Hei, pyöriikö tällä pastalla ketään odottajaa, jonka raskaus olisi lähtenyt käyntiin luovutetuilla munasoluilla tai siittiöillä? Olisi kiva vaihtaa kuulumisia ja kokemuksia. Oma raskauteni on saatu aikaan luovutetuilla siittiöillä, koska mieheni siittiöt olivat käyttökelvottomia.
Luovutetut
4
436
Vastaukset
- papuli
Heippa!
Onnea siis raskaudesta! Meillä oli inseminaatio luovutetuilla siittiöillä viikko sitten ja nyt tässä jännitellään ensi viikkoon asti, että miten kävi. Tämä oli nyt toinen inssi, edellinen ei valitettavasti tärpännyt.
Monennellako inssillä teillä tärppäsi? Saitko jotain hormonaalista tukea, vai menittekö ihan luomuna? Entä missä olitte hoidossa? Me käydään Naistenklinikalla, mutta siellä hoidot luovutetuilla siittiöillä loppuvat 1.9. lakimuutoksen vuoksi. Nyt tässä jännätään siksikin ihan kamalasti. Meitä ainakin on peloteltu, että luovutetuista siittiöistä tulisi kova pula 1.9. jälkeen. Onko teille puhuttu samaa?
Olisi tosi mukava vaihtaa ajatuksia. On tämä kaikkinensa ollut sen verran hämmentävä rumba. :)- Alkuperäinen kirjoittaja
Kiitokset onnitteluista. Meillä tärppäsi toisella inssillä ja ihan luomuna, koska minusta ei löytynyt mitään vikaa. Hoidot tehtiin Väestöliitossa. Olen nyt raskausviikolla 25 ja kaikki on mennyt ok. Uusi hedelmöityshoitolaki on meilläkin ollut paljon ajatuksissa ja se oli varmaan yksi syy, miksi hakeuduimme hoitoihin niin pian (pelko luovuttajien loppumisesta). Ehdin myös jo iloita, että meillä on mahdollisuus myös toiseen lapseen saman tuntemattoman luovuttajan siittiöillä ns. sisarvarauksen avulla, mutta uuden lain viimeisin tulkinta onkin, että lapsen pitää olla syntynyt ennen 1.9. jotta sisarvaraus voidaan tehdä. Nämä siittiöt menevät siis silloin roskikseen...Mielestäni tässä kohtaa tuleva laki on kyllä epäreilu. Tsemppiä ja onnea teille kovasti Papuli!
- munasoluilla
Lapsemme on syntynyt luovutetuilla munasoluilla. Nyt jo koulussa joten siitä aikaa-ei onnistunut kuin tämä "loppuun saakka". Ikuisesti onnellinen ja kiitollinen luovuttajalle:)
- papuli
Heippa AP ja kiitos kommenteistasi!
Mä oon nyt ihan järkyttynyt tuosta sisarvarauskäänteestä! Kävimme kuukausi sitten lahjasukusoluneuvonnassa ja silloin puhuivat, että laissa tätä asiaa ei ole varsinaisesti tarkasti määritelty, joten uskoivat tulkinnan tosiaan menevän niin, että ennen 1.9. alkaviin raskauksiin on mahdollisuus käyttää sisarvarausta. Mutta nyt sitten onkin päätetty näin!?
Tämä koko kuvio on mun mielestä alkanut mennä aivan naurettavaksi. Kyse on kuitenkin todella isoista ja henkilökohtaisesti ihmisille järjettömän tärkeistä asioista ja tuntuu todelliselta väkivallalta olla yksi pompoteltava nappula jossain mielivaltaisessa pallopelissä. Alusta asti tässä touhussa on haissut se, että joku vain tahtoo päätöksiä tehtäväksi ilman siihen suurempaa paneutumista. Koko kuvio on kuorrutettu lauseella "toimitaan syntyvien lasten parhaaksi", mutta lpasi on tainnut mennä pesuveden mukana jo aika päivää sitten. Miten yhdellekään lapselle voi olla hyväksi se, ettei hän saa mahdollisuutta täyssisaruuteen? Lisäksi saman perheen lapset asetetaan eriarvoiseen asemaan myös sillä, että toisella on ns. halutessaan mahdollista selvittää biologinen vanhempansa ja toisella ei. Siinä voi olla selittämistä niillä vanhemmilla jotka haluavat kertoa lapselleen alkuperästään lahjalapsena.
Ärh! Tästä tulee taas kauhea vuodatus, mutta ottaa vaan niin paljon pattiin tämä touhu ja turhauttaa. Musta on todella väärin, että täysin ulkopuolinen taho päättää ihmisten perhekuvioista. Kaiken lisäksi tämä laki tuntuu naurettavalta maassa, jossa se ei olisi ollut edes tarpeellinen minkään ylilyöntienkään rajoittamiseksi. Ainakin alan ammattilaiset ovat koko ajan puhuneet siitä, kuinka asiat on tähän asti hoidettu korkealla etiikalla, eikä tietoon ole koskaan tullut mitään ongelmia. Miksi siis lähdetään "korjaamaan" jotain missä ei ole mitään vikaa. Minusta on hyvä, että vaihtoehtoja tarjotaan, mutta nyt tämä tosiaan tuntuu pelkältä tekopyhältä moralisoimiselta.
Muuten piti sinulle sanomani, että tarinamme kuulostavat kovin samanlaisilta. Eli luomuna mekin mennään. Ensimmäinen inssi meni vähän penkin alle myöskin siinä mielessä, että se jouduttiin tekemään jo päivää ennen ovulaatiotestin plussaamista. Naistenklinikka nimittäin oli heinäkuun ensimmäisen viikon kiinni, joten inssi tehtiin kesäkuun viimeisenä perjantaina ja ovistesti reagoi vasta lauantaina. Nyt sitten saatiin ajoitus kohdalleen ja kovasti nyt jännitellään. Yritän olla nyt liikoja hössöttämättä kun ekan kerran negatiivinen tulos otti yllättävän kovalle, vaikka realiteetit olivatkin tiedossa.
Miten oma raskautesi on sujunut? Millaisia tuntoja se on sinussa herättänyt?
Ja tsemppiä kaikille muillekin hedelmöityshoitolain kynsissä kamppaileville!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804