Mitä nyt on tapahtumassa, kun on kutsuttu koolle ylimääräinen jäsenkokous??? Kysyn täällä Sinulta, Väiski, SHY:n viimeinen järjen ääni, kun en minäkään uskalla mennä SHYRY-foorumille.
Miksi tällainen kokous kesäkuumalla, aikooko yhdistys tehdä sovittelevan eleen Suomen Lastenlääkäriliittoa ja Terveydenhuollon Oikeusturvakeskusta kohtaan lehden kirjoitusten vuoksi?? Olisiko vielä toivoa hillitä Hypnologia-lehden syöksykierrettä huuhaahan ja mystiikkaan ennen kuin me kaikki ollaan naurunalaisia?
Mitä SHY:ssä on tapahtumassa ja voisiko ylimääräinen kokous olla viimeinen toivo saada yhdistys vastuullisille linjoille?
En tiedä viitsitkö vastata tällaisella hörhöpalstalla, mutta kun ei minulla ole muutakaan väylää, tavallinen rivijäsen kun olen!
Väiski, SHY:n ylim kokous???
7
497
Vastaukset
- Toiverikas
Hyvä maaseudun ihmettelijä
En todellakaan kirjoittele mielelläni täällä. Tarvittaessa voit tietysti luottamuksella ottaa yhteyden suoraan minuun.
Kokouskutsussa on mainittu ainoana asiana sääntöjen 7 ja 8 §:ien muutos (vuosikokouksen pitämisen ja tilien valmistumisen ajankohdat), jolle on saatava kahden kokouksen hyväksyminen.
Muista kuin kokouskutsussa mainituista asioista ei voida tehdä päätöstä. Tietysti kokouksessa voidaan keskustella mistä tahansa – vaikkapa Hypnologian linjauksista ja päätoimittajan anteeksipyynnöstä lääkäreille.
Itse en ymmärrä kiireellisyyttä päätöksen teossa ja pidän epädemokraattisena kokouksen ajankohtaa (maanantai 20.8.2007, kello 17, Kaisaniemenkadulla), joka varmuudella estää maakuntien jäsenten osallistumisen.
Vanha SHYRY-foorum on muutettu ja se uusi löytyy osoitteesta http://www.hypnologia.com/shyroom/login/index.php. Entinen käyttäjätunnus ja salasana ovat edelleen voimassa. Shyroomissa on muutama kirjoitus, joita toivoisin kaikkien vielä jäsenenä olevien lukevan. Ne antavat valaisevaa tietoa mm. sisäpiiristä sen jäsenistä ja toiminnasta.
Hyvän loppukesän toivotuksin
Väinö Pertamo- Von Beck
Minä vaan olen huomannut että ne tyypit jotka eivät usko mihinkään, panostavat elämisen laatuunsa todellakin, mutta toisten kustannuksella, muita polkemalla, mistään välittämättä. Onhan tietysti fiksujakin ateisteja kenties, en vaan ole törmännyt. Se on ihan sama kuin ennenvanhaan ala-asteella kun opettaja lähti hetkeksi luokasta, niin johan villiinnyttiin ja tehtiin mitä tahansa. Ateisteilla ei ole koskaan ketään opettajaa siellä luokassa.....joo...kuin shy:ssä
- Shyroominko?
Nimim Toiverikas (Vainö Pertamo) kirjoitti: "Vanha SHYRY-foorum on muutettu ja se uusi löytyy osoitteesta
http://www.hypnologia.com/shyroom/login/index.php.
Shyroomissa on muutama kirjoitus, joita toivoisin kaikkien vielä jäsenenä olevien lukevan. Ne antavat valaisevaa tietoa mm. sisäpiiristä sen jäsenistä ja toiminnasta."
Ehkä kannattaa uskaltautua, kaiken uhallakin. Onkin ihmetyttänyt puhe "sisäpiireistä". Eikö yhdistyksillä ole omat hallituksensa ja toimihenkilönsä? Jos on kerran Shyroom, niin miksi sitten on muita "piirejä"? Tietääkö jäsenistö niistä? Näiden "piirienkö" vuoksi ei uskalleta mennä Shyroomiin, entiseen SHYRY-FOORUMIIN? Ihmeellisiä kiemuroita? - tajunnallinen oppija
Von Beck kirjoitti:
Minä vaan olen huomannut että ne tyypit jotka eivät usko mihinkään, panostavat elämisen laatuunsa todellakin, mutta toisten kustannuksella, muita polkemalla, mistään välittämättä. Onhan tietysti fiksujakin ateisteja kenties, en vaan ole törmännyt. Se on ihan sama kuin ennenvanhaan ala-asteella kun opettaja lähti hetkeksi luokasta, niin johan villiinnyttiin ja tehtiin mitä tahansa. Ateisteilla ei ole koskaan ketään opettajaa siellä luokassa.....joo...kuin shy:ssä
Siis SHY:n opettajat ovat ateisteja, joilla huono moraali? Mitähän nyt oikein tarkoitat?
- todela sanoi
Shyroominko? kirjoitti:
Nimim Toiverikas (Vainö Pertamo) kirjoitti: "Vanha SHYRY-foorum on muutettu ja se uusi löytyy osoitteesta
http://www.hypnologia.com/shyroom/login/index.php.
Shyroomissa on muutama kirjoitus, joita toivoisin kaikkien vielä jäsenenä olevien lukevan. Ne antavat valaisevaa tietoa mm. sisäpiiristä sen jäsenistä ja toiminnasta."
Ehkä kannattaa uskaltautua, kaiken uhallakin. Onkin ihmetyttänyt puhe "sisäpiireistä". Eikö yhdistyksillä ole omat hallituksensa ja toimihenkilönsä? Jos on kerran Shyroom, niin miksi sitten on muita "piirejä"? Tietääkö jäsenistö niistä? Näiden "piirienkö" vuoksi ei uskalleta mennä Shyroomiin, entiseen SHYRY-FOORUMIIN? Ihmeellisiä kiemuroita?Jung vasusti kiivaasti hypnoosia, kuten muitakin Freudin aivoituksia. Lopuullinen määritelmä oli se, että hypnoosi voi johtaa jatkuvaan masturbointiin, koska hypnoositilan aikana henkilö saattaa saada pysyvän kontaktin omiin alitajuisiin vietteihinsä. Ja sehän johtaa selkäydin nesteen ehtymiseen, ja se taas johtaa ties mihin.....
- City-shyläinen
Kiitti Väiski uusista tiedoista, vaikka et mielelläsi kirjoittelekaan tälle häröilypalstalle!
KOKOUKSEN AJANKOHTA JA ÄKILLISYYS, SISÄPIIRIT JA VERKKOJUTUTKIN IHMETYTTÄÄ VARMASTI MUITAKIN!??? - Von Beck
tajunnallinen oppija kirjoitti:
Siis SHY:n opettajat ovat ateisteja, joilla huono moraali? Mitähän nyt oikein tarkoitat?
Suomessa vuonna 1996 tehdyssä tutkimuksessa 45% suomalaisista piti itseään uskovina. Naisista uskovia oli 56% ja miehistä 33%. Maaseudulla uskovia oli 51% ja kaupungeissa 34%. 15-24 vuotiaista itseään piti uskovina 33% ja yli 65-vuotiaista 65%. Koulutustaso ei vaikuttanut uskovien osuuteen. Luterilaiseen kirkkoon kuuluvista uskovina piti itseään 46%, muihin uskontokuntiin kuuluvista 75% ja uskontokuntiin kuulumattomista 22%[8]. Miten hypnoosipiireissä ovat asiat..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870