Kaikenlainen info kyseisestä kaupungista kuullaan ilomielin. :)
Valenciasta tietoo?!?
4
837
Vastaukset
- tietoo
Valencia on ihan hieno kaupunki.Sinne ei vaan kannata mennä talvella.Talvi on niin hiljaista aikaa,ettei siellä tapahdu juuri mitään,lukuunottamatta futismatseja.Aamiaista ei ainakaan keskustasta tahdo saada millään ellei satu pitämään kahvi ja croisantti annosta aamiaisena.Myöskin iltaisin on vaikeaa löytää ruokapaikkaa,jossa olisi keittiö auki.Ilmat oli Tammikuussa,jolloin kävimme siellä,ihan kivat.Päivisin saattoi olla jopa 20 lämmintä.Asuimme hotellissa nimeltä Mediterraneo joka oli keskustassa hyvällä paikalla.Liikkuminen taxilla oli todella edullista.Esim lentokentältä hotelliin 20€ eikä se ollut ihan lyhyt matka.Lensimme Stanstedin kautta Tampereelta Ryanairilla,eikä tullut kalliiksi,eikä hotellikaan tullut kalliiksi.Clicair ei vielä silloin lentänyt Helsingistä Barcelonaan,joten uskon että sillä on vielä selvästi halvempaa matkustaa kunhan varaat lennon riittävän ajoissa,n.2-4 kk ennen lähtöä.Tietoni koskevat siis talviaikaa,jotenka en voi ottaa kantaa siihen,millaista siellä on kesällä.Ainakin talvella hinnat oli ihan edulliset,verrattuna Suomen hintoihin.Siistä hyvää matkaa,on se ihan näkemisen arvoinen paikka.
- tourist
Kerrankin joku viitsii vastata... :)
- valenciasta pitävä
tourist kirjoitti:
Kerrankin joku viitsii vastata... :)
Olin vaihdossa Valenciassa ja rakastuin kaupunkiin! Aivan ihanaa on esim. kävellä kuivatussa Turia-joessa (vanha joki, joka on tulvien vuoksi kuivattu ja siitä on tehty pitkä puisto). Ostosmahdollisuudet kaupungissa ovat hyvät, keskustassa on kauppoja paljon ja kaupungista löytyy myös kaksi isoa ostoskeskusta! ranta on hyvä ja melko pitkä. Iltaisin menoa rittää arkisin keskiviikkoiltana ja viikonloppuisin varsinkin. Kaupungissa on myös "tiedekeskus", jossa on mm. 3d-leffoja, taide- ja tanssinäytöksiä, upea merimaailma ja keksintömaailma..
Ravintoloita on paljon, mutta pitää varautua siihen että espanjalaiset illallistavat myöhemmin kuin me suomalaiset eli 21.00 jälkeen.. tapas ja sangria tavernoita on paljon ja niitä kannattaa kokeilla..etsikää pieniltä kaduilta ja hieman keskustan ulkopuolta! Keskustasta löytyy myös kiva sisä tori, mistä saa ostaa kaikkea mahdollista.. - olen
Olen hieman eri mieltä, siitä että ei kannata mennä talvella. Olin siellä viime talvena, ja nautin kovasti matkastani. Vai että oli hiljaista aikaa eikä mitään tapahtunut? Mitäs olisi sitten pitänyt? Koko ajan riitti nähtävää ja koettavaa eikä aika tullut pitkäksi.
Museot, nähtävyydet, kauniit rakennukset ja kaupat ovat ihan hyvin saatavilla talvellakin. Lisäksi siellä on joulun aikaan hieno seimiasetelma (itseasiassa kait useampiakin, tuli vain käytyä siinä mainostetuimmassa) ja loppiaiskulkue. Kun puhutaan noinkin isosta kaupungista, niin yleensä siellä on jotain aina menossa, siis että tapahtumia ja menopaikkoja on kyllä. Eihän niistä mitään tiedä jos ei aktiivisesti ota selvää. Netistä ja turisti-infosta saa hyvin tietoja.
Ja tuota aamupala juttua en kyllä usko, meinaan että kyllä siellä oli vaikka mitä kahviloissa tarjolla. Isoja voileipiä, kinkkupiirasia, kasvispiirakkaa... en viitsi edes luetella mitä kaikkea kahviloissa oli tarjolla jo heti aamusta.
Ja kaupunkialueella ei kannata liikkua vuokra-autolla koska liikenne voi olla välistä aika hurjaa, vaan busseilla tai takseilla. Myös ruokapaikan hinnat kannattaa keskustassa katsoa tarkkaan, sillä osassa paikoista on yllättävän kovat hinnat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874098Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760