Voiko olla astma, vaikka hengenahdistusta olisi vain ajoittain eikä sekään kovin pahana? Kova yskä, varsinkin öisin ja flunssien aikaan sietämättömänä, on ollut pahin oire talvesta lähtien. Mikä muu kuin astma voi aiheuttaa tämmöstä hirveää yskää? Kasvaimeen en usko. Minulla on myös ollut pitkään allerginen nuha ja tänä vuonna erilaiset aineet ja esim kukkien voimakas haju on alkanut ärsyttää hengitysteitä.
Kova yskä
astmaako vai jotain muuta?
41459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihan hyvin voi olla muuta,nimittäin keuhkoputken/-putkien tulehdus. Miksi siedät sietämätöntä yskää? Lääkäristä saat apua.
myös pelkkä yskä ilman vinkunoita.
Reilu kuukausi sitten(heinäkuun puolivälissä) minulla alkoi voimakkaat yskän puuskat, pahenivat makuullemennessä. Nauraminen tai syvään hengittäminen aih. heti ykskän kohtauksen. Kuiva yskä. kävin lääkärissä, sain avaavaa astma lääkettä ja käskyn tulla viikonpäästä uudelleen. menin ja yskä jatkui, keuhkokuva ok, puhalsin huonosti(360) ja yskin koko vastaanoton ajan. ei rahinoita tai vinkunaa keuhkoista, sain hengitettävän kortisoonin. puhaltelin kotona 450 lukemia, yskänkohtaukset eivät kokonaan poistuneet, mutta niiden aikana ei PEF laskenut eikä avaava nostanut arvoja. söin zyrteciä. kortisoonin vähenny/lopetusvaiheessa kävin 6kert. suolahuoneessa ja vaihdoin zyrtecin kestineen. Mikä ero! nyt syön kestineä ja nenään flixonasea, enkä voi uskoa miksi annoin nenäni olla aina tukossa, ympäri vuoden. nyt en käytä mitään astmalääkkeitä ja puhallan sitli lääkärille arvoja ovat oleet 450 luokkaa. eli pitkän tarinani lopputulos, luulen että minulla on allergia(pujo?) ja tosiaan yskä oli se selvin oire. kokeile.
Allerginen nuha ja astma ovat sama sairaus eri kohdissa hengitysteiden limakalvoja. Sen vuoksi allergista nuhaa täytyisi hoitaa hyvin, koska hoitamattomana se voi laukaista astman. Muuan reseptilääke (montelukasti-tabletti) hoitaa molempia sairauksia.