Matkavenettä hankkimassa

5 hengen perheelle

Kertokaas sopivia vaihtoehtoja seuraavilla kriteereillä?

- 5 hengelle yöpymistilat
- Budjetti max. 20 t€
- Kiire ei ole eli matkanopeus ei ole olennainen, toki mielellään sentään luokkaa 7-8 solmua
- wc pitäisi olla ja keittomahdollisuus
- mielellään sellainen että yksinkin sen kanssa pärjää
- avomerelle tuskin uskalletaan eli saariston suojassa pyörittäisiin

15

5415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Itse ajelen (jos sattuu toimimaan) Nordikilla (olikohan tuo nyt mallimerkintä 79).

      Nukkumatilat viidelle, juuri ja juuri... Käytettynä löytyy suurin piirtein tuolla 20 000 eurolla. Matkavauhtia kyllä on päälle 20 solmua, mutta haittaako tuo?

      Ja mitä merikelpoisuuteen tulee, kyllä tuota kohtuullisen kovassa aallokossa on pyöritetty (yhden ikkunan tuolla tavalla hukanneena voin todeta, että 25-v tiivistekumit eivät ole enää uudenveroisia).

      Miinuksena suuri tuulipinta-ala ja joillain moottorivaihtoehdoilla raskas perä joka hankaloittaa hitailla vauhdeilla ohjaamista.

    • Kapu III

      Mitä vois olla, itse olen kyllä teräsveneen kannalla (sattuu olemaan sellainen), mutta muitakin vaihtoehtoja siis on vaikka tämä http://www.nettivene.com/viewBoat.php?id_boat=272173&PN[0]=latest&PL[0]=listBoat.php?page=8@sortCol=@ord= muista ottaa huomionn myös että ison veneen kanssa on laituripaikka ongelmia ei ihan joka laituriin pääse ja säilytys on jonkinverran hinakkaanpaa jos ei kotipihaan saa

    • MS 900/90

      Kokeilin, mitä yhdestä käytettyjen myyntisivustosta löytyy koko-, moottoriteho-, ikä- ja hintakriteereillä. Nämä tarttuivat haaviin (aakkosjärjestyksessä):

      Barlit 30
      Bonäs 31
      Bosund 29
      Fodimar
      Haiveli 880
      Kulkuri 30
      Myrsky-Janne
      Norppa 9
      Sea-Bee Lady
      Tristan Serena

      En suinkaan väitä, että nuo kaikki täyttäisivät juuri sinun kriteerisi.

      Omaa venettäni MS 900/90 (Muovi-Simola) suosittelisin mielihyvin, mutta pelkään ettei sellaista löydy mistään alle 30 tuhannen euron. Ennen vuotta 1990 tehtyjä edeltäjämalleja saattaisi kenties parillakympillä löytyäkin.

      Ensiveneeni oli Fodimar. Itserakentajien tekemiä, siis yksilöitä! Suurin puute oli mielestäni se, että vain kuskilla on kunnon näkymät ulos ajon aikana (ellei ”rättikatto” ole ajon ajaksi poistettu). Veneessä on joitakin muitakin mukavuuskompromisseja, jotka saattavat ajan oloon hieman häiritä. Melkoisesti venettä sijoitettavaan rahamäärään nähden joka tapauksessa. Itse veneilin Fodimarilla ihan mielikseni ensimmäiset 7 vuotta Turkua, Kotkaa ja Tallinnaa myöten.

      • minor700

        miksei minor 700 cabin tai marino 725?


      • MS 900/90
        minor700 kirjoitti:

        miksei minor 700 cabin tai marino 725?

        Eihän tuo listani nyt muutenkaan mitenkään kaikenkattava ollut. Muutakin mukavaa mahtuu mukaan.

        Tuossa alempana mainittu Seiskari 23 on kelpo vene sekin. En vain oikein mieltänyt alle 7-metristä venettä 5 hengelle sopivaksi enkä ulottanut haussani kokokriteeriä ihan niin alas.

        Oma 9-metrisenikin on sisustettu vain 4 hengen yöpymistä silmällä pitäen, vaikka runkoon mahtuisi toisenlaisella suunnittelulla petipaikkoja useammallekin.

        Liukuvat paatit ja erityisesti perämoottorilla varustetut sellaiset eivät ole oikein olleet minun alaani koskaan. Sillä puolella kai johonkin Finnsport 650:eenkin on saatu mahtumaan yöpymistiloja yllättävän monelle?


      • Myyntisivustolta

        Katselit näitä? Nettiveneestä löytyi osa mutta ei kaikkia.


      • Tarkka haku
        Myyntisivustolta kirjoitti:

        Katselit näitä? Nettiveneestä löytyi osa mutta ei kaikkia.

        Vaan temppuili...


    • seisakri23

      meillä oli seiskari 23 käytössä 2 kesää. 3 pientä lasta keulassa. Takahytti poistettu joten siitä tuli meille aikuisille nukkumatilat. Hemmetin kiva/hyvä ensi vene. Nyt lapset/kokemus kasvanut sen verran että siirrytään 27 jalkaseen.

      • HXXXXG

        Se hyvä yksilö missä kaikki toimii?
        Kyllä siinä on muuten viidelle ahdasta nukkua.


      • seiskari 23
        HXXXXG kirjoitti:

        Se hyvä yksilö missä kaikki toimii?
        Kyllä siinä on muuten viidelle ahdasta nukkua.

        saman (nukkuma)verran tilaa kuin jossain isommassa kaksikajuuttaisessa veneessä. ainoa ero että vaivaa on hieman enemmän kun joutuu käyttämään välilevyjä penkkien välissä. Kun hytti on poistettu niin taakse tulee "parisänky" 185X185. Edessä kolme lasta menee jos ovat alle 10 ikäisiä. Vene ei suinkaan ilman vikoja mutta viat korjataan ja niistä opitaan. Kone (50 sole) on rautakangesta seuraava joten ei tarvitse olla teknikko kun sitä korjailee. Tiloiltaan unelma jos 2 henk. pieni lapsi mutta kerroin vain että meitä oli viisi eikä kukaan ole tilasta nurissut (monesta muusta asiasta kyllä ;-)


    • se on valttia

      Nyt Malttia ja aikaa....... Kulkekaa katsellen eri vaihtoehtoja..Itse hankimme ekaa venettä 2 v kunnes löytyi sellainen joka oli se oikea tosin sekin oli keskeneräinen eli saimme tehdä sisustuksen loppuun itse ,ja budjettikin kasvoi 25 tonnista 60 :een mutta nyt on vene joka on sellainen joka miellyttää ja missä koko perhe voi kulkea kärsimättä ahtaanpaikan kammoa
      eli
      -kasvata hintakattoa tarvittaessa
      -katso että on tilaa riittävästi
      -myös säilytystilaa pitää olla
      -aina kaikki mahtuu katon alle (ei ole kiva
      pressun alla värjötellä.)
      -pitää löytyä se tunne että tämä on se meidän
      vene
      - että on kuiva .tekniikka saa uusiksi mutta
      vuodot on paha korjata ja on jo tehneet pahoja
      kuin ne huomataan

    • Jusa12

      Aikaisemmin mainittuihin voisi lisätä vielä Flipper 700:n, joka täyttänee kriteerisi. Nopeus lienee yli 20 solmua. Erään ruotsalaisartikkelin mukaan
      - nousee helposti plaaniin
      - alhainen pa-kulutus
      - halpa omistaa
      - pitää arvonsa
      - Allround
      - hyvä lomavene pikkuperheelle
      - jäykkä runko
      - toimiva sisustus
      - hyvä eka vene
      - ei parhaimmillaan kovassa merenkäynnissä

      • Juorukello.

        Kerrotko vielä, kuinka saat viidelle ihmiselle makuutilat Flipper 700:seen ?


    • Muakrapu

      Nettivene haki yhden potentiaalisen ehdokkaan lisää, eli laitapa hakuun Tristan 30. Pyynti näytti olevan 23 k€, mutta luulisi tuossa olevan tinkivaraa. Itse olen noita vanhempia Tristaneita aina katsellut haikeudella...uivat niin nätisti.

    • mmm82VSA

      Haettiin suunnilleen samoilla kriteereillä venettä viime keväänä. Päädyimme ensimmäiseen mikä tuli vastaan, joka oli Finn-ess 26. Samalle rungolle on rakennettu myös Nordic 79. Meidän vene makso 32000€, mutta se oli uudella koneella ja tosi hyväkuntonen. 6 henkeä ollaan joskus nukuttu siinä, tilaa on juuri sopivasti kaikkeen tarpeelliseen.


      Tässä paria myynnissä olevaa sun hintaluokan peliä:

      http://www.nettivene.com/viewBoat.php?id_boat=276473

      http://www.nettivene.com/viewBoat.php?id_boat=278100

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      11
      4066
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3615
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2253
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1903
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1876
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1799
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1526
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1425
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1216
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1165
    Aihe