Olen nyt siis äitiyslomalla (vanhempainvapaa)
joka loppuu syyskuussa.
Kelasta tuli papereita joita tulee täyttää jos jää kotihoidon tuelle vielä kotiin lapsen kanssa.
Kuulin eräästä avoimesta työharjoittelupaikasta joka kiinnostaisi hirveästi. Nyt asiaa mietittyäni, haluaisin kovasti johonkin työhön.
Minulla ei ole ammattia, takana peruskoulu ja 2 vuotta ammattikoulua.
ala jota opiskelin ei kiinnosta enää, sinne siis en palaa, mutta työharjoitteluun voisin mennä.
pystynkö olemaan samaan aikaan kotihoidontuella ja työttömänä työnhakijana?
Vai ilmoitanko kelaan ja työkkäriin että enn jää kotihoidontuelle ja yritän etsiä työpaikkaa ja toivoa parasta että tärppää?
äitiysloma, työnhaku?? neuvokaa
2
662
Vastaukset
- äippä x2
Et voi olla samaan aikaan kotihoidontuella ja työttömänä, mutta kannattaa laskea kummasta tuesta jää enemmän rahaa käteen (kotihoidon-/työmarkkinatuki)... Itse jäin esikoisesta heti vanhampainvapaalta työttömäksi, mutta minulla se hyvä puoli, että oli vielä työttömyyskassan päiviä jäljellä joten rahatilanne ei oikeastaan muuttunut mitenkään ja tukityöllistämispaikan sainkin samantein... nyt olen taas vanhempainlomalla, joka päättyy joulukuun puolivälissä ja aion jättäytyä työttömäksi... Kotihoidontuki kun ei suuruudellaan houkuttele..
Jo puolen vuoden työttömyys oikeuttaa tietääkseni jonkinlaiseen työllistämistukeen, joka sitten taas helpottaa töihin pääsyä (tänä päivänä kun työnantajalle täytyy olla jonkinlainen kannustin jotta huolivat töihin)=) Kannattaa kysyä työvoimatoimistosta näistä harjoitteluasioista ja tukitouhuista esim. oppisopimuksesta... =)
Mutta kannattaa siis ensin laskea kumpi on rahallisesti kannattavampaa.. - mapee
jos haet kotihoidontukea niin se vähennetään työttömyystuoestasi. Ja jos olet työtön niin töihin pitää mennä kun töitä tulee. Kotihoidontuelta voi ola joissakin paikoissa hankalampi siirtyä päivähoitoon eli koska lapsen hoito on ollut järjestettynä niin paikan tarvetta ei aina katsota kiireelliseksi kun vanhempi menee työhön jos ei ole ollut kokopäiväisesti työnhakijana..
Harjoittelu? Mitä sekin tarkoittnee..
Mutta koulun penkin lisäksi voi esim oppisopimusopiskella ammatin ja penkillä istumista on vain joitakin erillisiä päiviä tai joitakin yhtenäisiä viikkoja kerrallaan, joka tapauksessa aika vähän. Lisäksi on ammattikurrsikeskukset joissa käytännön opiskelua on paljon. Kummassakin voidaan lisäksi tehdä henkilökohtainen opetussuunnitelma jos on aikaisempaa opiskelua ja työkokemusta alla..
Mene työkkäriin selvittämään vaihtoehtojasi joita voi olla paljonkin tarjolla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849