hoitotieteen proffan näkemys

palkkauksesta

Hoitajat terveydenhuoltoalan rakennemuutoksen maksajina
Yleisöosastojen keskusteluissa sairaanhoitajien palkkausta tarkastellaan yleensä yksilön näkökulmasta, mutta kokonaisuuden hahmottaminen on vaikeampaa. Mistä palkkakuoppa johtuu ja mitä pitäisi tehdä asian ratkaisemiseksi, hoitotieteen ma. professori Sanna Salanterä?

Sairaanhoitajat ovat tyypillinen esimerkki naisvaltaisesta alasta, jonka palkkakehitys ei ole edennyt samaa tahtia kuin vastaavan koulutustason miesvaltaisten alojen.

- On hyvä, että nykyinen hallitus yrittää saada tähän asiaan muutosta. Muutos ei kuitenkaan ole helppo toteuttaa, sillä näitä matalapalkkaisia naisia on paljon ja palkkakuoppa melkoinen.

- Sairaanhoitajien kohdalla palkan määrä vaihtelee tarkastelukulmasta riippuen. Onko kyseessä kokonaispalkka vai esimerkiksi brutto- tai nettopalkan ostovoima, vaikuttaa lopputulokseen merkittävästi. Suomalaisten sairaanhoitajien palkka on näillä kaikilla tavoin tarkasteltuna alhaisempi kuin pohjoismaisten, Iso-Britannian, Saksan tai Itävallan hoitajien, mutta parempi kuin Tsekin, Unkarin tai Latvian.

Työpaikkojen lisääntyminen hidastaa palkankorotuksia
Sairaanhoitajien palkkakuoppa ei johtune ammatin arvostuksen puutteesta.

- Sairaanhoitajilla on Suomessa korkeatasoinen koulutus ja heidän ammattitaitonsa on haluttua, mistä osoituksena on muun muassa se, että sosiaali- ja terveysalan työntekijöistä sairaanhoitajien määrä on jatkuvasti kasvanut.

Esimerkiksi kuntasektorilla on sairaanhoitajien määrä kasvanut vuodesta 2000 vuoteen 2004 noin 26 prosenttia, kun lääkäreiden määrä on kasvanut vain noin 5 prosenttia. Koko kuntasektorin henkilöstömäärän kasvu on samaan aikaan ollut vain kolmen ja puolen prosentin luokkaa.

- Sairaanhoitajia lisäämällä on siis pyritty ratkaisemaan terveydenhuoltoalan kasvavia ongelmia. Työpaikkojen määrän kasvua voidaan pitää ainakin osasyynä palkkakehitykseen. Pienikin palkankorotus aiheuttaa suuret kustannukset.

Byrokratiaa kevennettävä rohkeasti
Terveydenhuoltoalan jatkuvalle kasvulle ei ole näkyvissä loppua. Väestö ikääntyy, teknologia kehittyy ja yhä monimutkaisemmat hoitomuodot ovat mahdollisia. Potilaita voidaan hoitaa nopeammin ja enemmän.

- Tuntuu, että sairaanhoitajat ovat joutuneet terveydenhuoltoalan voimakkaan rakennemuutoksen maksajiksi. Terveyspalvelujärjestelmän rakenteet eivät ole pysyneet mukana kehityksessä. Esimerkiksi sairaaloiden rakennuskanta on melko vanhaa eivätkä seinät anna myöden tehostuneelle ja teknistyneelle hoidolle.

- Ala kaipaisi rakenteellisesti rohkeampia muutoksia kuin mitä uskalletaan toteuttaa. Mitään viisastenkiveä ei ole tarjolla, mutta kenties terveydenhuollon byrokratian ja hierarkkisuuden karsiminen sekä joustavuuden lisääminen olisi askel hyvään suuntaan.

Julkaistu 6.8.2007 TK (utu.fi)

0

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

        Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
        Maailman menoa
        165
        2581
      2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

        En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
        Maailman menoa
        148
        2387
      3. Kirje, PellePelottomalle.

        Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
        Ikävä
        102
        1082
      4. Meni kyllä aika solmuun

        Meidän tutustuminen 😐
        Ikävä
        64
        901
      5. Sinua oli kiihottavaa

        Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
        Ikävä
        65
        849
      6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

        Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
        Maailman menoa
        274
        727
      7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

        Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
        Kuhmo
        18
        727
      8. Voi teitä naisia

        Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
        Sinkut
        85
        710
      9. Martinan hevoset.

        Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
        Kotimaiset julkkisjuorut
        208
        701
      10. Hyvä meininki

        TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
        Haapavesi
        22
        668
      Aihe