Tiedustelee tässä, että onko teillä ollut ruokatorven tulehdusta / ärsytystä / turvotusta keliakiaoireistossa?
Kävin nimittäin lueskelemassa tuolla yhdistyksen sivuilla ja oireissa mainitaan vaan "vatsaoireet" mutta ei erityisesti ruokatorvea. Kun meikäläisellä nyt tää uusi vaiva nimenomaan ja pääasiassa torvessa.
Biopsiat on otettu ja deegeetä odottelen mut uteliaisuus vaivaa.
Keliakia-ihmiset hei!
5
1156
Vastaukset
- jasmiina
Et ilmeisesti ole ainoa jolla tuon tyyppistä oireilua. Tässä tällainen artikkeli tohtori.fi sivustolta, jonka otsikko on "Keliaakikoilla runsaasti ruokatorvitulehduksia".
http://www.tohtori.fi/?page=6771267&id=6089658- rempattu
No toihan sopis mulle ihan täydellisesti. Kun refluksia ei ole mut torvi on kipee, turvoksissa ja punainen.
Aloin nimittäin itsekin kelailla tota keliakiamahdollisuutta enemmänkin, kun tolta yhdistyksen sivulta löytyneestä listasta löytyi aika monta sellaista vaivaa mitä tunnistan. Lääkärini oli sitä mieltä, että nää mun muut vatsaongelmat on voineet ikäänkuin kytkeä sen päälle, vaikka se on voinut olla jo lapsesta asti mulla. - jasmiina
rempattu kirjoitti:
No toihan sopis mulle ihan täydellisesti. Kun refluksia ei ole mut torvi on kipee, turvoksissa ja punainen.
Aloin nimittäin itsekin kelailla tota keliakiamahdollisuutta enemmänkin, kun tolta yhdistyksen sivulta löytyneestä listasta löytyi aika monta sellaista vaivaa mitä tunnistan. Lääkärini oli sitä mieltä, että nää mun muut vatsaongelmat on voineet ikäänkuin kytkeä sen päälle, vaikka se on voinut olla jo lapsesta asti mulla.Jos sulta ei löydy keliakiaa, niin sitten olisi syytä etsiä allergioita. Nekin voivat olla pelkästään suolioireisia ja aiheuttaa myös ruokatorvitulehduksia. Aikuisiälläkin voi puhjeta allergioita, vaikka nuorempana ei niiden kanssa mitään ongelmia olisi ollutkaan. Allergiat ovat siitä ikäviä, että ne eivät välttämättä paljastu allergiatesteissä jos eivät ole IeG-välitteisiä. Tällöin ainoaksi selvityskeinoksi jää huolellinen ja riittävän pitkä välttäminen, ja sen jälkeen altistus. Ilmeisesti laktoosi-intoleranssi on poissuljettu?
- rempattu
jasmiina kirjoitti:
Jos sulta ei löydy keliakiaa, niin sitten olisi syytä etsiä allergioita. Nekin voivat olla pelkästään suolioireisia ja aiheuttaa myös ruokatorvitulehduksia. Aikuisiälläkin voi puhjeta allergioita, vaikka nuorempana ei niiden kanssa mitään ongelmia olisi ollutkaan. Allergiat ovat siitä ikäviä, että ne eivät välttämättä paljastu allergiatesteissä jos eivät ole IeG-välitteisiä. Tällöin ainoaksi selvityskeinoksi jää huolellinen ja riittävän pitkä välttäminen, ja sen jälkeen altistus. Ilmeisesti laktoosi-intoleranssi on poissuljettu?
Joo laktoosi-intoleranssi on tsekattu jo aikaa sitten. Ei ole sitä. Mut lääkäri kyllä mainitsi eri vaihtoehtoja luetellessaan ton vatsa-allergian mahdollisuuden myös. Syön aika rajoitetusti ja säännöllisesti jo nyt, että en tiiä mitä tästä vois alkaa rajoitteleen. :)!
Mulla on (ja on ollut) ongelmana se, että muita hevimpiä vatsaongelmia on ollut nyt jo kolmisen vuotta ja on aika vaikea välillä määritellä mistä mikäkin kipu, ummetus, ripuli tai muu oire loppujen lopuksi johtuu. Mut tää ruokatorviongelma on uusi, ollut puolisen vuotta. Joku sen kuitenkin aiheuttaa, kun ei suostu paranemaan.
Joo, näitä täs tulee kelailtua kun oottelee tietoa. Kiitos kommentista! - jasmiina
rempattu kirjoitti:
Joo laktoosi-intoleranssi on tsekattu jo aikaa sitten. Ei ole sitä. Mut lääkäri kyllä mainitsi eri vaihtoehtoja luetellessaan ton vatsa-allergian mahdollisuuden myös. Syön aika rajoitetusti ja säännöllisesti jo nyt, että en tiiä mitä tästä vois alkaa rajoitteleen. :)!
Mulla on (ja on ollut) ongelmana se, että muita hevimpiä vatsaongelmia on ollut nyt jo kolmisen vuotta ja on aika vaikea välillä määritellä mistä mikäkin kipu, ummetus, ripuli tai muu oire loppujen lopuksi johtuu. Mut tää ruokatorviongelma on uusi, ollut puolisen vuotta. Joku sen kuitenkin aiheuttaa, kun ei suostu paranemaan.
Joo, näitä täs tulee kelailtua kun oottelee tietoa. Kiitos kommentista!Toivottavasti pian löytyisi syy oireisiisi, on se sitten keliakiaa, allergiaa tai jotain muuta! Varpaatkin pystyssä täällä :) Kun syy löytyy niin sitä voidaan alkaa hoitaa ruokavaliolla, lääkkeillä tai kenties jonkin muun avulla.
Allergiasta sen verran vielä, että välttämisen on oltava totaalista ainakin 2 viikon ajan (mahdollisesti pitempäänkin) ennen altistusta. Jos kotimaisista viljoista kyse niin vältettäviä ovat vehnä, ohra, ruis ja usein myös kaura. Niillä on kymmeniä eri "piilonimiä", joten tarkkana saa olla tuoteselosteiden kanssa.
Tsemppiä! Toivottavasti syyllinen/syylliset löytyy pian!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443