Valenciasta tietoo?!?

tourist

Kaikenlainen info kyseisestä kaupungista kuullaan ilomielin. :)

4

701

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoo

      Valencia on ihan hieno kaupunki.Sinne ei vaan kannata mennä talvella.Talvi on niin hiljaista aikaa,ettei siellä tapahdu juuri mitään,lukuunottamatta futismatseja.Aamiaista ei ainakaan keskustasta tahdo saada millään ellei satu pitämään kahvi ja croisantti annosta aamiaisena.Myöskin iltaisin on vaikeaa löytää ruokapaikkaa,jossa olisi keittiö auki.Ilmat oli Tammikuussa,jolloin kävimme siellä,ihan kivat.Päivisin saattoi olla jopa 20 lämmintä.Asuimme hotellissa nimeltä Mediterraneo joka oli keskustassa hyvällä paikalla.Liikkuminen taxilla oli todella edullista.Esim lentokentältä hotelliin 20€ eikä se ollut ihan lyhyt matka.Lensimme Stanstedin kautta Tampereelta Ryanairilla,eikä tullut kalliiksi,eikä hotellikaan tullut kalliiksi.Clicair ei vielä silloin lentänyt Helsingistä Barcelonaan,joten uskon että sillä on vielä selvästi halvempaa matkustaa kunhan varaat lennon riittävän ajoissa,n.2-4 kk ennen lähtöä.Tietoni koskevat siis talviaikaa,jotenka en voi ottaa kantaa siihen,millaista siellä on kesällä.Ainakin talvella hinnat oli ihan edulliset,verrattuna Suomen hintoihin.Siistä hyvää matkaa,on se ihan näkemisen arvoinen paikka.

      • tourist

        Kerrankin joku viitsii vastata... :)


      • valenciasta pitävä
        tourist kirjoitti:

        Kerrankin joku viitsii vastata... :)

        Olin vaihdossa Valenciassa ja rakastuin kaupunkiin! Aivan ihanaa on esim. kävellä kuivatussa Turia-joessa (vanha joki, joka on tulvien vuoksi kuivattu ja siitä on tehty pitkä puisto). Ostosmahdollisuudet kaupungissa ovat hyvät, keskustassa on kauppoja paljon ja kaupungista löytyy myös kaksi isoa ostoskeskusta! ranta on hyvä ja melko pitkä. Iltaisin menoa rittää arkisin keskiviikkoiltana ja viikonloppuisin varsinkin. Kaupungissa on myös "tiedekeskus", jossa on mm. 3d-leffoja, taide- ja tanssinäytöksiä, upea merimaailma ja keksintömaailma..
        Ravintoloita on paljon, mutta pitää varautua siihen että espanjalaiset illallistavat myöhemmin kuin me suomalaiset eli 21.00 jälkeen.. tapas ja sangria tavernoita on paljon ja niitä kannattaa kokeilla..etsikää pieniltä kaduilta ja hieman keskustan ulkopuolta! Keskustasta löytyy myös kiva sisä tori, mistä saa ostaa kaikkea mahdollista..


      • olen

        Olen hieman eri mieltä, siitä että ei kannata mennä talvella. Olin siellä viime talvena, ja nautin kovasti matkastani. Vai että oli hiljaista aikaa eikä mitään tapahtunut? Mitäs olisi sitten pitänyt? Koko ajan riitti nähtävää ja koettavaa eikä aika tullut pitkäksi.

        Museot, nähtävyydet, kauniit rakennukset ja kaupat ovat ihan hyvin saatavilla talvellakin. Lisäksi siellä on joulun aikaan hieno seimiasetelma (itseasiassa kait useampiakin, tuli vain käytyä siinä mainostetuimmassa) ja loppiaiskulkue. Kun puhutaan noinkin isosta kaupungista, niin yleensä siellä on jotain aina menossa, siis että tapahtumia ja menopaikkoja on kyllä. Eihän niistä mitään tiedä jos ei aktiivisesti ota selvää. Netistä ja turisti-infosta saa hyvin tietoja.

        Ja tuota aamupala juttua en kyllä usko, meinaan että kyllä siellä oli vaikka mitä kahviloissa tarjolla. Isoja voileipiä, kinkkupiirasia, kasvispiirakkaa... en viitsi edes luetella mitä kaikkea kahviloissa oli tarjolla jo heti aamusta.

        Ja kaupunkialueella ei kannata liikkua vuokra-autolla koska liikenne voi olla välistä aika hurjaa, vaan busseilla tai takseilla. Myös ruokapaikan hinnat kannattaa keskustassa katsoa tarkkaan, sillä osassa paikoista on yllättävän kovat hinnat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      265
      4364
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3546
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1869
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1746
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1462
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      995
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      909
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      869
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      867
    Aihe