki tapahtui niin hätäisesti!? sanottiin muuten siinä ultran yhteydessä,että jos synnytys olis alkanut itestään ois ollu suuri hätä sekä pojalleni että minulle!?
kiitos kuitenkin paljon vastauksestasi=) - meni näin
alkup. kirjoitti:
suuresta painosta se ei ainakaan johtunut,sillä poika painoin 3180g syntyessään,eli iso ei ollut.voi tosin olla et jalka oli jotenkin hassusti,sillä olin jo kuulemma vähän auki,mutta ei sanonut paljonko,muutenkin todella tylyjä lääkäreitä.kun huomasi että poika olikin perätilassa,eivät heti kertoneet minulle,vaan kysyi "miten olet tuntenut liikkeet lähipäivinä?".pelästyin niin että koko oikea puoli vartalostani puutui.heti sektioon ja vajosin todella pahaan masennukseen.en sitten tiedä johtuiko se siitä että kaikki tapahtui niin hätäisesti!? sanottiin muuten siinä ultran yhteydessä,että jos synnytys olis alkanut itestään ois ollu suuri hätä sekä pojalleni että minulle!?
kiitos kuitenkin paljon vastauksestasi=)meidän vauva oli perätilassa ja muuten olisi ollut mahdollista synnyttää alateitse mutta vauvan pää oli niin huonossa asennossa, että sanoivat että ei oo muuta vaihtoehtoa kuin sektio. varmistavat asennon tarkasti,eivätkä ota mitään riskejä että mikään menisi pieleen jos alakautta lähtee pärätilavauvaa synnyttämään. pienikin vauvan virheasento perätilassajohtaa sektioon. hyvä että huomattiin kuitenki ennen synnytystä teillä!
- näin...
Tyttö leikattiin perätilan vuoksi,sen takia kun hän ei olisi mahtunut syntymään alakautta. Kävin röntgenissä jossa otettiin lantion mitat.
Sectio päätökseen vaikuttaa mm. tarjoutuva osa,lantion koko,vauvan koko jne.
Toista lasta tehdessäni naapuri salissa oli huonekaveri tekemässä myöskin toista lasta niin hän synnytti tyttärensä perätilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h452929Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062701Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv362419- 322014
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151529- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051225- 1771193
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731050