muita

joilla

oikeastaan ns.normaaleita rask.oireita?
Testi ,laskurin mukaan 7 3,ainoastaan rinnat arat ja hiukkasen turvonnut olo tossa vatsan seudulla.
Pitäiskö olla huolissaan näin vähäisistä oireista??
Eka neuvola vasta runsaan viikon päästä.

4

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouluodottelija

      Itelläkin oireet rajoittui alussa ja melko pitkäänkin noihin mainitsemiisi pariin asiaan, itse koin itteni oireettomaksi ja olin siitä huolestunut. Olin ihan varma, että jotain olisi pielessä, koska oireita ei vaan ilmaantunut ja murehdin sitä neuvolan tädillekin. No neuvolassa käskettiin ottaa iisisti, ettei kuulemma kaikki roiku vessanpöntöllä tai pyörtyile jne. jne. eli oirekirjo on suuri ja eri ihmiset oirehtii eri tavalla. Nyt olen jo rv20 2 eikä vieläkään mitään ihmeellistä oiretta ole ilmaantunut, jossain vaiheessa oli ruokahaluttomuutta, mutta sekin alkaa pikkuhiljaa olla takanapäin. Töistä en ole ollut päivääkään pois tähän mennessä eli normaalisti porskutellaan. Ymmärrän kyllä silti huolesi ja turha murehtia, oireetonkin raskaus on ihan normaalia. Onnea plussasta!

      • lohduttavasta

        viestistäsi.
        Pitäisi kait osata iloita,että ei tosiaan ole tarvinnut monien muiden tavoin kärsiä pahoinvoinnista ym.raskauden tuomista ikävistäkin oireista.
        Onnea myös sinulle odotukseen!!


    • ................

      Olisit iloinen, kun ei oo mitään pahoinvointia tai muuta. Itse oksensin ensimmäiset kaks kuukautta plussauksen jälkeen 24/7 ja tuntui moneen otteeseen oikeasti etten jaksa tai pysty siihen! Mikään ei auttanut pahoinvointiin tai muihinkaan oireisiin. Nyt edelleenkin oksentelen ajoittain ja ruoka ja hajut yököttää yms, vaikka viikkoja jo 35.

      Tiedän muutamia, joilla ei ole ollut mitään oireita koko raskausaikana ja eiköhän sellaiset oireettomat ihmiset ole senkin keksineet, et raskausaika on elämän ihaninta aikaa...

      • tuossa

        kirjoitin,niin pitäisi osata iloita,kun ei tosiaan ole tarvinnut ainakaan vielä kärsiä mistään oireista.
        Edellisestä raskaudesta on vierähtänyt jo hyvän aikaa...13 vuotta.
        Sillon kyllä oli kaikki mahdolliset ja mahdottomat oireet.
        Mut jokainen uus raskaus tietty ihan oma juttu,ei voi verrata.
        Kuitenkin kaikille odottajille oli sitten ihan järkyttävä pahoinvointi tai selviää lievemmin oirein..Oikeen hyvää odotusta kaikesta huolimatta.
        Kyllä se sitten 9kk jälkeen palkitsee ja aika kultaa muistot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      57
      2960
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2741
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2459
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      38
      2451
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1938
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1559
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1257
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1213
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1060
    Aihe