Missä koululaiset ryyppäävät

Bertta Kassi

ensi viikonvaihteessa odotellen malttamattomana
pääsyä kouluun?

4

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuppa

      Sais kakarat olla kotona eikä tekemässä tuhojaan tuolla kaupungilla. Vässykkä vanhemmat eivät osaa laittaa rajoja kakaroille.

    • koulussa

      niin jännää on et pitää ryypätä? Eiks just ryypätty kun se koulu loppu vai? Entä mitä jännää siinä oli? Sitäkö että kuka jääpi kiinni ja kuka ei? Missä jellut luuraa - leikkiä?

      Mä kyllä soita pojat paikalle heti kun nään ensimmäisen kaljapullon alaikäisen kädessä. Kasvakaa vähän ni huomaatte että koko juomingit on ihan turhii. Elämä on täynnä todella jännittäviä asioita. Yleensä ne jää näkemättä kokonaan jos ollaan niin "huurteessa", ettei mikään mee perille. Eli ohi meni.

      Elämä on liian lyhyt hukattavaksi unohduksiin. Tehkää muistoistanne ikimuistettavia. Viina vain turruttaa ja huumeet himmentää. Kohta ootte mummoja ja pappoja. Ainut mitä jäljellä on - hyvät kännit -, eikä niitäkään sitten enää muista. Köyhää!!!!

    • poliisi puuttuu asiaan

      Poliisi seuraa tilannetta ja havaitessaan alkoholia alaikäisillä kaataa ne maahan. Humalaiset alaikäiset viedään selviämisasemalle ja heistä tehdään sosiaalihuoltoon lastensuojeluilmoitus, joka johtaa siihen että alaikäinen pääsee vanhempiensa kanssa kesksutelemaan sosiaalihuoltajan kanssa vanhemmuudesta.

      On surullista että osa vanhemmista on niin surkeita, että näitä asioita pitää valvoa viranomaisten taholta.

      • missä utopiassa elät?

        Pyynnöstä huolimatta poliisi ei tule/tullut hajottamaan ja lähettämään koteihinsa n. 50 teinin/lapsen joukkoa, saati kaatamaan viinoja maahan tai tekemään mitään lastensuojelu-ilmoituksia. Siellä puistokentällä ja metsikössä saivat rauhassa jatkaa kesänlopetusbileitään, joukossa ala-asteikäisiä 10-vuotiaita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      289
      5445
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5016
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4126
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3107
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      38
      2130
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2071
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2068
    Aihe