Paino

Onkohan painoa mahdollisesti tullut jo liikaa kun nyt ollaan menossa rv 27 ja painoa tullut 13.5kg lähtöpaino oli 52kg ennen raskautta ja pituus on jotakuinkin 160cm...miten muilla?
5854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

olen rv.29. ja mulla on tullut painoa lisää nyt yhteensä 10kg. kiloja on alkanut tulla vasta viimeisen kuukauden aikana aika reilusti. mutta kai tuo ihan normaalia on. en usko että sitä liikaa on tullut.

Äänestä

Jos terveydenhoitajasi ei ole huolissaan painosta niin älä ota stressiä mitä täällä kommentoidaan. Suositushan on 10-15kg joidenkin opusten mukaan mutta kaikki on yksilöllistä. Itsellä tullut rv37 mennessä 12kg mutta mun painoindeksi oli korkeampi lähtiessä kuin sulla. Onhan suuressa painonnousussa omat riskinsä mutta ei kaikki saa esmes raskausdiabetestä vaikka painoa tulisikin paljon.

Äänestä

moi !! mulla noussut 68 kg - 82 kg. ja nyt olen rv 34. ei neuvolassa sanottu mitään. ny pyysin itse jos voisin mennä sinne sokerirasite testiin. ottivat neuvolassa kokeen ja se näytti niin et kannattaa käydä siis siellä isommassa testissä. painoni on noussut vasta rv 25 jälkeen.
Esikoisesta painoni nousi 27 kg. painoin sillon 50 kg ja lopussa 77kg. mitään sokerrasitusta ei sillon ollut ja omaan painoon pääsin aika nopeeta. mut nyt 5v myöhemmin se varmaan ei enään ole niin helppoa.

Äänestä

Eiköhän tuo sinun painonnousu oo ihan normaaaleissa rajoissa koska sulla lähtöpainokin oli alhainen. Mulla nyt rv 32 ja painoa tullut n. 5 kg mutta alkupainoakin oli noin 10 kg liikaa :)

Äänestä

Mä oon nyt puoles välis raskautta ja painoo on tullu alkutilanteest 2kg. kilon verran paino laski ensin, ku oli pahoinvointii alkuraskaudes, eli yhteensä on 3kg tullu lisää täs vaihees. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Onkohan painoa mahdollisesti tullut jo liikaa kun nyt ollaan menossa rv 27 ja painoa tullut 13.5kg lähtöpaino oli 52kg ennen raskautta ja pituus on jotakuinkin 160cm...miten muilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu